bugün

24 Mart 2009'da olmuştur.

http://www.haberturk.com/...askani-gul-kurdistan-dedi

şu anda şehit veriyor olmamızın başlangıç adımlarını atmıştır.
(bkz: abdullah gül ün peynir demesi)
(bkz: abdullah gül ün dünya düz değil demesi)
bugünlere bakınca bu laf 'hazırlık' değildir de nedir?
alistirma teknigidir.
kürdistan diye bir sey yok ki ne diyor bu adam diye düsündüren olaydir. ayni ekonomik krizin bizi teget gecmesi gibi birseydir, bizim yönetimimiz olmayan seyler hakkinda konusmayi cok seviyor ya.
dili sürçmüştür, kürdan diyecekken. başka izahı yok.
(bkz: hasan cemal/#4925620)
sokaktaki adamın telaffuzuna karşı durmaya çabalar, yayındaki kanalı kabullenmezken tc. cumhurbaşkanı tarafından fütursuzca söylenebiliyor. nerden nereye geldik? nasıl da ilmik ilmik işlendi bravoo. bugün de barzani açıklamalarında türkiye'nin kürdistanı tanıdığını, sınıra 100 bin asker yığan sınırlarını tehdit eden ülke iken bugün gelinen noktanın çok önemli olduğunu, iyi ilişkilerimizin olmasını istediğini türkiye'nin kürdistan bölgesi için önemli bir ülke olduğu demecini veriyor.

torunlarımız zamanına ülke bölünmüş, haritalar değişmiş olur derken ne şanslıyız ki umduğumuz çıkmadı, bizler de an be an yaşayacağız, göreceğiz. torunlarımıza anlatacağımız tarihimizi heybeye doldurmaya devam.
(bkz: imam ne derse cemaat uyar)
devlet bahçeli nin şimdi bu duruma ne diyeceğidir.
pkk nın 1994 ten beri yapmaya çalıştığını desteklemiş ve sonuçlandırmıştır. orası kürdistan olacaktı 35.000 şehit neden öldü. bizim kırmızı çizgilerimiz vardı ne zaman yok oldu. sınırlar ve komşularımız devamlı değişiyor. sıra bize de gelecek. bu kelimeler söylendiğinde bazı kişiler tepki verecekti ne oldu bu kişilere ergenekon davasından içerideler. bu ülkenin generalleri, aydınları doğruyu söyledikleri için içeriye atılıyor. şimdi kalkmış bazıları gayet doğal kürdistan demeyecekler de ne diyecekler diyor. farkındamısınız bilmiyorum ama bu ülkede köpekleri saldılar taşları bağladılar. göt korkusuna toplumsal tepki bile veremiyoruz. nereye gitti benim ülkemin cumuriyet yürüyüşleri. bireysel olarak diyorum ki. yapımda emeği geçenlerin allah belasını versin.
Sayın Reis-i Cumhurumuzun Irak gezisi sırasında baklayı ağzından çıkarmasıdır

25 yıllık hayatımın en az 10 yılını yani çocukluktan beri olan kısmını Cemaatçiler, tarikatlar Kürtçüdür diyerek geçirmiştim sözde vatansever islam sever insanların akıllarını az da olsa başlarına getirmek için.

Dediğim artık somut olarak ortaya çıktı.

Hayırlısı olsun Türk devletinin tanıdığı bir kürdistan da var artık.

Bunun vebali bütün AKPlilerindir.

Hani şu dinini çok seven AKPlilerin.
sadece kendi coğrafyamızda 30 bin tane ölünün, Kuzey Irakta Kürtlerin katlettiği türkmenlerin, iranda Kürtlerin katlettiği Türkmenlerin, Öncesinde Yavuz zamanında Kürtlerin katlettiği Türkmenlerin hesabını öteki dünyada vereceklerdir.

