bugün

türkiye de daha çoktur.
first amandment der geçerim.

türkiye de ise bana göre problem ifade özgürlüğü değil, norm ve ahlak ile zihniyet arasındaki uyuşmazlık.
Zenciler, Kızılderililer, müslümanlar ve Çinlilere sorulması gereken karşılaştırma.
ben insanımızı anlamıyorum. abd de trump yoldan geçerken " fuck you" diyip orta parmak gösteren abd vatandaşını referans gösterip " amerikada ifade özgürlüğü var ağbii" diyor. lakin gönül verdiği ideoloji yahut gönül verdiği siyasi lidere aynı minvaldeyi geçtim onun 10 da 1 i oranında bir hakaret gelince hemen mahkemelerin kapısını aşındırıyor.

bu eleştiriyi bir ideoloji mensubuna veya siyasi figüre yapmıyorum. kemalistini, akp lisini katıyorum eleştiriye. ifade özgürlüğü için abd yi örnek alıyorsunuz ama idolünüz olan lidere aynı hakaret gelince ağlaşmaya başlıyorsunuz. tutarsız ve ikiyüzlüsünüz.

örneğin besim tibuk. liberal toplulukta yeri çok önemlidir şüphesiz. ben de tüm fikirlerine katılmasam ve yer yer saçmaladığını düşünsem de sevdiğim biridir. biri çıkıp besim tibuk'a küfür etse, kılımı kıpırdatmam. tetiklenmem. çünkü bana ne ? beni etkileyen bir şey yok ki burada ? fiziksel saldırı yok.

düşünün bunu.
televizyonda başkana ana avrat sövebilirsiniz. biplenir ama başka bir şey olmaz. sen malın önde gideni bir salaksın derseniz hiçbir şey olmaz.
Abd'de de ifade özgürlüğü kavramı pek yok.

Trump'a "fuck you" diyen eleman 50 kere gizli soruşturmadan geçirilmiştir. Ortaya çıkan belgelerde de nsa'nın ülkedeki telekomünikasyon şirketlerini kendine bağladığı; sony, apple gibi teknoloji şirketlerinden bireysel bilgileri istediği görülmektedir.

Kısacası, oradaki özgürlük denilen şey emniyet sibobundan ibaret. Icraate geçemeyecek denyoları es geçiyorlar. Lâkin en ufak şüpheleri olsun anında imha. Böylece hem özgürlük safsatası yerini buluyor hem de gayet sıkı bir şekilde kontrol yapılıyor.
"abd de ifade özgürlüğü kavramı pek yok "

bunu her yerde söylemeyin. komik duruma düşersiniz.

"Trump'a "fuck you" diyen eleman 50 kere gizli soruşturmadan geçirilmiştir"

miştir, müştür. farazi üzerine argüman inşa etmek pek akıllıca değil. ben de "hayır geçirilmemiştir" derim. ve tartışma hiç bir şeye benzemez.
yazar istiyor ki abd türkiye'ye demokrasi getirsin.
Abicim belgeler ortaya döküldü. adamlar senin başbakanını bile dinlemiş, ona göre yol belirlemişler.

Playstation üzerinden terör örgütü sempatizanı toplayan elemanın bilgilerini sony'den alıp evdeyken baskınla elemanı toparlamışlar.

Apple bilgi sızdırmak istemedi diye baskı kurdular, sonunda anavatan güvenliği ayağına onları da ikna ettiler.

Daha ne diyeyim sana arkadaş? Ulusak güvenlik teşkilatı türkiye müdürü müyüm ben?

Kanun haline gelmiş bilimsel argümanlar dışında hiçbir şey konuşmayalım öyleyse. Nasılsa hepsi mış, miş.
söylediklerin, abd de ifade özgürlüğü olmadığı sonucunu vermiyor.ifade özgürlüğü,basın özgürlüğü endeksleri ortada. bu endeksleri yalanlayacak veriniz varsa paylaşın. elde veriniz yoksa lütfen farazi üzerinden tartışmaya girmeyin sevgili yazarlar.

söylediklerin, abd nin yasal/gayri yasal olarak bireyleri dinlediği sonucunu verir.
bu arada tartışma niye abd de ifade özgürlüğü var- yok a evrildi ki ? ben ülkemizdeki ikiyüzlü insanların tutarsızlığını eleştiriyorum.

abd de ifade hürriyeti var mı ? yok mu ? varsa kapsamı nedir ? sınırı nedir ? gibi tartışmalar konu dışı. onlar ayrı bir başlıkta tartışmaya açıktır. abd de ifade özgürlüğü en ideal düzeyde de demedim. ki son veriler abd de trump yönetimi geldiğinden beri basın ve ifade özgürlüğünün gerilediğini gösteriyor.

https://tr.euronews.com/2...lerinde-de-kotuye-gidiyor
ikisinde de ifade hürriyeti aynı düzeydedir yalnız ufak bir fark var; türkiye de ifade ettikten sonra başınıza geleceklerle ilgili kimse garanti veremez.
görsel
abd de ifade özgürlüğü vs türkiye'de olmayan ifade özgürlüğü olarak düzeltilmesi gereken karşılaştırma başlık.

adalet bir kadın ismiydi hani?
Ulke baskanina dahi rahatca kufur edebilecegin yer ile diktator rejimi bir tutmayin.

Free fuckin speech.
siz daha okuduğunuzu anlamıyorsunuz. bu başlığa entry girerken amerikadaki ifade özgürlüğü öyle überdir böyle süperdir gibi bir iddiada bulunmadım. abd de ifade özgürlüğünün bir çok avrupa ülkesinden daha geride olduğunu da biliyorum. trump geldiğinden beri basın ve ifade özgürlüğünün daha da gerilediğini biliyorum.

lakin türkiyenin aynı endekste 157. sırada olduğu da açık ve net. türkiye ile abd arasındaki ifade özgürlüğünün farkını görmeyip, bu konuda yapılan araştırmalardan bir haber olup israili eleştirmek suç muç demek sizin argümanınızı ( argüman bile değil aslında) geçerli yapmıyor. hala türkiye ifade özgürlüğü bakımından abd den geride. aksini gösteren araştırma verisi varsa paylaşın.
(bkz: noolmuş kız ben hiç bi şey anlamadım)
amerikanın soğuk savaş yıllarındaki dışişleri bakanı kissinger şöyle demişti: biz içimizdeki hainleri susturur yokederiz diğer ülkerlerin hainlerini konuşturur kollarız.
türkiye dinci yönetime sahip baskıcı bir ortadoğu rejimidir. hiçbir batı ülkesiyle karşılaştırılamaz.
Amerikaya gidip yaşamadan ne biliyorsunuz? Boşuna kötülemeyin.