bugün

(bkz: üniversitede çimlere oturma geleneği)
e5 ve otoban a 2 adım mesafede kurulmuş bir üniversitedir efendim kendileri. hatta vakıf erkek yurdunun en üst kat merdiven boşluğundan bolu dağı tünelinin ankara çıkışı ilk virajı ve abant otoban gişeleri gözükmektedir. öğrencisi genellikle ankara ve istanbul'dan gelir. ayrıca kendisi bende "vakıf desteklisi böyleyse desteksizi nasıldır?" sorusunu tetiklemektedir.

özetle güzeldir, hoştur ama sanırım katetmesi gereken epey bir yol vardır önünde.
iki çokomel şeklin de spor salonu olan güzide okullarımızdandır. (bkz: çokomel)
adamın hayatından çalan üniversiteler listesinin başındadır.
türkiyenin ilk ve tek vakıf destekli devlet üniversitesi... tercih yaparken bunu okuduğumda 'nasıl yani?' diye düşünmüştüm ama çok düşünmemişiim ki tercihlerin sonucunda kendimi burda bulmuştum.

ankara istanbul arasında kalmış, 99 depremiyle kendini yenileyen bolunun varlığını sürsürme sebebi. sürekli gelişmekte olan, kampüsü olmayan öğrencilerin hayran olduğu bi okuldur.

eğitim/iksitadı idadi bilimler/fen edebiyat/mühendislik/tıp/fiziktedavi/hemşirelik/besyo fakülteleri bulunmaktadır. bu bölümlerde bulunan hocaları hepsi her yönden birbirinden seçmecedir. verilen eğitim gerçekten kalitelidir.

hayatımın 4yılının geçtiği, yazını kışını, iyisini kötüsünü, inciğini boncuğunu özlediğim okul...
deniz baykal'ın 23 mart 2010 tarihli teke tek programında değindiği üniversite.

izzet baysal üniversitesi bir vakıf üniversitesi iken devletin yönetimine bırakılmış,
yine kurulan bir vakıfla üniversiteye izzet baysal'ın desteği devam etmiştir.
ancak bir gün rekör atamaları zamanı gelince,
üniversitede yapılan oylamada en çok oyu alan ve izzet baysal'ın vakfının da desteklediği aday ne yazık ki rektör olarak atanmamıştır.

vakıf görevlileri cumhurbaşkanı abdullah gül'e yazdıkları bir mektupta,
kendi üniversitelerinde en çok oy olan adayı desteklediklerini ancak bazı akpli milletvekilleri ile diğer adayların yemek yediğini ve birlikte göründüklerini
bu yüzden de yök'ün oluşturacağı listede bu akpli vekillerle gezen adaylardan birinin ilk sırada yer alabileceğini ama kendilerinin üniversitenin kurucu vakfı olarak ve üniversitenin demokratik olarak desteklediği kişinin rektör atanmasını dilediklerini belirtmişlerdir.

tabi mektubu okuyan abdullah gül zamanında sezer'i eleştirenlerden biri olarak ne yapmıştır?

o akpli milletvekilleri ile gezen adayı rektör olarak atamıştır.
geldiğim günden beri bahar şenliği olayının kocaman sıfır olduğu üniversitedir. bahar zamanı festivaller düzenleyen çeşitli kurumlar bu üniversitenin varlığının farkında bile değiller. eti, koç vs aynı üniversitelerde festivalleri yapıp duruyorlar. okul dağda diye sanki sittir edilmiş. yahu azcık bu üniversiteyi de dikkate alın. zaten 3günlük şenlikimsi bir şeyler oluyor. yazıktır bu öğrencilere.
aslında bu üniversitede hiç bir şey diğer üniversitelerde olduğu gibi değil ki şenliklerde öyle olsun. her şey tersinden işler ve öğrenci haksızdır, müşteridir.
soğuktur hem de çok... rüzgarını da unutmayalım.
Boluya giderken mutlulukla gidersin ne de olsa üniversiteyi kazanmışsındır artık... abilerinden duyduğun şehir efsaneleri vardır çünkü. Herşeyde çok güzel başlar yeni ortam yeni arkadaşlar okul ilk etapta umrunda değildir, istanbula da yakınsındır zaten. zaman geçipte senden önce aibü ye gelenlerle konuşmaya başladığında yavaş yavaş ayakların yere basmaya başlar ben buradan nasıl kurtulucam diye düşünmeye başlarsın ve 4 yıl bunun için uğraşırsın ( çoğunlukla 5 ve daha uzun)ama unutulmaması gereken bişey var hayatında geçirebileceğin en güzel yıllar olacak boluda, geriye dönüp baktığında. tadını çıkarmak lazım kaldığın süre boyunca yeter ki eğlenmesini bil
şimdilerde köpek gibi özlenen günlerin sahibi.
yeşillikten fazla birşey bulamayacağınız üniversite.halen okumaktayım.
zamanla alışıp, özlenen yer.. çevresinde muhteşem bi doğası var.
çok şey beklemeyin, istanbul ve ankara yakın.. oralarda varsa biriniz, çıkar gidersiniz. ancak fazla kaptırırsanız yaz okuluna kalırsnız.. en kötüsü bu..

