1. .
  kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş bizimkiside o hesap.
  -1 ... byhayalet
 2. .
  abd'ye özenen, onun egemenliği altına girmek isteyen, her yaptığı halt için ondan izin alan, çok sıkışınca da oraya kaçıp kendini rahatlatan insanların uydurduğu cümle.
  2 ... other
 3. .
  abd olmak bu birinci kavramımız olsun.
  abd karşıtı olmak buda ikinci kavramımız.

  şimdi 2 zıt şeyi birleştirelim bakalım ne çıkıyor:

  (bkz: eşeğin siki)

  fikir üretirken biraz tutarlı olmak gerekir kimse abd gibi olamıyoruz bari onu kötülüyelim demez.
  biz ermenisi kürdü türkü çerkezi lazı omuz omuza yürüyen kardeşçe yaşayan özgür türkiye olmak istiyoruz.
  yürürken bir kolumuzu attığımızda laza bir kolumuzu attığımızda aleviye gelsin istiyoruz bu çeşitlilik ve kültür zenginliği içinde
  aynı topraklarda tek nefes yaşamak istiyoruz tek umudumuz budur..
  3 ... kutukutupense
 4. .
  dar gorusun, zihinsel kabizligin attirdigi goruslerden biridir.

  simdi efendim evvela reaksiyoner davranmamak lazim sosyal meselelerde. kimlik sahibi olacagim diye essegin gtune su kacirmamak lazim. zira amerika ne bi gunes ulkesi ne de kiyamete sebep olacak zavallilarin ulkesi. sen sabloncu kafanla kendi kimligini ve tiynetini birilerine bakarak, kendini mahallenin en guclu abisiyle kiyaslayarak olusturacaksan scmissin demektir. gun gelip mahalleden univ. okumak icin sehre cikinca komik kalirsin insan icinde ornek vermek gerekirse.

  onemli olan kendini belirlei degerlere gore kiyaslamak, o degerlere gore not vermektir. amerika eger bir guc ise belirli deger ve sistemlere oncelik verdigi icindir. amerika'yi taklit edecegine aklini ve tecrubeni kullanip insanligin ortak degerlerine ve de kendi lokal degerlerine gore sistem olustur, calis ne bileyim ekol olustur. "amerika katliam yapiyor! o zaman yaptigi herseye karsiyim!" senin aklina sokayim ben de! (yani medeni fikirleri) "amerika harika abi ya! bence aynen uygulamaliyiz onlarin sistemlerini" senin de fikrine dayatma yapayim sosyal fikirleri.
  -1 ... installer