bugün

filmlerde, romanlarda, piyeslerde ve bizim mutfakta var olan karakterdir.. mutfaktakinin adı rasim, eski günlerini arayan bir yeşilçam aktörü kendisi.. sokakta kedilerle rakı içerken bulduk getirdik.. arada yemek yerken ''şu masadaki tuzluğa 20 lira veririm.. 25 oldu!..'' falan diye bağırıyor da eski günleri yad ediyor.. geçen gün tam 3 tanesini yad etti, ''ben durdurdum hepsini bitirme lan bi anda..'' diye..
tuzluğu da veriyoruz ne yapalım.. ama ilk başta tekliflerini dinliyoruz.. bir salata kaşığı için 60 liraya kadar çıktı bir defasında.. saaaaaaatt-ttıııııım ben de..

ulan tam yedi satır zırvalamışım konuya girmeden, hiç uyarmıyorsunuz da.. giriyoruz konuya şimdi.
kareyi anladınız sanıyorum.. bir açık arttırma söz konusu.. hani ağzı laf yapan inek tipli bir herif satılan malı öve öve bitiremiyor, şöyle nefis, böyle harikulade, bunu yapanın şu şekil ebesi sikildi (doggy) diyor da isteyenler otobüs durağı gibi gözükmelerine aldırmadan tabelalarını kaldırıyorlar ve verilecek meblağı kendi istekleri doğrultusunda arttırıyorlar, en fazla arttıran kazanıyor (eşli ihale anlatır gibi oldu lan)..
hah işte filmde bu tarz bir sahne çıkmışsa iki seçenekten biri olur.. ya birbiriyle husumeti olan iki tip çıkar kapışır.. biri 25.000$ der diğeri hemen karı gibi 26.000$'a çıkar diğeri altta kalır mı, kalmaz hemen 30.000$ papel der, beriki ''ben de arttırmak istiyorum ama şu an durumum yok, bir yerden para bekliyorum gelince 35.000$ çalışır benden..'' der, onu aralarına almadan sidik yarıştırmaya devam ederler.. sonunda da eminönü'nde 10 tanesi 1 ytl'ye satılan kıçıkırık bir tırnak makasını 50.000$'a almış bir halde bulur kendini kazanan dangalak.. kaybeden de ''ahahaha nasıl kitledim lan sana 50.000 papeli..'' diye taşak geçer ki geçilmeyecek gibi değildir kazananın durumu..

diğer seçenek de, şu şekilde kendini gösterir.. hevesli zenginler aheste aheste malın fiyatını arttırırken asıl zengin oğlan durumdan sıkılır ve bıkkın bir gülümsemeyle parmağını kaldırır ''üç milyon dolar diyorum.. gerizekalı da babandır götkafa..'' der ve ortama karizmasını boşaltır.. sonra da bunu babası falan döver karıya kıza hava atacak diye şirket kasasını boşalttı diye.. elleri dert görmesin..

sözlük yazarlarından itiraflar köşesi:

--spoiler--
aldırmadan tabelalarını kaldırıyorlar ve verilecek meblağı kendi istekleri doğrultusunda arttırıyorlar, en fazla arttıran kazanıyor
--spoiler--

bölümünde yazımın, 'arttıran' yerine 'attıran' yazıp espri yapacaktım ama vazgeçtim.. zihnime yanyana ellerinde tabelalarla mastürbasyon yapıp kürsüye boşalan adamların görüntüsü geldi, iğrenç lan.. biri de bağırıyor hala ''ahhh.. 10.000$ umm..'' diye falan.. en çok attırana veriyorlar satılan tabloyu..
kendi yazıma da neden spoiler koyduysam?..
güncel Önemli Başlıklar