bugün

sokak satıcılarının klasikleşmiş giriş cumlesi. ilgiyi üzerlerinde toplamak için yapılır. bayanlar ve baylar* demektense daha samimi bir ortam yaratmak için kullanılıyor olsa gerek.

"şu elimde görmüş olduğunuuuzzz..." diye devam eder..
genellikle "harika" şeyler satmak için kullanırlar bu girişi,vapurda karşılaşılma ihtimali yüksektir.
trende her istasyonda bir kişinin çıkarak * telaffuz ettiği kelimedir. o kadar güzel pazarlama işini yapıyorlar ki insanın içinden lazım olmasa da almak geliyor. allah'tan bu yönden anneme çekmemişim denilesi durum. *
samimiyet ihtiva eden bir tür hitap şekli
cehalet ihtiva eden bir tür hitap şekli.
pek bir sezercik kokan cümle. *
- abilerim ablalarım, bana acımıyorsanız, şu ömer bebeğe acıyın...
Gel, vatandaş gel. Kaçırma! Sonra bitti diye dövünme, yetişemedim diye kendini kahretme. Gel. En âlâsından Alaman mucitlerin göz nuruyla, sabahlara kadar harıl harıl çalışaraktan yaptığı, bendenizin büyük fedakârlıklarla getirdiği, bütün ecnebi memleketlerin medar-ı iftiharı plastik tarak burada. Plastik tarak deyip geçme vatandaş! Bunun plastiği bilumum Frenk memleketlerinin en kıymetli plastik madeninden çıktı. Şu dişlere bak vatandaş! Bu dişler en hakiki uzmanların, en kralından yaptığı testlerden açık ara şampiyonlukla çıktı. Taşa sürt kırılmaz, duvara sürt yamulmaz. Saçın mı yok? Üzülme! Avrupalı onu da düşünmüş vatandaş; Aynen gördüğünüz gibi üzerine bir cigara jelatini geçirdim mi, size mızıkasının en fiyakalısı olur. Bu mızıka ile beste yap, eser icra et, yetmedi bebene ver oynasın vatandaş! Lâzım değil deme, beni üzme vatandaş. Bu taraktan alana yanında da bir adet ayna. Müessesemiz tam müşteri memnunîyeti ile çalışıyor arkadaş!
(bkz: allah rızası için)
samimiyet ifadesidir, kalabalıklar içinde dikkat çekmek için kullanılır.

misal bankada karşılaştığım durumdur..
şöyle ki:

yağlı tohumlar ödemesi için çiftçiler beklemektedir. bankada para bitmişir ve bu durum bekleyen ve beklemekten sıkılan oflayıp puflayan çiftçiye nasıl açıklanır diye düşünülmektedir. o sırada görevli çıkar..

abilerim ablalarım biliyorum çokça beklediniz ve sıkıldınız ancak şuan kasada para kalmamıştır, saat 13.30 da para ikmali sağlanacak olup ödemeler o saatte tekrar başlanacaktır, elinizde bulunan sıra numaraları geçerli olacaktır.

ve banka boşalır..