bugün

Her ne kadar abd sahiplensede terör terördür. Oldu bittiye getirilip laf arasında meşrulaştırılamaz. Yarın öbür gün o bataklıkta ne kadar sürüngen varsa başı ezilecektir.
Yorum yapmak için erken,işin rengi Türkiye Rusya ile daha sonrA abd ile görüştükten sonrA belli olur.şimdi ne desen boştur.
maddeleri geçtim en başta "neden türkiye ile abd" sorusunun sorulması gereken dayatmadır. antlaşma değil. ulan biz daha abd ye "kardeş sen hayırdır ya biz teröristleri vuruyoruz karşımıza sen çıkıyorsun" diyemiyoruz. adamlar 2 tweet attı o 10 gündür ekranlarda "kimse bize geri adım attıramaz yaptırımlardan korkmuyoruz lan benim muhatabım sadece trump dır pence ile görüşmem" diyen cumhurbaşkanı sus pus oldu. ulan biz nato ülkesiyiz nato. bize bunları dayatanlar da natonun diğer üyeleri. haklılığımızı anlatamıyoruz, kabul ettiremiyoruz daha dünyaya ama yurt içerisinde abd yi masaya oturttuk tarihi bir zafer kazandık diyen andavallar var.

arkadaş yemin ederim bu ülkede akıl sağlığı yerinde olan insan sayısı olmayandan çok daha az. muhatap almak istemiyorum muhatap da kabul etmiyorum ancak şu hayat güzel nickli çocuğu örnek olarak vermem gerekiyor bu başlık altında olduğu için. bu nedir arkadaş ya ? bu çocuğa ne yedirip ne içiriyor ki ailesi bu kadar kot kafalı olmuş. neyin kafasını yaşıyor bu çocuk ? yazdıklarına bakıyorum bizim mahallenin delisi var rambo. hakikatten deli ama öyle böyle değil. onu al karşına konuştur bu çocuktan en az 5 kat daha mantıklı gelir konuştukları. anasını satayım bu kadar savaş oyunu sürerlerse piyasaya ve bu kadar kurtlar vadisine falan maruz kalırsa bu çocuklar bu kafaya ulaşırlar işte. ancak yaşı geldiği zaman o da abileri gibi bedelli kuyruğuna girer mutlaka. işte bu tipler yüzünden adamlar 2 tehdit savurunca haklı operasyonundan vazgeçiyorsun. çünkü bu kamilleri kandırmak kolay. paralı trollerini salarsın internete. atv-ahaber gibi iki tane süper yandaş haber kanalın var. diğer kanallara da o saksıdan hallice yandaş tombalakları gönderdin mi ülkenin yarıya yakını zafer kazandık kafasına girer kolayca. 2 gündür cnn türk - ntv - trt hepsinde karşılarındakini konuşturmamak için bağıra bağıra sözde zaferi anlatıyorlar. o kadar saçma sapan ve boş şeyler konuşuyorlar ki bir yerden sonra gülme krizine giriyorsun. sözde program moderatörleri ( hande fırat gibi ) muhalif kesimden mantıklı şeyler söylenmeye başlandığı anda sözünü kesip konuşturmuyor. bu ülke nasıl düzelecek peki ? bu insanlara doğruyu nasıl anlatacaksın ?
ister ara diyelim ister mola ister ateşkes ister mutabakat metni ister anlaşma sonuçta içerik ve karşılıklı bir uzlaşma var orta yerde. Taraflar Kimle kim? Abd türkiye. Peki Suriyede neden muhatap abd? Hemde ne sıfatla? Cevap basit, harekat sonrası gündeme gelen abd yaptırımları. Sebep bu. Maddelere bakınca görünen ise şu: güvenli bölge (km net belli değil lakin tr nin ve abd nin açıklamaları var) 120 saat içinde ypg den temizlenecek. Sığınak barınak mevzi ağır silah v.b. ne varsa toplanacak ypg geri çekilecek. Türkiye bm 2254 sayılı karara uyacak ve harekata son verecek. Yani çekilecek. Diyelim ki suriyeli mülteciler için güvenli bölge ve askeri güvenlik noktası oluşturacak. Ama operasyonu bitirip askerini çekecek. Ancak o taktirde yaptırımlar rafa kalkacak. Ama 20 mil dışındaki ypg ye dokunamayacağız. Her ne kadar rusya türkiyenin çekilmesini ve suriyenin toprak bütünlüğünden söz etse de türkiyenin önceden kabul ettiği bm ilgili kararı uyarınca oradaki tüm halklara etnik kimliklere dokunamayacak. Taahhüdü açık ve net. Zaten ypg nin terörist olduğuna dair bir ibare de yok. Ne anlaşmada nede bm kararında. ilaveten anlaşma metnini yorumlayan pek çok güvenlik uzmanının bu meselede artık bundan sonra türkiye rusya ve şam yönetimiyle oturup görüşmeli ve uzlaşmaya varmalı şeklindeki ortak görüşünü salık verse de her halükarda biz türkiye olarak bm kararıyla oluşturulmaya çalışılan adı konulmamış özerklik durumu ve bir oldu bittiyle karşı karşıya kalmış durumdayız. Zira aksi istikamette hareket etsek bu sefer abd yaptırımlarını devreye sokma tehdidinin muhatabıyız. Üstelik Şam yönetimi ve diğerleri bizi işgalci ilan edip ygp ye ses çıkartmayıp neyin tavizini verdiklerini açıklamak yerine bizi suçlu ilan ederlerken. Rusya gibi Bazılarının Dedikleri ise sadece türkiyenin güvenlik kaygılarını anlamaktan ibaret..ama ortada somut hiçbir adım yok.

