1. 11.
  hiç bir kuva-i milliyeci toprak kaybetmez. komşu topraklardan türbe kaçırmaz, ülkeye alkışlarla terörist sokmaz halkını sikmeye kalkmaz vs uzar gider.
  -2 ... kafam bir milyon
 2. 10.
  15 Şubat 1947 tarihini almanaklardan incelemesi gereken beyinsiz insanların anlamak istemedikleri gerçek.

  bir dolu şey geçti başımızdan, fetösü darbesi bilmem nesi, hala şu cuntacı kafadan kurtulamadınız. harbiden (bkz: chp kapatılsın)
  2 -2 ... torunusamil
 3. 9.
  (bkz: kara murat benim)

  Hayır ben sattım.
  ... alakasiz entry
 4. 8.
  Karaladığınız insanlar hortlasa ve hepinizi sıraya dizse ne güzel olurdu.
  Şeker fabrikalarını da inönü sattı evet evet.
  -2 ... thelma
 5. 7.
  (bkz: yobazların propaganda mekanizması)
  1 -1 ... rumeli71
 6. 6.
  adamlar adaları anlaşmada vermeyi reddetseydi savaşa devam etmek zorunda kalırdık ki ne savaşacak halimiz nede adalara saldıracak donanmamız vardı.
  ... benibendenalayen
 7. 4.
  doğrudur. eğer 2.dünya savaşı sonrası barış görüşmelerine tek bir bürokrat gönderseydi hükümet, adalar türkiye'ye verilecekti.

  2.Dünya savaşının sonuna kadar italya’nın işgalinde kalan 12 Ada’nın durumu savaş sonrasında tekrar gündeme geldi. italya 2.Dünya savaşını kaybetmişti. 1946 yılında Paris’te yapılan Barış görüşmelerinde 12 Ada’nın italya’dan alınarak Yunanistan’a verilmesi gündeme geldi. italya’nın savaş sonu şartlarında galip devletlerin bu planını reddetme şansı yoktu. Adaların Yunanistan’a verilmesi yönündeki kararın gerekçesi ise adalarda yaşayan nüfusun çoğunluğunun Rum olmasıydı.

  12 Ada ile ilgili kararın verildiği Paris Barış Konferansına aslında Türkiye de resmen davet edilmişti. Ancak ismet inönü’nün başkanlığında toplanan hükümet konferansa katılmama yönünde bir karar aldı.inönü savaşa girmeyen Türkiye'nin savaş sonunda herhangi bir çıkar peşinde koşmayacağını ifade ediyordu. Bu durum 12 Ada ile ilgili alınan kararların tam da Yunanistan’ın istediği şekilde çıkmasına sebep oldu. Halbuki konferansa bir Türk heyeti katılmış olsa idi en azından Ege kıyılarına çok yakın adalardan bazılarının alınma şansı doğabilirdi. Çünkü yalnızca nüfus dengesine göre karar vermek Türkiye’ye karşı bir hukuksuzluktu ve bu durum konferansta dile getirilebilirdi. Türkiye bu konuda hakkını arayabilirdi. Örnek olarak Batı Trakya’daki nüfusun yüzde 80’ine yakın Türk ve Müslüman’dı ancak Lozan antlaşmasında Batı Trakya bölgesi Yunanistan’a bırakılmıştı. Bu da nüfus dengesinin tek başına yeterli bir gerekçe olmadığını göstermekteydi.

  Ancak Türkiye’nin konferansa katılmaması bu ihtimalleri en başından ortadan kaldırdı. 10 Şubat 1947’de italya Paris Antlaşmasını imzaladı. Bu antlaşmayla 12 Ada silahsızlandırılmak şartıyla Yunanistan’a bırakıldı.

  Türkiye bu kararı beş gün sonra 15 Şubat 1947 tarihinde kabul etti.

  KAYNAKLAR

  Rifat Uçarol Siyasi Tarih 1789- 2010

  Feridun Cemal Erkin, Dışişlerinde 34 Yıl
  3 -2 ... daikokuten
 8. 3.
  belgesiz sallama. yelleme der geçerler.

  not: uydurma da olsa bir şeyleri " belge " diye ortaya koyacaksın.
  yoksa nalınına ayak koyarlar. bilgin olsun.
  1 ... eratosthenes
 9. 2.
  (bkz: beşinci mehmet döneminde kaybedilen topraklar)
  2 ... usualsuspects
 10. 1.
  sultan reşat 1912 de italyana vermiş olmasın genç bi daha bak istersen tarihe.
  http://www.haberturk.com/...-verdik-ama-hangi-lozanda
  bu da yandaş tarihçi murat bardakçı'nın konu ile ilgili yazısı.
  edit : başlık bana kalmış trollük yapıyon delikanlı gibi başlığının başına dur ipnetor.
  7 -4 ... faso aga