bugün

askerliğinin başında acemi birliğinde bulunan askerlere verilen, olayın ciddiyetini kavramalarını sağlıyan cezalardır. örneğin, sival temeltepede dışarıda hava -37 derecede iken koridorda koğuş nöbeti sırasında kalorifer peteği yanında uyuduğunu gördüğünüz acemiyi,değiştiricinin peşine takıp, nöbet kulübesine kadar gitmesini sağlamak.
(bkz: istikamet vermek)
komando dansı yaptırmak.
ağaca selam verdirmek *
komando dansı *
gece 11-1 ve 3-5 arası tuvalet nöbeti yazmak
istikamet vermek
Bütün yatak hanenin yataklarını para zıplayacak şekilde toplatmak.
agzina el bombasi verip uzerine c4 yapistirilir... pkk'lilar gelip kurtarmazlarsa tez zamanda olur.
kibrit kutusu ile mesafe ölçümü yaptırmak. sonra emin misin diye sorup tekrar ölçtürmek.
ismail yk dinletmek.
el bombasının pimini çekip askerin eline tutuşturursun. sonra asker, acemi olduğu için diğer arkadaşlarının yanına gider ve orada bomba patlar. 4 asker şehit(!) olur ve bütün millet yasa boğulur. ama olsun, herşeye rağmen şehitler ölmez vatan bölünmez sonuçta. *
el bombasının pimini çekip eline verecen, bak bir daha aynı hatayı yapabiliyor mu? kim senden hesap soracak, ulan ayı yaptıgına bak diye, hesapsızlar..
dış kısmı mozaik olan nizamiye duvarının belli bi kısmını gösterip bunları burun vasıtasıyla tek tek saydırmak.
Komutanın
Askeriyenin kantin önündeki mıcırlı yolu göstererek

"oğlum bakın buranın taşlarını (saatine bakar) saat 3, 5 kadar bitirceksiniz. sonra bana haber verin konrol edeceğim"

"Emredersiniz komutanım"

saat 5 kadar zor bela bitirirler komutanda aranır bulunur. ve gelir bakar

" Evet asker güzel olmuş (yığılmış çakıl taşlarına bakar) şimdi bu taşarı yine aynı şekilde buraya serpin bu bitmeden yemeğe gitmek olmayacak.

"Emredersiniz komutanım" Sin... Kaf....
ranzaların altını temizletmek için koğuş içerisinde istikamet vermek (sürünmek kaydıyla)
yağmurda bahçe sulatmak.
bozuk musluğu kimse kullanmasın diye tuvalette lavabo nöbetine dikmek.
uygunadım, marşla banyoya götürmek.
uygunadım, marşla banyodan getirmek.
bot yüzecek seviyede koğuşa su verilip gecenin bir yarısı koğuş temizletmek
5 tl olan sigarayı 10 tl'ye almak
sokakta görsen adam deyip selam vermiyiceğin insanlara eyvallah çekmek gibi gibi.
günün psikolojisiyle yatağın tepesine dikilip sol sağ diye sayan askere uygun adım marş ileri diye komut verip ranzanın üst atından düşürmek. sonucunda askerin kolunu bacağını kırması.
(bkz: götünü kesmek)
tuvaleti jilet ile paspas çektirmek.

görülmüştür.
3 ay sonra,o yaşına kadar silah nedir bilmeyen bünyelerin ellerine silahları verip hadi çıkın savaşın deyip sipere göndermektir.
çarşıya çıkarmamak en etkilisidir bence.
Lağım borusuna akşama kadar selam vererek künye okutturmak. Birde bu asker 1.95 boyunda Turuncu saçlı bi asker olunca hayli ilginç oluyor.

(bkz: Görülmüştür)
(bkz: şınav)
en pis ceza çarşı cezasıdır, hem acemilikte hemde usta birliğinde.