Olsun yinede öyle demiyelim. Kazanım kazanımdır. Bak ne güzel işte dostu düşmanı gördük. Demi.. Yani..
Madde mi ne maddesi ya suriye'den nazikçe kovulduk. Kovulduk derken nazik olmaya çalıştım. Aslında resmen ittiredildik.
Inceden Inceye irdelemenin gereksiz olduğu anlaşma.arkadaşlar siz biraz saf mısınız,amerika şimdiye kadar hangi anlaşmasına uydu?
Sadece ak partililer mi cevap verebiliyor? Benim de eklemek istediğim bir şeyler var da.

Abd başkanı trump ve pence, pompeo gibi yetkililer ağızlarından sık sık pyd'nin de terör örgütü olduğu ve pkk'nın adını değiştirdiğini duyuyoruz da. Gerekirse yetkililerimiz bunu da kanıtlar.

Benim anlamanızı istediğim şey meselenin pyd, ışid vs olmadığı. Bugün Suriye üzerinde abd, israil, Avrupa'nın tamamı, Rusya, Türkiye ve hatta Çin'in dahi planları var. Pyd bugün abd ile yarın Rusya ile Rejim ile. Haftaya bakarsın jamaika ile birlikte hareket eder.

Bizim ihtiyacımız olan çıkar ortağı bulmak ve stratejimizi geliştirmek. Sadece bir maddeye bakarak anlaşmayı yorumlayamazsınız. Diğer maddelerde de pyd'nin güvenli bölgeden çıkacağı yazıyor??? Pyd çıktıktan sonra istersek bombalamayalım. Bir sürü bomba imha ekibimiz, robotumuz, köpeğimiz ve hatta eşeğimiz var.

Bizim isteğimiz pyd defolsun.

Bir sonraki adımı da söyleyeyim, Rusya ile uğraşacağız.

En bilir kişilerin (ergenekon'da yargılanan hava, kara ve deniz komutanlarının) tavsiyesi ise rejim ile anlaşmak. Fakat bu da hükumetin veya devletin çıkarları ile tam örtüşmüyor. Bu çıkarları bir çoğunuz tahmin ediyordur ama açıkça söylemek doğru olmaz.

Akıllı adama çok laf gerekmez.
Yahu siz abd nin isteyip de akp nin yapmadığı bir tane şeyi sayın daha neyi tartışıyonuz tanımadınız mı hala bu proje partisini nerdeyse emekli gün sayısını doldurdunuz bunların kolpalarını seyrede seyrede. .
Akp den ülke yararına bir icraat bekleyen çok afedersiniz mezardaki ölüden göt beklesin. .
tampon bölge karşılığında kürdistana izin verildi.

