1. 1.
  farklı çıkarlara hizmet eden 72 milletten meydana gelen geçmişi yakın zamana dayanan abd'nin süper güç olmasının ardında ne yattığıdır.
  biz kökü binlerce yıl önceye dayanan eski kıta uygarlıkları hainlik nedeniyle belini doğrultamazken afrikalı sembeneyle rus vladimirin yaşadığı abd'nin sırtı neden yere gelmiyor?
  detroit, new orleans gibi şehirler ekonomik açıdan çöktü ama gene de abdye sağdıklar.
  milyonlarca müslüman yaşıyor orada. neden isyan etmiyorlar?

  bunun nedeni her sabah okullarında okutulan bağlılık andı olabilir mi?

  abd nin süper güç olmasının sırrı
  hani bizim de bir andımız vardı. her sabah okurduk. içimiz coskuyla dolardı. ama sayın erdoğan kaldırttı. o günden beri başımız dertten kurtulmadı ve birbirimizi yiyip duruyoruz.
  8 -4 ... strawberry blonde
 2. 2.
  sebebi Pledge of Allegiance değildir. Yahu dalga mı geçiyorsunuz, yoksa gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz? Umarım dalga geçiyorsunuzdur, öbür türlüsü çok acı lan...

  Süper güç olmasının tek bir sırrı yoktur. Fakat bana göre en büyük sırrı bilimde öncü olmalarıdır. Mehmet öz veya Aziz Sancar 'andımız' kaldırıldı diye usa'ya taşınmadı değil mi?
  1 -1 ... adim samuel 25 yasim
 3. 3.
  yoo dalga geçmiyorum.
  amerikan vatanseverliği küçümsenemez.
  9/11'de itfaiyeciler öleceklerini bile bile ikiz kulelere girdi. 343 itfaiyeci can verdi.
  sonrasında gönüllü insanlar enkazı temizledi.
  bu insanların pek çoğu hafriyat kaldırma esnasında saglığını kaybetti. akciğer kanseri olanlar bile oldu.
  bunun bilimle ne ilgisi var?
  bildiğin vatanseverlik. bunu sağlayan ne?
  7 ... strawberry blonde
 4. 4.
  Öncelikle telefondan yazacağım için hatalar olabilir.

  Amerika 1930 li yıllarda dünyanın en güçlü 3 ülkesinden birisi değildi. Süper güçte değildi. Bu elimizde dursun.

  Amerika birleşik devletleri adı üstünde bir çok devlet var içerisinde. Senin eyalet dediğin yerler sadece dış işleri bakanlığı ve ordusu olmayan bir sürü devlet. Her eyalet kendi yasaları yaşayış biçimleri var bu sayede her eyaletin sakini istediği kişi tarafından yönetiliyor. Bu sayede isyan başkaldırı olasılığı ortadan kalkıyor.

  Gelelim nasıl süper güç olduğuna. 2 dünya savaşına Amerika 3 yıl sonra katıldı. Bu üç yıl içerisinde savaşı bir Avrupa iç savaşı ve Asya çıkar çatışması olarak gördü. Savaş sırasında tarafsızlığını ilan etti. inanmayacaksiniz ama Nazilere krom bile sattı.

  Savaşa dahil olduğunda ingiltere denizlerdeki hakimiyetini kaybetmişti. Naziler savaş makinesinin en önemli dişlileri den ikisi olan insan gücünu ve devasa ordusunu doyuracak hammaddeye ulaşamıyordu.

  Savaşa taze kan olarak girdi ve sadece en çok yaralı tarafa son kurşunu sikti. Savaş sonunda Fransız lideri Charles de göl ün biz sadece kazanan taraftayiz ama kazanan değiliz sözü her şeyi açıklıyor.

  Yani kısaca zaten savaş nedeniyle biten iki tarafada ABD coktu.
  1 ... kapadok
 5. 5.
  kansızlık,omurgasızlık, kimsenin yapamadığı kadar sinsi ve hesapçı olmak. ve ultra acımasızlığı becerebilmek. bunların adam akıllı övünecekleri bir tarihleri bile yok sahi ne ara bunlar süper güç oldu soru işaretini giderin bakalım?
  1 -1 ... karanligin ruhunda bir gece
 6. 6.
  aynı mantık ile akp öncesi türkiye'nin de süper güç olması gerekmiyor muydu? Oldu da akp mi tarihi değiştirdi?

