1. 1.
    çorum'dan adam çıkmazın değişik bir versiyonu. bahsi geçen iki ilin insanı da tuhaf oluyor önermeyi destekler nitelikte tavırları var. bi de adanalıyıkh allah'ın adamıyık demezler mi kıl oluyorum. övündükleri şeyler de hep pislik. yiğit özgür karikatürü vardır bi tane biz ilkokulda böyleydik, şöyleydik diye kesin en sağdaki adam adanalı. diğerleri de olabilir de.
    5 -15 ... insandesemdegildegildesemdegil
  2. 2.
    yanlış bir genellemedir. Her şehirde her karakterde insan vardır. böyle bir genelleme yaparak insanların zihninde farklı bir izlenim bırakmak en yanlış olandır.
    (bkz: ishalken başlık sıçmak)
    4 ... gezenadam
  3. 3.
    örnekler çoğaltıldıkça boku çıkmaya başlamış olan dandik ötesi bir önermedir. bu örnekler çoğalmaya devam ederse ben bir genelleme yaparak türkiye den adam çıkmaz demeye hak kazanacağım. *
    3 ... zeki yaratik
  4. 4.
    yanlış bir genellemedir. adana insanı sıcak ve yardımseverdir. *
    5 -1 ... surudenayrilanidealistkuzu
  5. 5.
    büyük bir yalan olduğuu anladım bu sözün.
    evet ben de inanıyordum bu genellemenin doğru olduğuna bir zamanlar. ama karşıma çıkan bir adanalı tamamen değiştirdi bu fikrimi. en zorda olduğum zaman bana yardım eden tek kişiydi. adana'dan adam çıkar sözlük, çıktı mı da adam gibi adam çıkar.
    4 -1 ... aequitas veritas
  6. 6.
    adana'dan değilde ilçeleri ile ilgili bir söz duymuştum. efenim şöyle ki:
    zarar gelmez okuyandan yazandan
    adam çıkmaz kadirliden, kozandan.
    4 ... yolgezer
  7. 7.
    (bkz: adana çık aradan)
    1 ... ayazdakalmispipi
  8. 8.
    genelleme yanlıştır ama bak şurada adanalılar kavga ediyor ortalık karıştı denilse kimsede yadırgamaz, doğal karşılanır.
    1 ... tinnitus
  9. 9.
    genellik doğru çıkar çünki adları çıkmıştır. adanalılar ne yapsa yaranamzlar artık. vukatı en bol memleket asmak kesmek vurmak serbest.
    1 -1 ... mevsimyaz
  10. 10.
    Adana insanı gergindir, değildir. Çabuk sinirlenir, sinirlenmez. Öyle ya da böyle.
    Hiçbiri, bu toprağın 81 ilinden de ADAM çıkabileceği gerçeğini değiştirmez.
    2 ... nevizaade gecelerii