Bu dünyada cezaları verilirse eğer çabuk bizi cehenneme yollayın diye yalvarırlar ceza verenlere eminim.
perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. ne demesi umuluyordu ki bölücü zihniyete sahip cumhurbaşkanının?
adım adım efenim.ülkenin şu anki yönetimi bu ülkeyi bölmek için sanki yemin etmişler. yakında güneydoğuya da demeyeceğinin kim garantisini verebilir ki?
tehlikenin farkında mısınız?
türkiye'nin yüzde 53'ü tarafından cumhurbaşkanlığı kabul görmemiş kişinin sözleridir. hatta olaya toplam seçmen sayısını baz alarak yaklaşırsak ülkenin %62'si tarafından kabul edilmemiştir.

seçildiği gün, dediğimizde bizi birileri ülkeden kovmuştu, ama buradayız işte, burada olmaya da devam edeceğiz. her şeyden önce şunu söyleyeyim:

bu şahıs benim cumhurbaşkanım değildir! o zaman da değildi, bugün de değil yarın da olmayacak.

diyor ki çankaya'da ikamet eden kişi, "onların anayasalarında var o nedenle kürdistan demek lazım."

yunanistan - makedonya muhabbeti var bir de, örnek olarak vermiş. yunanistan demişken, yunanistan, ab, abd kıbrıs'ta bir kktc devletini tanımıyorlar. şimdi bu adamlar demezler mi, sen madem ırak anayasası'nı bahane ederek, ülkenin otuz yıllık mücadelesini hiçe sayarak "kürdistan"ı tanıdın. orasının coğrafyasını tanıdın. biz de kıbrıs'ta tek bir devlet tanırız o da rum yönetimidir, (kıbrıs cumhuriyeti yani)...kendi ağzı ile kabul etmesi lazım değil mi şimdi türkiye'nin kıbrıs'ta işgalci olduğunu?

"yalan"lamış bir de...

hadi canım sende.

makarnaya bulgura bas oyunu ampule, çorbanı kaynatacak vatanını ayağının altından çekiyorlar. ölsen gömülecek toprağın yok ki mahşerde rab seni tekrar haşretsin.
yıllardır siyasi arenada kendini kabul ettirememiş kktc bir yanda dururken, tc cumhurbaşkanının anadilde yayın hakkından sonra pkk yandaşlarına bir adım daha attığının belgesidir.
(bkz: yazıklar olsun)
Amerika ile malum enseye şaplak göte parmak ilişkilerimizin neticesinde , celal talabani tarafından da pkk'ye silah bırakma ya da ülkeden ayrılma teklifi yapılacağının garantisi ile verilmiş ve akabinde Afganistan'a asker yollayacağımızın habercisidir. Şimdi trt şeş'e bağlanıyoruz.*
(bkz: malumun ilami)
sonrasinda hatasini anlayarak ırak yonetimi diye sozunu duzeltmistir kendisi. madem duzeltilecekti, yani hataydı, nasıl bu kadar kolay bır hata yapılabiliyor? hic mi mustesarın, danısmanın yok? isin ciddiyeti ve trajikomigi ise kurdistan lafının ilk kez ve devletin en buyugunce resmen soylenmis olması. yavas yavas mı alıstırılıyoruz bazı seylere? once soylenip, sonra ozur dilenerek mi anlamı kaybettirilmeye calısılıyor bazı tabuların, sulandırılıyor? ben masumca bir hata olduguna inanamıyorum zira, devlet ve başı bu kadar doğaçlama olamaz, komik....
zavaliligini gostermistir. bir atartuk e bakin birde simdi onun bakaminda oturan bu adama.
sezer'e saldıran yalakaları görmek istediğim olaydır.

hadi bakayım göreyim sizi aslanlarım.

tayyibi en üzemeyecek şekilde bu haberi verene ödül var.
cok normal bir durumdur. dostlugunuzu ilerlettiginiz bir ulkenin anayasasina saygi duyulmalidir.
pekin'e beijing demeyi ogrenmeden, istanbul'a konstantinapol denmesine kizmamak lazim.
sonucta onlar da kendi topraklari ve egemenlik haklari olan bir ulke.
obama niye geliyor sanmıstık ki? biz burda kıcımız yırtalım bir avuc toprak vermeyiz diye, devletin en yetkili kişisi cıksın 'kürdistan' desin, bravo akp durmak yok yola devam, verin oyları müstahak bize.
beklendik bir hadisedir; sözüm bir zamanlar sözlüğü faşist forumlardaki danalar gibi kasıp kavuranlara;

zamanında az laf işitmedik, az sopalarla kovulmadık sözlükten... bak lan bak! büyükbaş! hala kürdistan yok diyebiliyor musun? yoksa ne bok ettik de bu adamları başımıza mı çıkardık diyorsun?