yalnız burada şöyle bi şehir efsanesi var, ev tutmaya kalkarsanız duyarsınız;

- öğrenciye ev vermiyoruz..
+ neden?
- burada çook eski tarihlerde erkek öğrenciler ev tutmuş
+ ee?
- karşı komşuları kızlarmış..
+ee?
- duvarı delip beraber yaşamışlar
+ siktir lan..

yeminle bunu duyduk..
yeni yol ve fakülte çalışmaları nedeni ile yeni eğitim dönemine izzet baysal şantiyesi olarak girmiştir.
çoğu üniversitelerimize göre daha iyi eğitim verildiği söylenip ne hikmetse mezun olan öğrenci sayısı bunu pek doğrulamamakta olan naçizane üniversitemizdir.
izzet baysal'ın boluya eklediği eserlerden bi tanesidir.
ilk başta hayal kırıklığına uğratır tabi, istanbul ankarada gibi illerden geliyosan hele, neresi lan burası dersin içinden, gezecek pek fazla yerş yoktur, dolaşacak pek fazla yeri yoktur, ama üniversitesi iyidir.
yeni bir konferans salonuna sahip olacaktır yakında, mavi salonu ve pembe salonu vardır. evet, isimleri böyledir bunların.
mühendislik fakültesi en yalnız fakültedir.olsun lan biraz karşısında fen-edebiyat var.
güzeldir. şehrin 8 km dışındadır.
adaptasyon sorunu çekilebilir ancak çoğu anadolu illerinin üniversitelerinde kaliteli olduğu gerçek. ama sevmediğim yönü çok. mesela geçmesi zor usta. 'çalışana kolay' demeyin, zor işte kardeşim. vakıf ile devlet arasında kaldığından, şehir esnafı istemediğinden dolayı yaz okulunu kaldırmıyorlar. yazık, bize yazık ulan simsarlar.
sonra, devam zorunluluğu ve yaz okulu tam bir ömür törpüsü.
burada öğrenci olacaksanız evde kalacaksınız ki tadı çıksın. canınız sıkıldığında istanbul 3.5 saat, ankara 2 saat..

bunun dışında kampüste huzur hakim. bolu çevresine alıştıktan sonra, geçmişini unuttuğun, geleceğini düşünmediğin yerler mevcut.
doğa bi başka. bolu halkı acayip..
Gazı üniversitesine bağlı fakülte egitim yüksekokulu meslek yuksekokulu varken, 1993 yılında ODTÜ 'den gelme rektör ve hocalarının kuruculugu ile egitime başlamıştır.
güzel memleketimin güzel üniversitesi. ibufest 2011 için tekrar buluşacağız seninle bolu, bekle beni.

(bkz: ibufest)
Gerçekten çok değerli hocalara sahip bir üniversite, zorluyorlar ama en azından öğreniyorsun. bir öğrenci olarak gezecek yer arasan da hep aynı yerleri gezmek zorunda kalıyorsun. Büyük şehirlerden gelenler için önceleri hayal kırıklığı olsa da daha sonra özleniyor. ilk yıl gelen çoğu kişi geçiş yapma hayalleri kuruyor bunların sadece hayalde kalacağını anlayanlar ise diğerlerinden daha çok sevmeye başlıyor.
logosu şöyledir;

görsel
dün gelen sınav sonuçları itibariyle ege üniversitesi hayallerimle takas ettiğim irfan yuvası. kimya bölümü olduğu için sevindiğim, ingilizce olduğu için tedirgin olduğum, birinci öğretim olduğu için uyuyamıycam yeaaa diye böbürlendiğim bolunun güzide üniversitesi.
sağlam torpilleriniz yoksa kendinizi boşuna yormayın başka yere gidin. öğrenci işlerini falan geçtim bölüm sekreteri bile öğrenciyi siklemiyor.
kampüsünün hava koşulları sürekli değişkenlik göstermektedir.
an itibari ile yüzlerce öğrencinin kalacak yer bulamadığı sikik bir şehrin, şirin bir üniversitesidir.
doğanın kucağında temiz hava eşliğinde ders işlemek nutellaya değişmem.