bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  acemi eğitimi verilen birliktir. başka bir deyişle askere ilk gelinen yerdir. acemi sayısının fazla olmasından dolayı, usta askerlerin arazi olması* çok kolaydır.
  3 ... redwinemania
 2. 2.
  (bkz: Poligon) veya (bkz: iskenderun Deniz Er Eğitim Alayı)'nda kısa dönem deniz askerleri bu süreci yaşarlar. Giydikleri (bkz: işbaşı) usta birliğindekine göre farklı olduğundan, acemi oldukları dışarıdan bakınca hemen anlaşılır. Zaten henüz yemin etmedikleri için, asker de sayılmayacaklarından asker üniforması giymeleri abes de kaçacaktır.
  1 ... timsah48
 3. 3.
  (bkz: boot camp)
  1 ... dalton ana
 4. 4.
  şemsiyenin ucunun girdiği yerdir.
  (bkz: anladın sen onu)
  2 ... gezenadam
 5. 5.
  ilk çağrışım yapan şey ördek yürüyüşü olan yer.
  1 ... billiejean
 6. 6.
  iNSANIN, TÜM iNSANi YETiLERiNi BiR KENARA BIRAKMASINI VE SADECE OMURGASI iLE HiZMET ETMESiNi EMREDEN,
  ADINA ASKERLiK DENiLEN, iNSANLIĞIN MEVCUDiYETiNiN, MECBURiYETi OLARAK ALGILANMASI HER FIRSATTA HATIRLATILAN, SAVAŞMA SANATININ ÖĞRETiLDiĞi, VATANDAŞLIK GÖREVi.
  3 ... turkpence
 7. 7.
  öyle bir yerdir ki insan bazen etkisinde kalır. 92 günlük acemi eğitiminden sonra evime dönmek üzere yola çıktım fazla vakit kaybetmemek için izmir'den otobüsle değil uçakla döndüm istanbul'a malum bir sürü plan var sevdiğinizi göreceksiniz, akrabalara gideceksiniz, arkadaşlarla kafa dağıtacaksınız vaktin nakit değil de nakit'in vakit olduğu zamanlar işte.

  neyse indim sabiha gökçen hava limanına kimse beni almasın ben kendim geleceğim eve dedim tamam dediler gelmediler karşılamaya hemen 19s sabiha gökçen - acıbadem otobüsüne atladım indim yakacık mezarlığının oradaki durakta elimde küçük bir bavul yürüyorum evime doğru ama bir gariplik var bildiğin uygun adım yürüyorum sol-sol-sol-sağ-sol - sol-sol-sol-sağ-sol... allah allah niye'ki lan alay içtima alanında değilim bir dakika.... öyle derin düşünüyorum ki bir müzik duyuyorum ama hissetmiyorum sadece duyuyorum. *

  yan sokakta kına gecesi için çalınan davulla uygun adım yürüdüm rahat 1 dakika... görenler ne düşündü bilmiyorum ama ben askerdim.
  3 ... kurtcebe noyan
 8. 8.
  duruma göre tatil duruma göre cehennem olabilen yerdir.

  üstelik bu durum yere, zamana, hava durumuna, komutanlarınızdan birinin ruh hâline göre bile değişiklik gösterebilir.

  aynı alay içindeki iki tabur ya da aynı tabur içindeki dört bölük bile değişiklik gösterir. bu nedenle askere gidecek olanların "yan bastın" ya da "oooh, kebap" nidalarına aldırmayın.

  kapıdan girerken tüm egonuzu bir kenarda bırakın. 35 yaş dolaylarında değilseniz yaşınızı, medenî hâlinizi, sivildeki işinizi, toplum içindeki yerinizi, kısaca hiçbir şeyinizi kimse sikine takmaz.

  sığırın biri yüzünden bölüğün tümünün iyi yaptığı bir şey defalarca yinelenir. bu sığırlar tam öğrenmek üzereyken, iyi yapanlar yorgunluktan yapamaz hâle gelirler. böyle bir durumda baştaki komutana iş düşer ama onlar da genelde asker mantığı ile "herkes yapacak" diye iyi yapanları dinlendirmezler.

  acemîliğim sırasında olan olaylardan bahsedeyim biraz da:

  - atış talimine gidildi. kısa dönem er olduğumuzdan asteğmenle aramız iyi. arkadaşlardan birini yanına çağırdı astek. g3'üyle ilgili sorunu anlatıyor eleman. o sırada haydar dağ gördü bunları. asteğmen durumu anlatamadan "komutana el-kol hareketi yapılır mı!" diyerekten atış talimini yanaşık düzen işkencesine çevirdi. döndüğümüzde sadaeke'nin beli tutmaz hâldeydi. isyanlar isyanlar... rdm'ye çıkma düşünceleri... arkadaşlar sakinleştirdiler.

  - yanaşık düzen, yürüme falan işleri. yargıtayda memur olmuş bir sığır uygun adımda bile topuklarını sürüye sürüye yürüyor. öğrenene kadar en az 10 km uygun adım yürüdük. yorgunluktan en iyilerin bile ayakları kalkmaz oldu. berikinin sikinde değil.

  - bölük komutanı kişiler arasındaki rütbe farkı da çok önemli. bizim taburda dört bölük var. ikisinin başında yüzbaşı, birinin başında harbiye mezunu teğmen*~~, bizim başımızda uzman jandarmadan sınavla astsubay ondan da gene sınavla subay olan haydar dağ var. taburda genel mıntıka yapılacak. yüzbaşılar mert koçoğlu'na diş geçiremiyorlar çünkü adam kendi hakkını da askerinin hakkını da biliyor ve yedirmiyor. gelin gelelim haydar dağ öyle değil işte, "emredersin komutanım"dan başka bir şey bilmiyor. hâliyle koca taburun genel mıntıkası bizim bölüğe kilitleniyor...

  sözün özü: gidip görmeden ne sevinin ne yerinin.
  1 ... sadaeke
 9. 9.
  Komik bi yerdir aslında.Komik olduğunun 3-4 yıl sonra farkına varıyo insan o kadar.
  1 ... vito carleone
 10. 10.
  teslim olunduğunun ilk akşamında, yatağına yattıktan sonra; "ben burda ne yapıyorum, ne işim var len benim burda. benim şu an falan yerde evimde yatıyor olmam lazımdı" diye düşündüren yerdir.
  2 ... blacksmith85