1. 1.
    2000'lerin başındaki bir başbakanın afganistan işgalini destekleme kararı alırken sarfettiği cümle.

--spoiler--
    Başbakan, ABD’nin 11 Eylül’de uğradığı ağır terörist saldırının, terörizmin bütün insanlık için yaygın bir tehlike haline geldiğini gösterdiğini söyledi. Türkiye’nin uzun yıllardır terörizmin acılarını çektiğini anımsatan başbakan, bazı dost ve müttefik ülkeler Türkiye’ye “Köstek” olurken, en büyük desteğin ABD’den geldiğini ifade etti.
    “Bu mücadelenin başarıya ulaşması yalnız ABD’nin değil, aynı zamanda tüm bölgenin, o arada Türkiye’nin yararınadır. ABD’nin çağrısına uyarak terörizme karşı mücadelede büyük deneyim kazanmış olan subay ve astsubaylarımızı Afganistan’a gönderiyoruz. Bu birliğin başarısı bütün dünyada ulusumuzun saygınlığını arttıracaktır. Allah’tan askerlerimizi bu önemli görevde korumasını diliyorum.”
    --spoiler--

bence kredi verecekler diye destek olundu ayrı mesele.

"Temsilciler Meclisi'nin bir önerisi var. Türkiye'nin müttefik olarak her zaman ABD'nin yanında yer aldığı ve bu gerekçeyle Türkiye'ye yardım edilmesi yönünde... Ek kaynak konusunda somut bir gelişme var mı?" diye soran bir gazeteciye de başbakan, "Henüz öyle bir somut gelişme yok. Biz Afganistan'a kuvvet gönderişimiz karşılığında bize yardım yapılmalı iddiasında da bulunmuyoruz. Bunu müttefiklerimizin kendiliklerinden düşüneceklerini umuyoruz"

yani müttefiklerimiz düşünsün, bakın biz asker yolluyoruz asker yolladık diye para verin demiyoruz ama kendileri düşünsün. * iyiymiş.
    ... gelenek karsiti sekuler hero 2