bugün

göze çarpan gerçek. Çok dayanıksizlar. birkaç yıla parçalanıyorlar. Arkası vuruyor.
ürünleri alırken dikkatli incelemek gerektiğini hatırlatan söylemdir.

görsel

görsel

(bkz: minik harf oyunları)
türkiye pazarına sürdükleri seriler malezya gibi uzak doğu fabrikalarında ve muhtemelen yerli tedarikçilerden elde edilen düşük kalitedeki hammaddelerle imal edilen serilerdir.

diğer avrupa ülkelerinde avrupa birliği sınırlarında üretilen ürünler olduğu için daha uzun süre dayanırlar.

bu politikayı hemen hemen bütün dünya markaları uygular. otomobil markaları dahil.
Ve daha pahalı olması burada 500 lük ayakkabı orda daha ucuzmuş.
Son yıllarda iyice fark edilen gerçek.

Tek bu markalar değil tabii ki..
marka olsun da nasıl olursa olsun mantığı ile hareket eden hedef kitlesi oldukça bu durum daha da artarak devam edecektir.

yıllar önce tam tersi idi. giydiğimiz, aldığımız marka ayakkabılar orijinal deri idi. şimdi ise orijinal vinylex. he kaliteli vinylex olabilir ama, ne kadar da kaliteli olsa derinin yerini tutamaz.

bir adidas super star almıştım 90 yılların başında, en sonunda kestim ayakkabıyı yenisini almak için. hele bir reebok satın almışlığım var ki sormayın.

tam 4 yıl giydim sürükleye sürükleye, yetmedi askerde giydim spor yaparken. terhis olurken de torunun birine verdim.