bugün

madem akraba evliliği diye birşey var, neden havva ile ademden türeyen bireyler özürsüz doğdu. tıpa, genetiğe inanıyorsak hepimizin yada büyük çoğunluğumuzun özürlü olması gerekmez miydi?
allah'ın takdiri işte demeyin. açıklayın uleeeeen!
(bkz: yaban)
ademle havvanın nasıl bireyler olduğunu bilmeden cevabı verilemeyecek soru. "ne biliyorsun belki onlara kıyasla özürlüyüz?" derim gözü kapalı. belki de onların deneaa larında taşıyıcısı oldukları bi hastalık felan yoktu, deeneeaa dedikleri şey sonradan sıçmaya başladı.
adem'le havva'nın tanrı tarafından gökten indirildiğine inanıp da çocuklarının özürlü doğmayışına inanmamak da ayrı bir maharet olsa gerek.
akraba evliliğinden doğan çocukların özürlü olma ihtimalinin yüksek olması adem ve havvanın akraba olması anlamına gelmediği için olabilir.
özürlü olsalardı özürlü ile özürlünün genetik çaprazlanması gene özürlü olurdu.
ilkokuldaki bezelye deneylerinden, (bkz: menden kanunları) biliyorum.
öbür tarafta sorucam ama!..
bir çok akrabaga evliliginde sorun olsa bile sorun olmayanlarda vardı ama bilimsel olarak akraba evliligi yapılmaması gerekir deniyor. önceki nesillerde olan akraba evliliginde görünen özürlü çocuk profiline pek uyan durum göremiyorum. ayrı bir konu olarak hz adem ve hz havva nın akraba oldugunu nerden biliyorsun? asıl sorman gereken bu degil neden ensest ilişki günahken hz adem ve hz havva'nın çocukları neden birbileri ile evliydi ateistlerin takıldıkları basit bir soru bunu ayrı konuda cevaplamak lazım gerekir cevabı vardır. konuyla alakalı olarak akrabalık durumu oldugu düşünülmez. evrim konusunda ilk olan canlıyı düşün o zaman ilk cinsel birleşimi düşün. bunların cevabını kendince de bulabilirsin. darwin'nin de takdiri degil merak etme.
akraba evliliginden dogan cocuklarin ozurlu olma ihtimali, hepsinin ozurlu oldugunu ya da olacagini gosermez.
yoktan var eden allah, ozursuz insanlari var edecek kudrete sahiptir.
bunu bazı hocalara sorduğumda aldığım cevaplar; yok havva annemiz adem peygamberin omurgasından yaratıldı. o yüzden onlar akraba değillerdi gibisinden üstü yarı kapalı cavaplar.
-eee peki çocukları birbirleri ile mi ilişkiye girdiler? kardeş kardeşe bunu yapar mı hocam?
+sonra ise onlar kavimlere ayrıldı, adem peygamber bir oğlunu doğuya bir oğlunu batıya gönderdi.
-eee mitoz bölünmeyle mi ürediler hocam? hani dişisi?
+sonraları diğer kız kardeşleri ikizdi hep onlarla çoğaldılar işte

peki ben tatmin oldummu, olmadım. hikaye çok yeterki inandırıcı ol. internetten bu konu ile yaptığım araştırmalarda islamıcavaplar.com sitesinden bir alıntı.

--spoiler--

Hz. Adem'in çocukları nasıl çoğaldı?

Hz Adem'in birçok ikiz çocuğu oldu. Bu ikizler her seferinde biri kız, biri erkek oluyordu. Bir ikizin erkeği ile diğer ikizin kızı evleniyordu. Arada yalnız bu mesafe bulunması şart idi. Allah nasıl ki Hz Adem'in eğe kemiğinden Hz. Havva'yı O'na eş olarak yarattıysa, değişik seferde doğan bu kardeşleri de birbirine yabancı suretinde yaratabilir. Daha sonra ise insan nesli çoğaldı ve Allah bundan sonra farklı ikizlerden de olsa kardeş evlenmesini yasakladı.
--spoiler--
Soruyu cevaplarken 'Allah'ın işine karışmak olmaz' diyerek kolay yolu tercih edenler de olabilir.
(bkz: ben)
madem adem ile havva dan doğan bireylerin alayı ikiz doğdu ise gene allahın takdirine kalıyor iş!
(bkz: tesadüfün de bu kadarı)
adem ile havvadan türeyen bireyler kendi içlerinde akraba olmuyor mu!?
gidin bi yüzünüzü falan yıkayın yahu.
allah ın işine karışılmaz deyip sıyrılmak gerek.
ulen ha özürlü ha engelli. engelli deyince tekerlekli sandalye geliyo aklıma. gülmekten zor tutuyorum kendimi.
sorum düzgün anlaşılamamış: soru içinde soru veriyorum:
adem ile havvadan doğan bireyler özürlü ise; ondan sonraki doğan bireylerin özürlü olma ihtimali çok yüksek (ben demiyorum genetik diyor)
adem ile havvadan doğan bireyler özürüsüz ise; bu ne mümkün? adem ile havvadan doğan bireyler kendi içlerinde akraba olmuyor mu? başkaları ile çiftleşemediklerine göre akraba evliliği olacak ve gene özürlü hadi seni kırmayayım engelli olmamız gerek. çık hadi işin içinden. allaha inananların cevabı hemen mümkün . orda burda yazıyor deme açıkla o zaman.
her akraba evliliğinde bir anormallik olması gerek diye bir şey yoktur onun sakıncası genlerde bir bozukluk varsa eğer her insanda olan x kromozomunun doğacak kişiyi etkileme şansının ikiye katlanmış olmasıdır.yani bir kişide olan atıyorum zihinsel özür anneden gelen bi gendense e aynı gen babada da olduğundan kaçınılmazdır gibi.dinimizde ilk yaratılanlar olarak bilinir hz.havva ve hz.adem o yüzden benm bildiğim akrabalık tanımına göre yani kanbağı gerekliliğine göre akraba oldukları neye dayandırılarak söyleniyor?
saglıklı insanların çocukları neden sakat , özürlü oluyor. sende bunu açıkla denebilecek olaydır artık. madem sakatlık sadece akraba evliligi görülüyor gen fala filan zırvası bunun açıklamasını yapmak sayın yazara düşer o zaman.
(bkz: özürlü olmadığını sanmak)
* *
akraba evliliklerinin çocuklardaki etkisi nasıl oluşur?
her çocuk anne ve babanın özelliklerini taşır. anne babanın özellikleri kromozomlar üzerindeki genlerle çocuklara taşınır. bu genler bir çifttir. aynı soydan gelen kişilerin gen özellikleri benzerdir. -bu cümleye dikkat: "aynı soydan gelen"

