1. 1.
    sultan reşat 1912 de italyana vermiş olmasın genç bi daha bak istersen tarihe.
    http://www.haberturk.com/...-verdik-ama-hangi-lozanda
    bu da yandaş tarihçi murat bardakçı'nın konu ile ilgili yazısı.
    edit : başlık bana kalmış trollük yapıyon delikanlı gibi başlığının başına dur ipnetor.
    7 -4 ... faso aga
  2. 2.
    (bkz: beşinci mehmet döneminde kaybedilen topraklar)
    2 ... usualsuspects
  3. 3.
    tarıma elverişsizdir ve güvenliğini sağlamak adına askere ihtiyaç vardır diye düşünmüştür.

dünyanın savaşta olduğu bir dönemde, adam turist gelir eşekle adayı gezer diye mi düşünecekti.

iş bittikten sonra kolaydır. her halt düşünülen gibi olmuyor.

sanki allahını seversen bunları sana verelim demişler de, yok ya istemem ben onu diye trip atmış gibi davranıyorsunuz.
    1 -1 ... asbikubuhi
  4. 4.
    belgesiz sallama. yelleme der geçerler.

not: uydurma da olsa bir şeyleri " belge " diye ortaya koyacaksın.
    yoksa nalınına ayak koyarlar. bilgin olsun.
    1 ... eratosthenes
  5. 5.
    doğrudur. eğer 2.dünya savaşı sonrası barış görüşmelerine tek bir bürokrat gönderseydi hükümet, adalar türkiye'ye verilecekti.

2.Dünya savaşının sonuna kadar italya’nın işgalinde kalan 12 Ada’nın durumu savaş sonrasında tekrar gündeme geldi. italya 2.Dünya savaşını kaybetmişti. 1946 yılında Paris’te yapılan Barış görüşmelerinde 12 Ada’nın italya’dan alınarak Yunanistan’a verilmesi gündeme geldi. italya’nın savaş sonu şartlarında galip devletlerin bu planını reddetme şansı yoktu. Adaların Yunanistan’a verilmesi yönündeki kararın gerekçesi ise adalarda yaşayan nüfusun çoğunluğunun Rum olmasıydı.

12 Ada ile ilgili kararın verildiği Paris Barış Konferansına aslında Türkiye de resmen davet edilmişti. Ancak ismet inönü’nün başkanlığında toplanan hükümet konferansa katılmama yönünde bir karar aldı.inönü savaşa girmeyen Türkiye'nin savaş sonunda herhangi bir çıkar peşinde koşmayacağını ifade ediyordu. Bu durum 12 Ada ile ilgili alınan kararların tam da Yunanistan’ın istediği şekilde çıkmasına sebep oldu. Halbuki konferansa bir Türk heyeti katılmış olsa idi en azından Ege kıyılarına çok yakın adalardan bazılarının alınma şansı doğabilirdi. Çünkü yalnızca nüfus dengesine göre karar vermek Türkiye’ye karşı bir hukuksuzluktu ve bu durum konferansta dile getirilebilirdi. Türkiye bu konuda hakkını arayabilirdi. Örnek olarak Batı Trakya’daki nüfusun yüzde 80’ine yakın Türk ve Müslüman’dı ancak Lozan antlaşmasında Batı Trakya bölgesi Yunanistan’a bırakılmıştı. Bu da nüfus dengesinin tek başına yeterli bir gerekçe olmadığını göstermekteydi.

Ancak Türkiye’nin konferansa katılmaması bu ihtimalleri en başından ortadan kaldırdı. 10 Şubat 1947’de italya Paris Antlaşmasını imzaladı. Bu antlaşmayla 12 Ada silahsızlandırılmak şartıyla Yunanistan’a bırakıldı.

Türkiye bu kararı beş gün sonra 15 Şubat 1947 tarihinde kabul etti.

KAYNAKLAR

Rifat Uçarol Siyasi Tarih 1789- 2010

Feridun Cemal Erkin, Dışişlerinde 34 Yıl
    3 -2 ... gelenek karsiti sekuler hero 2
  6. 7.
    adamlar adaları anlaşmada vermeyi reddetseydi savaşa devam etmek zorunda kalırdık ki ne savaşacak halimiz nede adalara saldıracak donanmamız vardı.
    ... benibendenalayen
  7. 8.
    (bkz: yobazların propaganda mekanizması)
    -1 ... rumeli71
  8. 9.
    Karaladığınız insanlar hortlasa ve hepinizi sıraya dizse ne güzel olurdu.
    Şeker fabrikalarını da inönü sattı evet evet.
    -2 ... thelma
  9. 10.
    (bkz: kara murat benim)

Hayır ben sattım.
    ... kyloren
  10. 11.
    15 Şubat 1947 tarihini almanaklardan incelemesi gereken beyinsiz insanların anlamak istemedikleri gerçek.

bir dolu şey geçti başımızdan, fetösü darbesi bilmem nesi, hala şu cuntacı kafadan kurtulamadınız. harbiden (bkz: chp kapatılsın)
    2 -2 ... torunusamil