1. 1.
  csi tarzı, bir ya da birden fazla cinayetin adli tıp yoluyla çözülmesini anlatan dizilerde karşımıza çıkan klişelerdir. en belirgin olanı şudur ki bu mesleği icra eden kişilerin inanılmaz bir tahmin yeteneği vardır. cesedin üstündeki bir kuş pisliğinden anında doğru bir sonuç çıkarırlar. bir kez olsun yanılmazlar yani. normal hayatta bu görevi yapanlar kesinlikle bu kadar başarılı değillerdir.
  bir de bu dizilerde kameralar merhumun vücudunda çürük, kesik, yarık ne varsa ordan girip hücrelerine kadar ulaşabilirler; ve bu sadece bir saniye içinde olur.
  ... kerrat cetveli
 2. 2.
  herhangi bir cinayetin çözümünde, katil mutlaka suç mahalline biryerlere, dna'sını tespit ettirecek birşey bırakmaktadır..bu ki, kimi zaman kopan bir saç teli, kimi zamansa, boğuşma esnasında yere damlayan bir kan damlası olmaktadır..
  ... insomniac
 3. 3.
  asıl ilginç olan* hadi o kadar kastın,ayrıca tecrübelisin kıldan yünden katili buldun,bu karizmatik teyze ve amcalar iki bakışlarıyla katilin bülbül gibi şakıması ve suçunu itiraf etmesini sağlarlar her bölümde. *
  ... danaid