bugün

görsel

Hatay'ın Payas ilçesinde yaşayan ve psikiyatrik sorunlar yaşayan 3 çocuk annesi Sultan Güner, 24 Şubat günü, ailesi tarafından Adana'ya getirilerek, Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi'nde muayene ettirildi. Doktorlar da Güner'in yatarak tedavi görmesine karar verdi.

Ancak Sultan Güner hastanedeki 6'ncı gününde, aynı odada yatan N.K. adlı kadın hastanın saldırısına uğradı. N.K., verilen ilaçlar nedeniyle uyku halinde olan Güner'in 2 gözünü, parmağıyla çıkardı.

Güner'in çığlıkları üzerine odaya giren hastane personeli, N.K.'yı etkisiz hale getirdi. 2 gözünü de kaybeden Sultan Güner ise, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülerek, ameliyat edildi.

Annelerinin yaşadığı saldırıdan başka bir hastanın kendilerini telefon ile araması sonucu haberdar olduklarını ileri süren aile ise hemen Adana'ya gelerek, Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi yönetiminden şikâyetçi oldu.

"Bana küfretti"

Olay yerine gelen polis ekipleri, şizofreni hastası N.K.'nin ifadesini psikolog eşliğinde aldı. N.K.'nin ifadesinde, "Bana küfretti ben de iki gözünü çıkarıp yedim" dediği öğrenildi.

Zanlının, şizofreni hastası olduğu için gözaltına alınmayıp hastanede tutulmasına karar verildi. Gözlerini kaybeden Sultan Güner'in ise hastanedeki tedavisi devam ediyor.

https://www.google.com/am...nin-gozlerini-oydu,865003
Adana'dan sonrasıni okumadım

ama bakırköy Deli Hastanesi'nde yatmış bir arkadaşa göre bu tip vakaları genelde birbirine zarar vermesini önlemek için ayni odaya koymazlar.

Var bir tedbirsizlik..
Küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum akü.

"Bana küfür etti" dersin de be genetiğiyle oynanası oroborus çocuğu sen bunu söyleyebilecek zekaya sahipsen deli değilsin o kadar demek ki.

Seninkisi safi kötülük. Belki de durumun gereği hapse atılmayacağını bildiğin için yapılan bir şey.

Gerçekten bazı insanların yaşattıklarını yaşaması gerekli bu hayatta, yoksa hiçbir zaman caniler ve Safi kötüler düzelmeyecekmiş gibi geliyor bana.

Sanki yaşattığı kötülüğü bir insan yaşayınca bu onun genetiğine işleyecek ve daha iyi kalpli çocukları olacakmış gibi.

Gerçi ben ne saçmalıyorum özür dilerim. Boşverin beni.
Allah'ım ne okudum ben..
Yıllar evvel youtube' da böyle bir video dönüyordu, olay aynı şekilde gerçekleşiyordu. Yıllar geçiyor ve aynı tedbirsizlik halen görülebiliyor ne yazık ki..

Kadının gözlerini oyan hastaya saldıranları da anlamak güç. Şizofreni psikotik bir bozukluk, gerçeklik algılarını yitirmiş insanları kötü olmakla itham etmek nedir ?
Benim bildiğim bunun da belli aşamaları var. Şizofreni hastaları hastanede bu aşamalara göre yatıyor. Yani durumu ağır olan ağır ile aynı odada. Şimdi bu ikisi nasıl aynı seviyede hasta olabiliyor ben o kısmı anladım. Bir insanın göz oyması ve yemesi için şizofreninin baya bi ileri safhasında olması lazım bence. Doktor ve ailesi bu zamana kadar davranışlarından başkalarına fiziksel zarar verme eğilimi olduğunu hiç anlamamış mı...
akp döneminde yaşanmıştır.
görsel
görsel

Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi'nde yatarak tedavi gören şizofrenihastası N.K., 1 Mart'ta aynı odada kaldığı 3 çocuk annesi Sultan Güner'in iki gözünü parmağıyla oydu. Sultan Güner, götürüldüğü Adana Şehir Hastanesi'nde tedaviye alınırken, olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi Başhekimi ile 1 başhekim yardımcısının da aralarında bulunduğu 8 personel açığa alındı. N.K. de tek kişilik sünger odada gözlem altına alındı.

Olayla ilgili soruşturma devam ederken, N.K.'nin, 2015 yılında kendisine küfrettiğini ileri sürdüğü babaannesi K.K.'yi baltayla öldürdüğü ortaya çıktı. N.K.'nin bu olaydan sonra tutuklandığı, akli dengesinin bozuk olduğu anlaşılınca tedavi için Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne yatırıldığı belirlendi. Burada da birlikte kaldığı bir hastanın gözlerini diş fırçasıyla oymaya kalktığı, ancak görevliler tarafından engellendiği bildirildi. N.K.'nin, bu olaydan sonra Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi'ne sevk edildiği öğrenildi.
Ve böyle bir manyağı ikili odaya koyuyorlar. Diplomanıza sokayım.
ihmal var şizofreni vb hastalar ayrı yerlerde tek yatmalı. mesela bir abi vardı hastalığı geliyormuş ara ara bilmiyoruz tabi. adam bildiğin hulk birde böyle hastalarda ekstra bir güç oluyor. her zaman normal oturuyor sohbet ediyoruz güldürüyor bizi. bir gün geldi absürt absürt konuşuyor fıkra felan anlatıyor. kendiside dahil hep beraber gülerken eğlenirken demesin mi ? bana mı güldün diye arkadaşa. herkes gülüyor ama ona taktı kafada ne kurduysa. tabi şaşırdık. yok abi sana değil anlattığın fıkraya dedi ama nafile yok illa bana güldünüz akrabasıda var yokla sana gülmediler felan dedi. ortalık bir gerildi. akrabası siz aldırmayın bazen böyle oluyor dedi. zor ikna ettik. sonra duydum hastahaneye yatmış. isteyerek yapmıyor ama çok tehlikeli bir durum.
görsel
görsel
görsel

Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi'nde yatarak tedavi gören Sultan Güner'in (57) 2 gözünü parmaklarıyla oyan şizofreni hastası N.K.'nin (36), 2 yıl önce Manisa’da tedavi gördüğü hastanede diş fırçasıyla gözlerini oymaya çalıştığı Burcu Ş. (34), yaşadığı korku dolu anları anlattı. Yanındaki bir başka hastanın çabasıyla kurtulduğunu belirten Burcu Ş., N.K.'nin kontrol altında tutulmasını, gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Burcu Ş.'nin annesi Birgül i. (61) ise bu olayın ihmal sonucu yaşandığını ifade edip, hastane görevlilerini suçladı.

https://www.google.com/am...i-burcu-saldiriyi-anlatti
Büyük bir ihmal söz konusu...

Tek başına yatırılması gereken bir şizofren hastası ile aynı odaya koymuşlar kadını...

Büyük tazminat alması lazım.