1. 1.
  Suriye'nin kuzeyinde hangi devletler var? Türkiye. peki abd niye Suriye'de var? Işid için. Peki kuzey Suriye de Işid var mı? Yok. Peki abd nin kuzey Suriye de ne işi var.

  Burada açıkça hedef alınan devletin Türkiye olmadığını kim söyleye bilir?
  3 ... benimhalaumudumvar
 2. 2.
  söyledikleri: türkiye'nin kaygılarını yerinde incelemek.

  gerçekte olan: türkiye'nin yakın gelecekte yapmayı düşündüğü fırat'ın doğusuna dönük askeri harekatı önlemek.

  şu an kuzey suriye'de, tıpkı ırak'ta olduğu yerel bir yönetim için sahadaki güçler anlaştı. abd, rusya, rejim, iran ve fransa. bir tek türkiye buna engel olmaya çalışıyor. örneğin üç gün önce rejim haseke'de konsolosluk açtı. bu ne demek? orayı başka bir ülke sayıyor manası taşıyor. yani rejim kabul etmiş artık geri alamayacağını. dün rejimin eğitim bakanlığı yetkilileri münbiç'i ziyaret etti. hani şu abd ve fransa askerlerinin olduğu ve türkiye'nin operasyon yapmak istediği bölge.

  türkiye bence operasyonunu yapmalı. uluslararası anlaşmalardan doğan en büyük hakkıdır. tıpkı afrin, el bab, cerablus'ta olduğu gibi.

  bir dip not: bu bölgelere 300 bin yakına insan türkiye'den ve suriye'nin içlerinden göç etti. türkiye'nin terörden temizlediği bölgelere huzur geldi. şu an rejimin elindeki halep'te kaos var, çocuk tecavüzleri yaşanıyor rejim milisleri tarafından. pkk elindeki tel abyad ve haseke gibi yerlerde yerel aşiretler pkk'nın çıkmasını istiyor. kaos oralarda da var. dün mesela tel abyad'da ellerinde karayılan posterleri ile yürüyüş düzenledi pkk'lılar. oradaki halkın ve sürgün edilenlerin pkklı olduğunu söyleyebilir miyiz? hayır. acilen temizlenmesi gerek. bir de başımıza kuzey suriye yerel yönetimi türemesin.
  6 ... daikokuten