1. 1.
  adana'da mart ayının ilk haftasından, nisan ayının ortasına kadar süren iklimsel olaydır. sürekli yağış görülür. şemsiyesiz çıkmayın, yollardan uzak durun.
  2 -2 ... tonguckacar
 2. 2.
  kıyamet alametidir. çünkü olması mümkün olmayan olaydır kendisi. bir; muson iklimi musonasya'sı denilen ve hint okyanusu'na kıyısı olan yerlerde görülür. iki muson'un yaz yağışlı olması vurgulanmış desek mart nisan gibi aylar malum ilkbahar aylarıdır. ayrıca adana'da görülen iklim tipi akdeniz iklimi olup en yağışlı mevsimi kıştan sonra ilkbahardır ve yağış olması gayet normaldir.
  -1 ... ebegume cici
 3. 3.
  bittiğimiz zamandır. yağmur yağar bir yandan da hava güneşli olur. sıcak olur ama yağmur devam eder. pis bir nem kaplar.
  1 ... kulakarkasi
 4. 4.
  adananın sevmediğim yönlerinden biridir.tam hava iyi şemsiyesiz çıkalım derken.yağmurdan sırılsıklam olup başağrısıyla eve dönmek ve hastalanmak vardır. (bkz: bugün)
  1 ... inekkesenhindu
 5. 5.
  mecaz anlamda doğru olan önermedir. Zira bu aylarda Kış aylarında görmediğimiz şiddette yağmur ve gök gürültüleri ile karşılaşırız. Taki nisan ayının sonuna kadar. Mayıs ayından itibaren cehennemde gezinmeye başlaya bilirsiniz.
  1 ... senaristoyuncu
 6. 6.
  yazarların belirttiği gibi, bu yağmurlar biter ve en az 6 aylık kavrulma dönemi başlar.

  adana da muson ikliminin başlaması
  2 ... kulakarkasi
 7. 7.
  (bkz: hadi şırdana gidek)
  (bkz: herkes burda)
  1 -2 ... adana turuncudur