1. 1.
    dün ve bugün yaşanan olaylardan sonra, ülkede insana verilen değerin artık taşşak konusu olduğunu görmekteyiz. önümüzdeki yıllarda insan canını taşşak konusu haline getiren hükümetin değişeceği pek gözükmemekte. o yüzden acilen mültecidir, turist amaçlıdır veya çalışma maksatlı vizeye başvurup, sınırdan çıkıp doğrudan bu ülkeden gidilmelidir.

edit: bazı arkadaşlar diyor ki kaçmak olur. şahsım olarak konuşuyorum. eğer benim amacım korkak gibi kaçmak olsaydı 1 sene önce gezide, eylül ayında odtü de, 1 ay önce berkin ile , son 3 gündür de soma ile bu hükümete karşı aktif direniş yapmamış olurdum. bu kaçmak değil 60 yıllık kıymetli ömrümü adam gibi yaşama isteğidir.
    16 -4 ... bircisimyaklasiyor
  2. 2.
    Türkiye gibi ülke var da biz mi gitmiyoruz? Kesin bu akp dış güçlerin bir oyunu. Herkesi ülkeden bıktırıp ülkeyi ele geçirecekler.
    5 -2 ... ataturk gibiyim
  3. 3.
    Başkalarının kurduğu demokratik ülkelere gidip hazıra konmak. Ter dökmediğin, mücadele etmediğin yabancı bir ülkeye gitmek. Bu sadece Korkakların yapacağı bir davranıştır. Bu ülkenin sahibi benim annem, benim babamsa onların yapamadıklarını ben yapcam. Evlatlarıma güzel bir ülke bırakmak için hiç bir yere gitmiycem, ülkem için, demokrasi için, adalet için kalıp savaşcam.
    3 -1 ... akdmsynbnymn
  4. 4.
    doğru bir önermedir. acilen insani değerin yüksek olduğu ve kapitalist sistemin en az düzeyde olduğu sosyalist güney amerika ülkelerine ve küba ya gidilmelidir.
    2 -1 ... cerevesta
  5. 5.
    fenerbahçe'nin yapamayacağı eylemdir. halihazırda avrupa yasağı dururken. (biraz tebessüm.)

edit: tebessüm dedik amk.
    3 -4 ... tekkontak
  6. 6.
    bir çeşit realite. neticesinde beyin göçüğü ortaya çıkar, ki bu beyin göçünün bir kademe ilerisidir.

sadece akademik anlamda başarılı, mesleğinde zirveye oynayan, ya da tüm bunları geçtim yurt dışında yaşamak-çalışmak isteyen nitelikli iş gücünün kaybı değildir demek istediğim. düşünen, sorgulayan, eleştiren, eleştirmekle kalmayıp yol gösteren aklı başında, vicdan sahibi insanlar bu ülkeden umutlarını kesip de çeker giderlerse, işte o zaman mahvolduk demektir.

i
    2 -1 ... celal depar diyor
  7. 7.
    olmayan gerçektir. korkak beyanıdır. herkes defolup gitse bu ülke kimlere kalır? yabancılar zaten türkiye'ye gelip yeteri kadar ev alıyorlar. millet de giderse meydan onlara kalır. güzellikte türkiye gibi ülke yok.
    1 -1 ... selia
  8. 8.
    en az peygamberin ve inananların hicreti kadar gerekli olan hadisedir. bizlerde zulm altındayız artık yeter !
    ... sleepless man
  9. 9.
    biz niye gidiyoruz, beceriksiz yöneticiler gitsin.
    3 ... he gulum he he de gitsin
  10. 10.
    (bkz: Geldikleri gibi giderler) .
    ... alen 33