(bkz: erbil e yolculuk/#3983248)
(bkz: kurdistan isimli bir ulkenin olmadigini sanan adam/#4402967)
doğaldır belki, ya da değildir, kürtlerin yoğunlukla yaşadığı bölgeye bu şekilde hitap etmesi doğaldır denilebilir.
sorun şudur ki, bir resmi politikada farklılık, daha doğru bir ifadeyle bir çelişki anlaşılmasıdır.
bu çelişkiyi 8 yaşındaki yeğenim de anlar. şöyle ifade edeyim. efendim daha geçen yıla kadar talabani ye kükreyen bir hükümetimiz vardı, çek desteğini pkk dan yoksa... diye gürleyen bir başbakanımız, ırak ın toprak bütünlüğüne saygılıyız ve bu hükümetimizin resmi politikasıdır diye daha geçenlerde demeç verildi balık hafızalılarım benim. e haliyle doğrudan devletin en üst kademesinden bir bölgeye bu şekilde hitap acaba şu kısa zamanda ne değişti sorusunu akla getirir. bunun yanında iç politikada bunun aksinin savunulması da akılda soru işareti uyuandıran diğer bir nedendir. buna da çelişki derler. bir de lütfen cumhurbaşkanı tarafsızdır geyiği yapmayalım, zira tarafsız olmadığını 8 yaşındaki yeğenime sormamı ister misiniz?

tabiki şaşırmadım. neden mi? canım ülkemin hiç bir zaman tutarlı ne bir iç ne de bir dış politikası madı ki.

bir de sorulması gereken diğer soru. obama kralın türkiye yi ziyareti. sizce bunlar tesadüf mü?
düşünün bakalım. tabi düşünmek isterseniz.
uzun bir sürecin sonlarda bulunan halkalarından birinin fiiliyata dökülmüş halidir.

Daha düne kadar Irak'ın toprak bütünlüğünü savunanlar, bugün artık o bölgede bir kürt yönetiminin varlığını kabul etmektedirler.

Pkk'nın savunuculuğunu yaptığı kürdisan mevzusu aslında güneydoğu anadolu bölgesini de kapsamaktadır. Dolayısıyla, uzlaşma adına yarın birgün güneydoğu anadolu bölgesinin özerklik kazanması da söz konusu olacaktır. Dtp de bu yüzden meclistedir zaten.

Yavaş yavaş sona gelinmektedir.

Yakın bir gelecekte türkiye cumhuriyeti adında bir devlet tarihe karışacaktır. Sorumluları ise günümüzde aramızda yaşamaktadırlar.

Birileri "vatan bölünmez, şu olmaz, bu olmaz" kıçlarını da yırtsalar havagazıdır.

Tartışmaya gerek bile yoktur. Önünüze bakınızdır.
Türkiye yıllardır bazı tabularını aşamıyor.Belkide aşmak işine gelmiyor çünkü egemen güçlerin işine geliyor bazı tabular.Bu tabular sayesinde kimi dönemeçlerde "cesur","tabuları yıktı","ilk" gibi üstLerine emanet duran söylemler yerleşiyor.Şimdi Mr.Gül'ün Kürdistan demesini düşünürsek;neyi başardı?Yıllardır Kürdistan olarak anılan topraklara ve 30 yıldır federe Kürdisan topraklarına,Kürdistan diyerek neyi başardı.Belkide alışkanlık gereği söyle demesi gerekirdi(çünkü Türkiyede burjuvazi böyle spesifik durumlar da bu nitelemeyi kullanır,özellikle de burjuva medyası)"sözde Kürdistan".Nitekim -sözde örgüt,sözde militan,sözde soykırım,sözde halk- çok kullanıyoruz bu nitelemeyi.Tekrar soruyorum şimdi Mr.Gül neyi başardı?Adı Kürdistan olan bir yere Kürdistan diyerek ne başardı.Gidip onu bu "başarısı" nedeni ile dudaklarından öpmelimiyiz.Akp ve onun devlet üstlerinde ki uzuvları bu sene bayağı demokrasi açısından "ileri" bir yıl geçirdi.Allah aksilik göstermesin bundan sonra yapacakları için.Zira anlaşılan şimdi Türkiye burjuvazisinin yeniden kandırması gereken ve evcilleştirmesi gereken bir kürt halkı var.