bugün

sadece iki * üniverstede olan bölüm. hukuk fakültesine geçiş yapılabilen.
(bkz: meslek yüksekokulu)
okulun amacı, yargı sistemine kalifiye müdür, müdür yardımcısı, zabıt katibi yetiştirmektir. mezunlar mahkemelerde yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı, icra müdürü veya yardımcılığı yapabilmelerinin yanı sıra zabıt katipliği de yapabilirler. infaz kurumlarında görev alabilirler. mezunların resmi veya özel bankalarda ve çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel iktisadi kuruluşlarda iş bulabilirler.

dokuz eylül üniversitesi, selçuk üniversitesi, ankara üniversitesi, atatürk üniversitesi, istanbul üniversitesi olarak 5 üniversite bünyesinde yer almaktadır. ayrıca selçuk üniversitesi örgün ve ikinci öğretim olarak eğitim vermektedir.

dikey geçiş sınavı sonrasında hukuk fakültesine geçme ihtimali nedeniyle rağbet gören bir bölümdür.
Anadolu üniversitesinde açıköğretim bünyesinde yeni açılmış bölüm.
mezunlarının hep gardiyan olacağı intibası uyandıran yüksek okul.

istanbul üniversitesi adalet meslek yüksek okulu'nun kız yurduna bakıyor olması sebebiyle ömrünü burada çürüten erkekler biliyorum. *
yillar once bir sekilde sayisal bolumlerin albeniligine kapilmis ve sirf bu yuzden sayisal bolum secmis fakat aradan gecen yillarin yoguruculugunda dogru yolun sosyal bilimlerde oldugunu dusunmeye baslamis birisinin, hukuk fakultesine girebilmesinin tek yolunun kapisinin icerisinden gectigi, 2 yillik universitelerin en gozdesi, en degerlisi.
eski sistemde ea nın 4 yıllık bölümlerinin yüzde doksanından daha faydalı hayırlı bir iki yıllık önlisans programıdır. zira adalet meslek yüksek okulunu bitiripte işsiz kalan ortalarda dolanan kimseyi görmedim bugüne kadar.

işletme iktisat falan okuyacağınıza girin okuyun derim. hoş son zamanlarda açık öğretimle falan ortalık baya karıştı ama hala işletme iktisat kadar değil.
icra müdürü olmanın önkoşuludur.
sindire sindire okumaya çalıştığım bölüm.
çoğu kişinin bitirdikten sonra hukuk fakültesine geçmeyi hayallediği bölüm. Ancak küçük bir kısmının başarabildiği fakülte.
adaletin olmadığı ülkede boşuna okunan okuldur.
Bu okulun amacı adliyeye memur yetiştirmektir. Bunlara hangi akla hizmet hukuk fakültesine geçiş hakkı verilmiş anlamak mümkün değildir. Adam açıktan adalet okumuş hasbel kader hukuka geçmiş bir de gelmiş hukuk fakültesi mezunununa medeni hukuk ceza hukuku öğretmeye kalkıyor. Bak dikkatinizi çekerim medeni hukuk gibi bir dersi açıktan almış, (bkz: bilge öztan) dan medeni alan adama aklınca ders veriyor. E tabi sektörde sallayan olmayınca böyle oluyor.
bu sene dgs'ye gireceklerin hukuka geçiş için yüksek oranda başarılı olamayacağı bölümdür. türkiye genelinde 3500 kişi sınava giriyor, kontenjan 550. allah kolaylık versin.
Meslek Yüksek okul okuyanlar bir kere gerizekalıdır. Burada anlasalım.
Liseyi 6 yıla tamamlamaya okurlar. Sanmıyorum ama liseyi de 4 yılda bitirebildiklerini.
Ayrıca adalet okuyayım hukuka gecerim diyen ultra maldır. Lan senin kapasiten olsa zaten ygs de gircen. Gerizekalı dgs kasıyosun sanki bi boka yarayacak. Sanki gecebilsen rahat rahat okuyabilcen. Sana göre sanki.

(bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibneler)

Edit: arkadaşlar neyi savunuyorsunuz allah aşkına ya. 2 yıllık lan bölüm 2 yıl. Adam ilk 200 bine giremiyor ya. Cevher neresinde götünde mi saklamış da dışarı çıkamamış. Bırakın ya. Nişantaşı Üniversitesinde %75 burslu oku onurlu yaşa.
adalet myo'yu sadece lise mezunu, göreceli kapasiteleri düşük bireylerin okuduğunu zanneden, onu bunu ezen dingilleri piyasaya çıkarmıştır.

yüksek lisansta birkaç arkadaşım açıktan adalet okumaktaydı. biri 4.00 ile bitirdi. ancak dgs'de içine etti. diğeri ise 3 ile bitirdi ucundan kaçırdı. 4.00 ortalama onda olsa şu an 3. senesiydi deu hukuk'ta.

öncelikle aöf ve pek çalışmadan uçuk ortalamalar yapmak tam bir rezalet fakat böyle bir fırsat varsa kaçırmıycaksın. benim idealim belli ancak hukuk sevdam olsa burdan yürürdüm. zira ales, ygs, dgs sevdğim tarz sınavlar. lys gibi ezber show gerektirenlerden nefret ederim.

son olarak yıllar önce de dedim şimdi de diyorum: evet iki yıllıklar genelde hep kendilerini belli ederler. fakültede görsen anlarsın bunlar myo'dan falan diye. ancak bu da bir genelleme. yani geneli böyle olsa da içlerinde cevherler var yine.

ve elbette farklı olmaları aptal oldukları anlamına gelmezken, sanat tarihi gibi gelecek vaad etmeyen bir ton bölümden çok daha kaliteli önlisans bölümleri olduğunu da eklemek gerek.
Mezun olanların kendisini avukar olmasını beklentisi olan insan topluluğu.
Türkiye de dört kişiden beşi bu bölümü okuyor.
ygs sözel bölümünden aldığı için olsa gerek çok rağbet gören bir bölüm. çıkanlar neler olabiliyorsanız derseniz eğer benim bildiğim, mubaşir, yazıcı, gardiyan tarzı şeyler olsa gerek. kpss puanları ise bana göre oldukça yüksek.
Yazı işleri müdürü , icra Müdürlüğü ve ya yardımcılığı sınavına girebilecek yahut zabıt katibi , icra katibi gibi işleri yapacak adalet elemanıdır .
Hukuk fakültesini kazanamayanların dgs denilen haksızlıkla hukuk okumalarını sağlayan paravan bölüm. Emek verip hukuk fakültesi kazananlara yazık ya hu.

Mesleğin itibarını yerle bir ettiniz. Aöf hukuk bölümü açın da rahatlayın artık. Her eve bir avukat lazım...
dgs bu bölümden hukuk fakültesine geçmek için zor bir sınav. kaldı ki apartman üni hukuk fakülteleri hariç zaten devlete geçebilen senede 20 kişi ya var ya yok. sstemdeki asıl sorun her yere hukuk fakültesi açıyor olmaları. ama bu bölüm mezunlarından çok güzel icra dairesi ve mahkeme kalemi personeli oluyor o ayrı.