1. 523.
  avrupa futbolu zirveyi görmüş, yukarıya oynamış daha sonra dibi görmüş bir çok takıma şahit olmuştur. 90'larda çocuk olmuş efsane nesil de iyi bilir bu takımları. televizyonların daha kitlesel bir hal aldığı ve parayla beraber uefa organizasyonlarının daha profesyonel ve derli toplu bir hal almaya başladığı dönemden bahsediyorum. milan bu dönemin en büyük 4-5 takımından biriydi işte. bizim nesil efsane milan kadrosunu (2005) iyi bilir. milan'ın milan olduğu yıllar. bir önceki nesil ise milan efsanesinin başladığı dönemi 80 sonu 90 başını bilir. arrigo sacchi'nin takımı ileri hucum hattının efsane hollandalıların oluşturduğu. milan 89'dan takribi 2008 sonuna kadar avrupanın en büyük takımlarından biriydi. (bkz: Calciopoli) skandalı juve kadar olmasa da milan'ı vurmuştu. milan'ın büyüklüğünü idrak etmek için kazandığı 7 şampiyonlar ligi şampiyonluğuna bakmak yeterlidir.

  bazı takımlar vardır biraz çocukluk hafızasından biraz formasından biraz da oynadığı ikonik bir futbolcudan dolayı akılda kalmıştır ve 'ne takımdı ya' dedirtir 2001 deportivo, 90'lar parma, 2000'lerin başı valencia. 2000'ler lazio bunlara örnektir. hatta ülkemizden 2004-2008 fenerbahçe'de örnek verilebilir. milan'ın yaptıkları, büyüklüğü kadro kalitesi ise muazzamdı. 2003'DE bu takımın 4.forveti Jon Dahl Tomasson'du. fakat değişen futbol ekonomisi, premier ligde dönen para, modern statlar, değişen futbol aklı ile birlikte milan değişime ayak uyduramadı. lazio ve parma gibi doğrudan maddi olarak batmadı çünkü onlardan daha büyüktü.

  roma bir günde inşa edilmedi! milan'ın bu hale gelişi de tıpkı tarihi devletlerde olduğu gibi duraklama-gerileme şeklinde oldu. 2008-2011 duraklama, 2011 senesinde zlatan ve thiago silva'yı sattığından beri gerileme döneminde. bir kaç sene içinde bu hale gelmediler yani. 2009'da kaka'yı sattıklarında dünya çapındaki yıldızlarını kaybettiler ve milan artık süper star futbolcuların ilk tercih değildi fikrinin ilanı olmuştu. bu takım pirlo, seedorf, gattuso, kaka orta sahasından essien-nocerino-montolivo-flamini orta sahasında düştüğünde bugünler geliyordu, nesta-stam-costacurta tandeminden zapata-mario yepes-Gabriel Paletta tandemine düştüklerinde bu zamanların geleceği ortadaydı. paolo maldini'den mesbah'a düştüğünde kaka'dan honda'ya rui costa'dan hakan çalhanoğlu'na düştüğünde bu günler geliyordu. servet'in ahını almış shecvhenko'dan pazzini'ye, crespo'dan cerci'ye düştüğünde. yolu ülkemize bizim ligimize de düşen taiwo, constant, kp boateng'den medet umarken buldular kendilerini. ronaldinho, ronaldo, robinho gibi prime timeı çoktan geçmiş oyuncuların emeklilik ikrameyesi oldular bir ara popüler oyunculardı bunlar ama en verimli yıllarını eski takımlarında zaten geçirmişlerdi. boban, weah, serginho gibi monte oyunculardan Alberto Aquilani, M'Baye Niang, Andrea Poli gibiler geçtiklerinde kumaşın kalitesi de bir hayli düştü. milan uzun zamandır bocalıyor, kulüp el değiştiriyor avrupa kluplerinin kurtarıcısı 2 sermayedar amerikan ve uzak doğu sıcak parası da kurtaramadı milan. transfer bilançolarına bakıldığında son iki senede bonservisten ettikleri zarar bile sadece 140 m€ civarında. panik transferleri, belki yeniden parlar diye alınan prime timeı geçmiş eski yıldızlar, orada olmadı ama belki bizde tutar diye edilmiş transferler sonrası ac milan kırpıp sönen kırmızı bir gece lambasının aydınlattığı köhne ve soğuk bir yapıyı anımsatıyor artık. hoşça kal Rossoneri.

  ac milan
  ... bolivya devlet radyosu
 2. 522.
  Zlatan geldiğinden beri kaybetmeyen takım. Bugün inter'i harcıyorlar. Juve maçını dört gözle bekliyorum.

  Umarım bu sene şampiyonlar ligine gidebilirler. Bugün kazanırlarsa dördüncü ile puan farkı 7'ye inecek zor ama imkansız değil..
  ... cswj
 3. 521.
  zlatan gelince şahlanan takım.
  1 ... ates sacan bombom adam
 4. 520.
  Zlatan'ın bile kurtaramayacağı serie a takımı. Çok değil 1-2 seneye düşmemeye de oynarlar.
  1 -1 ... neflodi
 5. 519.
  ben demiştim demeyi sevmem ama (bkz: #41635711)
  ... quadrifoglio
 6. 518.
  antrenörü kovmuşlar.
  yeni antrenör shevchenko olacakmış.
  3 ... chance boudreaux
 7. 517.
  Boş takım. Millet bunu eski milan sanıyor hala. Milan 10 yıldır orta sıra takımı. Aşın artık şu travmayı.
  ... mavrothalassa
 8. 516.
  tudor, freni patlamış kamyon taktiğiyle yıktı milan'ı.
  5 ... elmas bogazici
 9. 515.
  Bugün siktiri boktan bir köy takımına yenilmiş takım.

  Tek maçtan yatıyordum ki allahtan sistem oynamışım.
  1 -2 ... n dakota
 10. 514.
  Ölmüş ama, gömeni olmayan takım.
  1 ... fufulu