1. 1.
  benim merak ettiğim ve tahminimce çoğu insanın merak ettiği, var olup olmadığı konusunda ciddi tartışmaların olduğu bir garip düğün. bu düğünü anlamlandırabilmek için öncelikle "adem babamız havva anamızı nasıl tavlamıştır, aralarındaki ilk konuşma faslı nedir ne değildir, ilk elektriği kim almıştır kim vermiştir, ilk teklifi kim ve nasıl yapmıştır, elinde bir buket otla, çimenler mi yoksam bir tavuk budu ile mi gitmiştir teklifi eden taraf, düğün hazırlıkları nedir, allahın emri benim kavlim ile kızınızı istiyorum derken kimden istenilmiştir, ilk davetiye nasıldır, neye benzer, gelin bir bineğe binmiş midir, gerdek şartları nedir ne değildir?........" vb. sorunsalların halledilmesi gerekmektedir.

  bu itibarla böyle çok karmaşık bir mevzuda fikir ileri sürmezden evvel böyle istiareli sorularla meseleye parmak basıp konuyu emin ellere tevdi etmek gerekir. hani şu ulema dedikleri kimselere...

  şunu da hatırlatayım ki karşıma "o zamanın şartları bıla bıla bıla" nakaratı ile gelenin avradını kovalarım. evet oruçluyum ve iftara çok az var. sinirliyim aynı zamanda ne dediğimi bilmiyorum. evet nerde kalmıştım? mevzu düğün.. ilk düğünün ahkam ve şeraiti. evet yarenler buna dair pek birşey bilmiyoruz. tıp ve tarih çaresiz bu konuda. işin garibi meşhur allameler bu konuda ketum, böyük hatiplerin dilleri lâl... her neyse.
  2 ... uvjb
 2. 2.
  (bkz: kendi kendine gelin güvey olmak)

  not: deyim anlamını unut.

  (bkz: kelimenin tam anlamıyla)
  1 ... nevai
 3. 3.
  mantık evliliği düşüncesinin neden olduğu düğün. dünyada başka insan olmadığından tercih de kısıtlı kalmış. ayrıca havva, 'beni ne mühendisler ne doktorlar istedi de evlenmedim'' deme şansına sahip olamadı ne yazık ki.

  aslında bu konu üzerine espriler çoğaltılabilir. buyrun çoğaltılsın.
  1 -1 ... mandal
 4. 4.
  kambersiz düğündür. zira kamber o vakitler toprakta potasyum, portakalda vitamin idi.
  6 ... forever young
 5. 5.
  gelinin gelinliğini cemil ipekçi' nin pırlanta kaplı incir yapraklarından diktiği söylenmektedir.
  2 ... zargana
 6. 6.
  **** senden başkasına bakmayacağıma
  **** iyi günde kötü günde yanında olacağıma
  **** sonsuza kadar sadece seni seveceğime söz veriyorum!
  ---- söz ne demek ki adem?
  **** s.et...

  gerekli koşullar ve çoğunluk olmadığından düğün iptal edilmiştir. skerim böyle yemin mi olur.
  3 ... ultractor
 7. 7.
  tamamen dogaldılar birbirlerini kıskanmaları için de bir neden yoktu. Öğrenilmiş kadın kaprisleri de. ikisi de hayatın gidişatını bizden daha iyi biliyorlardı. Birbirlerine duydukları sevgiyi gereksiz mutsuzluklara sürüklemeyecek kadar da birbirlerine mahkumdular. Belki de sırları buydu. Sadece ikisi vardı.
  1 ... meydanbenim
 8. 8.
  -havva benimle evlenmeyi kabul ediyor musun?
  +evet.. peki sen benimle evlenmeyi kabul ediyor musun adem?
  -evet
  +o zaman ben de bizi karı koc...

  * durun siz evlenemezsiniz!
  - lan ! ananskim, kim var orda
  * hehehehe şaka lan şaka devam edin, daha bikaç asır sonra başlıycam işe
  - şeytan, bsg ya, bi huzur ver ya.
  4 ... saipsiz
 9. 9.
  ne düğündü be. 35 bin kişi doyasıya eğlendik. tıklım tıklımdı. dışarıda kalan bazı izleyiciler bilet fiyatlarından şikayet etse de içeride her şey mükemmeldi. gerçi bazı tatsızlıklar yaşanmadı değil. damadın gerdeğe gönderirkenki sırtını yumruklamalar sırasında izdiham yaşandı. tüm davetliler kıçlarına kına yaktı. kına yakılırken gözyaşları içinde "seek and destroy" söyledik. şeytanın kolbastısı görülmeye değerdi.
  1 ... minder amiri