  Vatanseverlik hiçbir zaman süper güç olmak için yeterli olmadı. Evet, ülkenin güçlenmesi yönünde güçlü bir güdüdür, fakat yeterli değildir. Yeterli Olsaydı, türkiye de pekala süper güç olabilirdi. Neden olmuyor veya vatanseverliğimiz neden ülkenin kalkınması için bir çaba değil. Sebebi, usa'dan farklı olarak bilinçli vatanseverlikten yoksun olmamızdır. Evet, vatanseveriz ama bilinçli değiliz.

  iddia ettiğin gibi sebep 'andımız'ın kaldırılması ise, kusura bakmayın ama sizin vatanseverliğiniz de bilinçten yoksundur. Bir marşın varlığı ve yokluğu şayet vatanseverlik seviyenizi düşültüp yükseltiyorsa, siz de bilinçten yoksunsunuz demektir.

  Birkaç halk kahramanlığı sıralanmış ama bana gizli bir abd hayranlığı gibi geldi. Zira halka bakan bir kişi bazen kahramanları bazen de bir ay kadar önce kiliseye saldırıp 26 kişiyi öldürenleri; facebook canlı yayınında önüne çıkan adamı öldürenleri seri katilleri ve tecavüzcüleri de görür.

  Her halkın kahramanı vardır ve yine her halkın utancı da vardır. Söz konusu usa ise, kesinlikle bir shire değil.

  Obama'dan Bharara'dan bahsedilmiş. Bu durum, vatanseverlikten öte, ülkenin denetleme mercilerinin güçlü olduğunu gösterir. Türkiye'deki gibi, torpille adam kayırılmamıştır veya alevi diye bir partinin lideri hor görülmemiştir.

  Ortak abd politikası denilmiş. Hangi politikalar bütünü, merak ettim. Orta bir abd politikası yok. Aksine çok fikirli, çok karşıtlı bir politik ortam mevcuttur. Obama'ya bi küfretmediği kalan, obamacare politikasını kaldıran Trump da güzel bir örnektir.

  Şayet söz konusu ortak payda, usa çıkarları ise, her ülke kendi çıkarlarını savunur.

  Fakat bunların hiçbiri usa'nın neden süper güç olduğuna dair cevap değildir, zira usa'nın neden süper güç olduğuna dair sunulan argümana cevap değildir. Başlık "abdlilerin vatansever olmasının sırrı" olarak açılsaydı, tartışılırdı. Fakat bu haliyle başlık ayrı, entry ayrı bir konuyu işliyor.
  1 ... adim samuel 25 yasim
 7. 7.
  Kuraldır. Tolkien bey bir eserinde bundan bahsetmiştir. Önce insanlar avrupa asya ve afrikadaydı. Bilinen dünyanın en batısındaki insanlar gidip amaruğayı bulup yerleşir. (bkz: Batıdiyar) (bkz: Numenor). Amarığalılar önce orta dünyaya yardım eder. (bkz: Koloni). Daha sonra onları sömürür. Buna bakınız yok. Daha sonra saurona diz çöktüren numenorluların çöküşü gibi amarığada batacak ve kurtulan az bir nüfus ana yurduna dönecektir. Turkler vadedildiği yine dünyanın hakimi olacaktır. Ruslarnan alamanlar izin verirse. (bkz: Ruslar) Vs (bkz: almanlar)
  -1 ... baba kreyzi
 8. 8.
  üzerinde güneş batmayan ingiltere imparatorluğu'nun, birleşik krallık'ın kirli ve riskli işlerini üstlenen uzantısı olmasıdır.

  yere göğe sığdırılamayan amerikan bağımsızlık savaşı'na dikkat ederseniz kayda değer bir savaş olmadığını görürsünüz.

  sözde 8 yıl süren bir savaş.
  toplam ölü sayısı 25 bin. ve bunun çoğu hastalıktan, salgından.

  8 yılın içinde de bir iki tiyatrosal çarpışmanın dışında bilinen çarpışması yok.
  buna karşın biz sürekli gerilla savaşı yürüttük argümanını üretmekteler. tabi yerseniz.

  bir gün washington yerle bir olur, londra'ya yine bir şey olmaz.
  ... eylulsabahi
 9. 9.
  milliyetçilikten kurtulmuş olmaları. ortak bir menfaat uğruna çalışmaları. onları sömürecek kimsenin olmaması. eğitime önem vermeleri.
  ... dumman
 10. 10.
  çok basit...atom bombası ve ulaşılamayan hava hakimiyeti !!

  bunu sen aş, abd´yi geçersin !!
  1 ... paganviodio