1. 1.
  Ballıbabagillerden, yurdumuzda çok yetişen tüylü ve beyazımtırak yaprakları olan güzel kokulu bir bitki, dağ çayı (Salvia officinalis).
  ... italiano
 2. 2.
  bedeni güçlendirir, kalp krizi tehlikesini azaltır,gece terlemelerinde ve aşırı terlemelerde yardımıcı olabilecek bir bitkidir. karaciğeri de çok olumlu etkiler, gazları yok eder, Kan temizleyici etkisi vardır. solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler, iştah açıcıdır. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır.
  2 ... gonulcelen
 3. 3.
  erkek bünyeler pek faydalı olmadığı bir yerlerde okunmuştur.
  -1 ... pilotmont
 4. 4.
  Adaçayı (Salvia officinalis), dişotu ve meryemiye adları ile de tanınır. 30-70 cm boyunda olan bitkinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişlidir. Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayarlar. Bahçe adaçayı, güneşli bir yerde yetiştirilmelidir. Don olayına karşı duyarlı olduğu için, kış boyunca çam dalları ile örtülmesi doğru olur. Ülkemizde izmir bölgesinde bahçe adaçayı yetiştirilmektedir.
  ... snowman
 5. 5.
  (bkz: çayır adaçayı)
  ... snowman
 6. 6.
  sürekli içilmesi tavsiye edilmeyen birkaç gündebir içilmesi uykusuzluk gibi bazı sorunlara iyi gelen tadı yeşil çaya göre nispeten daha iyi olan çay.
  ... kekistanlihobbit
 7. 7.
  kaynatılıp içildiğinde, bayanları özel günlerinde özellikle rahatlatan bir tür bitki..
  ... pantalassa
 8. 8.
  (bkz: turk icecekleri)
  ... kani ronik
 9. 9.
  adaçayı bitkisinin yapraklarından çay yapılır. yapraklar, bitkinin açma mevsiminden önce toplanır, gölgeli ve havalı bir ortamda kurutulur. bu yapraklardan elde edilen çay nezle, grip gibi hastalıkların yol açtığı rahatsızlıkları azaltmak amacıyla içilir.
  ... nilze
 10. 10.
  yapılırken iğrenç kokusuyla mide bulandıran,hastalık dönemlerinde zorla içirilen bitki çayı.
  -2 ... epru