bugün

ferman karaçam'ın mükemmel şiirlerinden biri. sacit onan'ın yorumu acıyı hissettiriyor insana. nasıl hissetmesin insan olan.

http://www.youtube.com/watch?v=dM_0PBw8mD4
alnına konduğu andan itibaren çekmek zorunda olduğun yazgı..
bir cemal san filmi. ukrayna'da katıldığı `steps international rights film festivali’'nde "en iyi senaryo" ve "en iyi müzik" ödüllerini almıştır.

http://www.neguzelhaber.c...dan-elleri-dolu-dondu.ngh
Acı bünyeye faydalıdır. Kansere karşı bağışıklık kazandır. Tarhana çorbası, kuru fasulye, patates yemeği ile yenilir. Mecazi acı hissi de aynı etkiyi gösterir, ruha iyi gelir, ne kadar yanarsan o kadar insan olursun.
Acı çekmekte çektirmekte bazen güzeldir.içinde hırsın varsa özellikle.Acı insanı olgunlaştırır.Acı çeken insan herşeyin üstesinden gelir.
tekdüze giden bir yaşantının orta yerine keskin bir bıçak gibi düşüp silkelenmenizi sağlayan şok dalgası.
hiçbir üzüntünün hayatın sonu olmadığını bize çok iyi anlatan duygudur.
acınız dinmez ama yaşam devam eder.

(bkz: ne ağlarsın benim zülfü siyahım)
(bkz: bu da gelir bu da geçer ağlama)
başına h harfi konması ile hacı olan kelimedir.
doğum yapan anne komada yaşam mücadelesi verirken, küçücük bebeğe bakan ve elinden hiç birşey gelmeyen insanın hissettiği duygudur.
(bkz: acı biber)
(bkz: acıdım şerefsizim)
güçlendirmeyen şey.

her gün doz aşımıyla git gide senden olur, bakarsın ardına yoktur. yanındadır. ayrılamassın, alışkanlık yaratır. kanınındadır artık mecburiyetten.
'acı duymak ruhun fiyakasıdır'. (ismet özel)
yalnızken keder, değilken tecrübe olur. bazen de... ya dur bu saatte zaten karı olmaz sözlükte sonra kasarım.
bazen hep iyileştirirsiniz ya. elleriniz ve yüreğiniz bir sürü iyileştirmeden kalma yara izleriyle kaplanır. ama kendi yaralarınızı saramazsınız.
işte bazen kendi kendine yetememektir acı..
acının iyi tarafı hala yaşadığınızı farketmenizi sağlamasıdır.
(bkz: gi jane)
acınızı insanlara farkettirmemek zorunda iseniz bu dahada beter hale getirir durumu. Ama gençseniz iki sonucu vardır ya erkenden olgunlaştırır yada psiklojiyi iyice bozarak berbat hale getirir. Kişinin bünyesine bağlı çok düşünmemek işin sırrı. Dalmayın çok derinlere ne tek acı çekensiniz nede en büyük acısı olan..
çocukken, dilimize sürülenden ibaret saydığımız, büyüyünce keşke dilimizde kalsa diye yandığımız.
hazın karşıtı olarak organizmanın kaçındığı hoş olmayan özel duyguların adı'dır.

Acı, Erzurum ili Pasinler ilçesine bağlı bir köy.
hiçbir acı bıraktığımız yerde kalmıyor, onu yanımızda taşıyıp yeni baharlara ekliyoruz.
Çiçek gibidir, günlerce taze kalamaz.
Umut Altınçağ

Acıyı başımda nar eylediler
Hayaline doğdu gözlerim bugün
Başımı dumanlı dağ eylediler
Seni her nefeste özledim bugün

Göğsümde yırtıldı çığlığın sesin
Ciğerime düğümlendi nefesin
Yüreğime akan şu kanı kesin
Yediğim kurşunu sezmedim bugün

Kırıldı umudu serçe kuşların
Yüzüne dağılmış sırma saçların
Böyle acımı olur günü baharın
Yüzüme dayandı dizlerim bugün

söz,müzik volkan yağan'a aitmiş.
ingilizcesi "pain" olan turkce kelime.
birde bunların kabuk bağlanamayanı vardır.
acı yeryüzünün tek ortak dilidir, bundandır ki tanrının cehennemi bir çok ilahi dinde ortak olan yegane noktalardandır.