6. madde türkiye'nin, kürdistan bölgesine artık bir daha müdahale etmeyeceğine dair verilmiş bir söz.
Birincisi, adam doğru birşey söylüyor. Sırf "karşı takımın taraftarı" mantığıyla adamın her dediğine saldıracağınıza, oturupta bir düşünün...

Eğer maddede terör unsuru diyorsa ve adı ne olursa olsun, ister pyd, ister pkk, adamlar bunları terörist diye görmüyorsa ne olacak?
ikincisi, diğer maddelerde her türlü yoruma açık.
Örneğin 3. Madde diyor ki :"3) Türkiye ve ABD “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder." bu mantıkla değil pkk yı, pyd yi savunmaları, bizimle beraber onlara karşı savaşmaları gerekir. Hemde sırf şimdi değil, NATO ya üye olduğumuz günden beri. Onuda geçtim, adam dalga geçer gibi en önemli tehdit olan fetoyu kendi toprağında koruyup kolluyor.
Sonuç olarak burada yazanlara fazla bel bağlamamak lazım. Burada yazanlarda bende bir zafer göremiyorum.
Yalnızca Terör unsurları ile terör unsurlarına ait barınak mevzi vs. Diye eklemiş. Terör unsurları dememesi gerekirlerdi onlar terör unsuru değilmiş! yani daes pkk ypg akla gelebilecek her terör unsuruna sivil unsurlar mı denmesi gerekirmiş.
Terör unsuru deyince benim aklıma oradaki tüm terörist oluşumlar geliyor ama birilerinin aklına bu gelmiyor.
Buranın halk tv si hatta flash tv si demek daha doğru yakında oklarla göstermeye başlar bak bak bak der.
Trol bir başlık olduğu için millet cevap vermek bile istemiyor.
Hadi analistler bunuda açiklayın.
recep tayyip erduvanın eklediği gizli maddeler var o antlaşmada. şimdi siz bakıp mesela bu altıncı madde ile bir daha ypg ye dokunamıyacağımızı görmüşsünüz, haklısınız ama biz o gizli antlaşma maddelerini 2023 te açıklıycaz.
hüloğğ.
hayırlı ateşkesler...

sevgili ak partili kardeşlerim, biliyorum hepiniz abd ile yaptığımız ateşkes antlaşmasını analiz ettiniz, zira hepiniz süper analiz yeteneklerine sahipsiniz.

ben de şimdi antlaşma metnini inceliyordum.
6. maddede kafama bir şey takıldı. sizin gibi müthiş strateji ve analiz yeteneği olan uzmanlara danışmak istedim.

ateşkes sözleşmesinin 6. maddesini şuraya bırakıyorum sevgili ak partili kardeşlerim.
görsel

şimdi burada bahsi geçen "yalnızca terör unsurları" demek ne demek sevgili ak partili kardeşlerim?

hem türkiye, hem abd'nin ortaklaşa terörist kabul ettikleri unsurlar demek değil mi?

bu durumda hem abd'nin, hem türkiye'nin ortak olarak terör örgütü kabul ettiği tek bir unsur var; ışid.
zira abd ypg'yi terör örgütü olarak kabul etmiyor, bilakis müttefik olarak, hatta kendisinin suriye'deki kara gücü olarak görüyor.

bu şu demek oluyor sanırım; "bundan sonra sadece ışid ile mücadele edilecek". yani ypg ile mücadele etmek, operasyon yapmak yok.

zafer kazandık mı şimdi?

siz her şeyin en iyisini bilirsiniz. ben 6. maddeyi yanlış okumuş olabilirim, gözlerim bozuk olabilir. orada sadece sizin gördüğünüz ama bizim göremediğimiz ibareler de olabilir.
bilemiyorum yani.
ben gördüğümü yorumladım sadece, siz nasıl diyorsanız öyle olsun sevgili ak partili kardeşlerim...
güncel Önemli Başlıklar