1. 1.
  dincilerin gerçek düşünceleri ve hayat tarzından soyutlayarak ne hikmetse kendilerine mal edip bayraklaştırdığı SULTAN 2.ABDÜLHAMiD'iN BAYANLARA ÇARŞAF GiYiMiNi fermanla yasaklamasıdır. konu, murat bardakçı tarafından gündeme getirilmiştir. ferman şöyledir :

  "Bugün cuma selâmlığı töreninden sonra Teşvikiye'deki silâhhâneyi Padişah Hazretleri teşrifle oradan saraylarına dönerler iken yolda, tuhaf bir şekilde bellerinden bağlı siyah çarşaflara bürünmüş ve yüzlerini de siyah renkte ve gayet ince peçelerle örtmüş bazı kadınlar gözüne ilişmiş, bunların örtünmemiş denilecek halde açık saçık bulunmalarına ve âdeta matem elbisesi giymiş Hıristiyan kadınlarına benzemelerine bakılarak birden bire islâm olduklarında tereddüt buyrulmuştur.

  izaha muhtaç olmadığı gibi büyük islâm devletinin ayakta durması, devamı ve yükselmesi kadın ve erkek bütün Müslümanların her türlü hal ve hareketlerinde şeriatın yüksek hükümlerine son derece dikkatle uymalarına bağlı olup aksi hal Allah esirgesin gerek fertler gerek devlet için maddî ve mânevî sonsuz zararlara sebeb olacağından islâm kadınlarının Allah'ın emirlerinden bulunan örtünme usul ve kaidelerine fevkalâde dikkat ve itina etmeleri lüzumunu beyana hacet olmadığı, bu çarşaflar ise islâm kadınlarınca örtünmeye aslâ uygun ve müsait olmadığı gibi bir maksatla şuraya buraya girmek için bazı münasebetsiz erkekler tarafından da bir fesat ve melânet perdesi olarak kullanılmakta olup hatta geçenlerde bir erkek bu suretle çarşafa bürünerek kadın kıyafetinde silâhlı olarak bir eve girip içerdeki kadının üzerine hücumla çaldığı eşyayı pencereden arkadaşına atarak savuşmuş olduğundan dindarlık ve maslahat bakımından meydanda olan zararlarından ötürü icap edenlere münasip bir şekilde anlatılıp tenbihlerde bulunmak suretiyle kadınların çarşaf giymelerinin yasaklanması Padişah emri iktizasındandır. Bu hususta emir sahibinindir.

  2 Nisan 1892
  Hükümdarın Başkâtibi
  Süreyya"
  1 -1 ... zarbut
 2. 2.
  güvenlik nedeniyledir efenim. nitekim ermenilerin düzenlediği ve başarısız olan suikastin bu kararın alınmasında önemli bir rolü var diye hatırlıyorum.
  ... caftaykar
 3. 3.
  fermanın orijinal hali şudur;
  abdülhamid in çarşaf giyilmesini yasaklaması

  illa osmanlıca bilen biri vardır belgede yazanları okuyacak.

  ha, şayet yoksa;
  KAYNAK: Sebahattin Türkoğlu, "Çarşaf', Türkiye Diyanet Vakfı islâm Ansiklopedisi VIII, Istanbul-1993, syf. 231.
  1 ... protest sanayici
 4. 4.
  Normaldir. Çünkü ninja ve rahibe giysisinin islam'da yeri yoktur. Peygamberin hanımları da kara çarşaf giymemiştir.
  1 ... selia
 5. 5.
  Abdülhamid ın desteklediğim özelliklerinden.

  Az toprak falan kaybetmemiş ama tedbirli adammış.

  Bu ninjalar bir şey yapabilir diye güvenlik amaçlı yasaklamıştır.
  1 ... senben22
 6. 6.
  Abdülhamid sevdalılarının nedense entry girmediği konu.
  5 ... ulu tengri
 7. 7.
  Doğru bir karar. Hangi müslüman yahudi geleneğini uygulamak isterki ? Hiç kimse.
  2 ... iiiblacktoothiii
 8. 8.
  yasağın amacını murat bardakçı güzel bir şekilde açıklamış.

  https://www.haberturk.com...li-teroristte-hakli-cikti
  ... buzkutlesi
 9. 9.
  reformcu bir harekettir.
  ... david addison
 10. 10.
  haha kemalist bir insanın osmanlı hakkında söylediklerini mi dikkate alalım. bardakçı elinden gelse osmanlıyı barbar bir devlet olarak lanse edecek. o yüzden kemalistlerin muhafakarları itibarsızlaştırmaya çalışmalarına prim vermeyin.
  -5 ... rebel12