bugün

Ballıbabagillerden, yurdumuzda çok yetişen tüylü ve beyazımtırak yaprakları olan güzel kokulu bir bitki, dağ çayı (Salvia officinalis).
bedeni güçlendirir, kalp krizi tehlikesini azaltır,gece terlemelerinde ve aşırı terlemelerde yardımıcı olabilecek bir bitkidir. karaciğeri de çok olumlu etkiler, gazları yok eder, Kan temizleyici etkisi vardır. solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler, iştah açıcıdır. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır.
erkek bünyeler pek faydalı olmadığı bir yerlerde okunmuştur.
Adaçayı (Salvia officinalis), dişotu ve meryemiye adları ile de tanınır. 30-70 cm boyunda olan bitkinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişlidir. Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayarlar. Bahçe adaçayı, güneşli bir yerde yetiştirilmelidir. Don olayına karşı duyarlı olduğu için, kış boyunca çam dalları ile örtülmesi doğru olur. Ülkemizde izmir bölgesinde bahçe adaçayı yetiştirilmektedir.
(bkz: çayır adaçayı)
sürekli içilmesi tavsiye edilmeyen birkaç gündebir içilmesi uykusuzluk gibi bazı sorunlara iyi gelen tadı yeşil çaya göre nispeten daha iyi olan çay.
kaynatılıp içildiğinde, bayanları özel günlerinde özellikle rahatlatan bir tür bitki..
(bkz: turk icecekleri)
adaçayı bitkisinin yapraklarından çay yapılır. yapraklar, bitkinin açma mevsiminden önce toplanır, gölgeli ve havalı bir ortamda kurutulur. bu yapraklardan elde edilen çay nezle, grip gibi hastalıkların yol açtığı rahatsızlıkları azaltmak amacıyla içilir.
yapılırken iğrenç kokusuyla mide bulandıran,hastalık dönemlerinde zorla içirilen bitki çayı.
daha çok ağız ve diş sağlığı için faydalı olan çaydır.
Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser.Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Göğsü yumuşatır. Astım hastaları için yararlıdır.kan dolaşımını hızlandırır. Hücre yenilenmesini ve cildin elastikiyetinin artmasını sağlar.
adaçayı tansiyon düşüklüğü olan hastalara iyi gelir. hatta 0,5 litre sıcak suya 10g adaçayı koyup, 10 dakika sonrada süzüp günde 2-3 su bardağı içersen bişeyciğin kalmaz.
(bkz: ada vapuru)
düzenli olarak içiliyorsa günde iki-üç fincandan fazla içilmesi tavsiye edilmez. bir süre sonra toksik etki göstermeye başlar ve faydası yerini zarara bırakır.
bir fincan içinde sonsuz bir ada hayali satar, kokusu...
yalandır. yalan da olsa, gönlümü çalandır.
ada çayını lost adasında içtiğimizi düşünürsek:

+ şş sayid 2 kaşık şeker verecen mi lan ?
- beni ben'e götürürsen ancak.
+ beni benden aldınız muğakoyam ya.

+ şş şeker var mı prada ?
- var da sen şekeri atamayacan o çaya ayağın takılcak şekerler hoop denize
+ niye lan ?
- sen bana güven
+ bu da medyum kesildi başımıza

+ kate şeker var mı bacım ? şeker gibi de karısın gerçi aushau.
- benim kim olduğumu biliyor musun normalde ?
+ biliyorum kelepçe filan alengirli karısın
- yok o zmn.
+ sktr.

(bkz: lost ada çayı)
Diğer adı dağ çayıdır.
regli dönemlerinin vazgeçilmezi rezeneyle beraber tabi.
kokusu çok güzel tadı bir o kadar kötü şifalı bir çay. içmeyenin gözü çıkar alimallah.
kafa yapar.
boğaz enfeksiyonlarına terlemeye ve soğuk algınlığına iyi gelir.limonsuz sade içilmesi tavsiye edilir..
bademcik iltihaplarında gargara yapılması bölgedeki enfeksiyonu temizlemede başarılıdır.
şu sıralar domuz gribi korkusundan favori olan çaydır. hangi doktor çıksa televizyona hemen ada çayı demektedir.
ayrıca gece yatmadan önce içildiğinde güzel bir uyku çekmenizi sağlar. sakinleştiren etkisi vardır.
demlendikten sonra kafaya örtü tutulup buharında yüz bekletilince sivilce ve siyah noktaları yok eden bitki.