bugün

Yeni nesil teknolojiye sahip 4’üncü sondaj gemimiz Abdülhamid Han Sondaj Gemisi ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.
Fatih Sondaj Gemimiz gibi Abdülhamid Han Sondaj Gemimiz de vereceği müjdeli haberlerle ismini milletimizin gönlüne yazdıracaktır.
recep tayyip erdoğan.

görsel
inşallah denir buna ancak...

sağcısı solcusu yok bunun ülkenin hayrına. Tabii hortumu birilerinin cebine bağlamadan.
hortumlayıp hazineyi boşaltsa böyle gemileri nasıl alabilsin, devlet?
Bu gemi boru döşeyecek.
reco nun secimi kazanmak icin son umudu.
son umudada abdulhamid ismi vermek....
ismi bir sonraki iktidarda güzelce değişmelidir. fatih sultan mehmet ya da mustafa Kemal atatürk olabilir. kıbrıs'ı veren adamın ismini gemiye koymak dosta korku düşmana güven verir.
Necmettin erbakan sondaj gemisi olsaydı daha hayırlı olurdu.
Hasan Pulur- Olaylar ve insanlar
Abdülhamit’in donanması...
6 Mayıs Çarşamba 2009
KiM derdi ki, Padişah Abdülhamit’in marangozluk merakı, cumhuriyetin 83. yılında iki yazara konu olacaktır.
Konu, tarihçi Prof. ilber Ortaylı’nın “Abdülhamit’in ince marangozluğunu, oymacılığını” anlatmasıyla açıldı, maliyeci politikacı ve yazar Cahit Kayra ince bir hicivle cevap verdi:
“iyi ama, Abdülhamit tahta oyarken, Osmanlı donanması, limanda çürüğe çıkmış yatıyordu, Yunan korkusundan Boğaz’ın dışına çıkamıyordu.”

bundan sonrasini zaten hepimiz biliyoruz sevgili arkadaslar.

Plevne kahramanı Osman Paşa’nın yardım çığlıklarına karşı kulaklarını tıkayan padişah, savaşı cephede değil sarayindan yönetti ve savaş felaketle sonuçlandı. Balkanların gitmesindeki en önemli etken olan Bulgaristan gediği açıldı. Doğu’da ise Kars, Batum, Ardahan gitti. Sonra Kıbrıs, Mısır, Tunus, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek ve Girit elden gitti.

Onun dönemini en iyi milli şairimiz Mehmet Akif anlatır:
-Yıkıldın gittin amma ey mülevves istibdat
-Bıraktın milletin kalbinde çıkmaz bir mülevves yad.

kendisine darbe yapacaklari korkusuyla koskoca osmanli donanmasini haliçte curuten, en buyuk toprak kaybini yapan jurnalcinin adinin yeni sondaj gemimize verilmesi ironik olmuş.

bu gurur da akp'ye nasip oldu.
Karadeniz'de bilmem kaç milyar metreküp doğalgaz bulunmuştu, büyük müjde vermişlerdi.noldu ? Doğalgaza yine zam geldi.
Benim esas merak ettiğim ise, kimse bu gemileri kimseye satmak istemediği halde bizim nasıl olup da gayet ucuz fiyatlara 4 tane alabilmiş olmamız...

Hele ilk gemiyi hiç unutmuyorum. 600 milyon dolara mal edilen bir gemiydi, az kullanılmıştı ve 250'ye almıştık. Bence Türkiye bu konuda gayet sağlam bir gizli ortaklık kurmuş gibi...

Bir adım ötesine gidelim, gemilerden biri Marmaris Körfezinde "bakım" adı altında yatıyor ve biz dördüncü gemiyi alıp, işletmeye sokuyoruz. Eşittir, Türkiye'nin mevcut halinde 4 gemiye ihtiyacı bile yok... Demek ki, şu anda bizim hesaba almadığımız sondaj alanlarına hükümet çoktan göz dikmiş bile...

Bir de doğalgazı sismik olarak tespit etmek ve hatta sondajını yapmak (hiç yapamamış bir devlet için çok şey ifade etse de, bizim gibi enerji oyuncusu olmaya karar vermiş bir devlet için) hiç bir şey... Bizim eksikliğimiz doğalgazı çıktığı yerde saflaştırmak ve karaya aktarmak... E bir yandan karadan denize boru da döşeniyor... Acaba bu gemi saflaştırma yapan, daha değişik tarz bir gemi mi diye düşünüyor insan.. ve hangi devlet, hangi akla hizmet bize böyle bir kapasite versin ki? Ve merak ediyorum, kaç gemimiz saflaştırma kapasitesine sahip... Bu sorunun cevabı, aynı zamanda Türkiye'nin nerelerde gazı çıkartmak için "işi bağlamaya" çalıştığını da gösterecektir.

insanlar Abdülhamid'i sever ya da nefret eder, ben umursamam ama görünüşe göre çok büyük bir hizmet gerçekleştirilmiş.
Böyle bir buluş da ancak bize mahsus olsa gerek: Kıç korkusundan gemileri Haliç'te çürüten herifin adını, sondaj gemisine vermek... Olmayan kahramanlıkları ve kahramanları çizgi romanlarda sanıyoruz. Gerçekte herkes kendine bir sahte kahraman yaratıp, başkasından işittiği mavallara kendini inandırıp, gerçeği hasıraltı ediyor. Bu dönem geçince yaşanılan kepazelikler de unutulacaktır, emin olun. Misal: Andımız'ı kim kaldırdı? El cevap: Cuhape tabiki. Kırıştar ve masa çetesi.