her ikisi de bir bozuk gen taşıyan anne babadan doğan çocuklar sağlam geni alırsa sağlikli olur. -buraya kadar tamam adem ile havvadan nurtopu gibi birey olduğunu varsayalım ki olmaması düşük ihtimal
anne veya babadan bir sağlam bir hastalıklı gen alırsa taşiyici olur. kendileri hasta olmasa bile hastalığı bir sonraki nesile taşırlar. evlendiğinde hastalıklı çocuk sahibi olma ihtimali vardır. -adem ile havvanın sağlıklı olduğunu varsayıyorum.
anne ve babanın her ikisinden de hastalıklı gen alan çocuk hasta olur. -adem ile havvadan sonra doğan bireyler kendi aralarında çiftleşirse akraba oldukları için doğan her bireyde özürlü olma ihtimali artacak (hem de her seferinde katlanacak artacak), eee sonunda ne oldu peki? düşük ihtimaller doğrultusunda mı özürsüz yaşıyoruz!?
akraba dışı evliliklerde hasta çocuk sahibi olma ihtimali düşüktür!
akraba evliliklerinde her çocuğun özürlü olduğunu sanan yazarın tespitidir. hem nereden biliyorsun, özürsüz olmadığımızı? hz.adem'i hiç gördün mü?
Adem ile Havva akraba mıydı ki? Önce onun cevabını alalım. Öyleyse, şu anda çoğumuzun özürlü olması lazımdı. Özürlü olmadığımıza göre de adem ve havva miti tamamen bir safsatadır.
evet gördüm ademi de gördüm güneşi de!
adem ile havva akrabamıydı ki özürlü olsun diyen bazı arkadaşlar için kısa açıklama: burada bahsi geçen adem ile havvadan doğan çocukların ilişkisidir.

tanım:2 tane ikiz doğurulur(xx,yy) ve xy şeklinde ilişkiye girerler ve çocuklar özürlü doğmaz.sen gökten kitap indiğine ve bunun gibi birçok mucizevi konuya gönülden inan ve çocuklar neden özürlü doğmuyor diye bu konuya odaklan.haa ateistsen zaten böle bir soru sormazsın.garibiz biraz.

edit: (bkz: tanım yazmışsında bildiğin yorum bu)
ilk bireyler elbette özürsüzdür, yoksa hepimiz özürlü olur idik. ama şöyle birşey var ki geçmişten bugüne doğru ortaya çıkan kalıtsal ya da kalıtsal olmayan hastalıklar sürekli artmaktadır. ilk insanın yaratıldığı zamanda nasıl kalıtsal bir hastalık ortaya çıkabilir de özürlü bireyler meydana gelebilir ki.. belki de adem ile havva kusursuz insana en yakın bireyler olduklarından; çevre, ortam şartlarından, genetik mutasyonlardan, virüslerden en az şekilde etkilenmişler, yakın nesillerinde özürlü bireyler yer almamış, zaman ilerleyip, genler değiştikçe özür diye birşey ortaya çıkmıştır. hem zaten akraba evliliği yapan bir ailenin bütün çocukları özürlü olmak zorunda değildir. normal olma ihtimali de vardır. bir sürü olasılık vardır çünkü..
olasılıklar dahilinde konuşuyorum zaten. bazı kesimlerin haşa bulaşma taş olursun anlayışları entry lerinden belli oluyor zaten. mantıklı bir açıklama isterken işin içine allahı katmayın dedim. sonuç hüsran!
namaz kılıp içki içen arkadaşlar cevap verdi, inancımı sorgulamaya başladı. o zaman haydi namaza diyorum.
belki de hepimiz özürlüyüz.*
akraba evliliğinden doğan çocuklar özürlü olacak diye bir kural yok. Akraba evliliğindeki özürlü olma nedeni soydan gelen bazı sebeplerdir. Adem ile havva'nın öncesi olmadığına göre en az birkaç neslin özürlü olmaması da doğaldır.