1. 1.
  2. yılını doldurmak üzere olan genişletilmiş ortadoğu nun halihazırdaki durağı suriye deki çatışmaların körüklediği, ülkede menfaat unsurlarını ele geçirenlerin sayısının ve etkinliklerinin her geçen gün artmasının kaynağı olan fırsat sistemidir.

  1 - abd nin, sözde islamcı / özgürlükçü eli silahlı pirelerle ülkeyi istikrarsızlaştırmaya başladığı krizin ilk günlerinde, 1 dolar yaklaşık 50 lira iken bir gecede 150 liraya kadar yükselmiştir. böylece üretim ve tüketim pahalılaşarak ülkede spekülatörler abd doları ile yeşillenmeye başlamıştır.

  2 - abd nin dolaylı işgaliyle beraber ; piyasaya yüklü miktarda sahte dolar yayıldı ve ülke ekonomisinin çöküşü olabildiğince hızlandırıldı. mazot üretiminin durmasının tetiklenmesi ve boru hatlarına yönelik kundaklamalar gerçekleşti ve bundan nemalananlar ülke üretiminin dayandığı her alanda yolsuzluğa girip ekonomiyi çökerttiler.

  3 - piyasada artık bulunamayan un ve mazot yüzünden birçok fırın dükkanı kapattı ve dolaylı emperyalist işgali öncesinde 25 lira olan ekmek fiyatları bazı yerlerde 100, kırsalda ise 700 - 800 liraya kadar çıktı.

  4 - ülkede kalmayan asayişin getirilerinden daha doğrusu götürülerinden biri de fidyecilik. orta ve zengin kesimden çok sayıda kişi kaçırılarak, uşak öso nun da dahil olduğu bir çok suç örgütü tarafından fidye malzemesi olarak kullanıldı.

  5 - yine bürokratik alana sirayet eden başı boşluk, suriye nin terörle mücadele kanunu nda ağır cezalar verilen hırsızlık - tecavüz gibi olayların hafif raporlarla geçiştirilmesine ve bu terörist grupların gerek şehir gerek kırsaldaki ahlak dışı uygulamaları, - islamcı olarak anılan bu terör taşeronları, bbc, reuters ve kukla ülkelerin ana akım medya organları tarafından aklanır - halkın toplumsal aidiyetini yitirmesine yol açtı / açmakta.

  6 - abd nin, ırak ta da uyguladığı bir başka eskimeyen taktiği olan işgal ettiği ülkelerdeki meşru yöneticilerin öldürülmesine koyduğu ödül avcılığı, suriye deki batı kumandalı teröristler tarafından da uygulanmakta. suriye ordusu nun bir subayına biçilen değer 50 bin liraya kadar yükselebiliyor.

  karaborsacılık, kundakçılık, tetikçilik, savaş komisyoncuları, tecavüz ve hırsızlıkla beslenen abd destekli teröristler. suriye ne güzel oldu değil mi ?.
  1 ... katalonyadankatalanjaponkatalo