1. ?.
  zorunlu askerliğin kalkıp yerine sadece bu işte ehlileşmiş uzman kişilerin askerlik yapması gerektiğini gösteren önermedir.ayrıca (bkz: mgk)
  -1 ... say
 2. ?.
  gerçekleşirse çok sayıda ailenin kurban kesmesine vesile olacak karar. peki biz yaptık ne olacak diyenlere (bkz: göte giren şemsiye acılmaz)
  2 -1 ... martyns
 3. ?.
  gecmisi unutturmayacak durum. nice gencler bu vatan ugruna canını feda etti.batıda bir parca rahat olsun yasayan insanlar doguda hayatını kaybeden bu gencleri unutmamalı.
  (bkz: sehit askerden kalanlar)
  1 ... ümit
 4. ?.
  kokoreç'in kaldırılmasından daha acı olacak bir durum.askerliğin kaldırılacağını düşünmüyorum.
  ... eqin
 5. ?.
  (bkz: bittiğimiz an) olur.
  ... haznedaroğlu
 6. 1.
  gerçekleştiğinde ''bütün ordularımızın dağıtılmış, bütün tersanelerimize girilmiş'' olduğunun göstergesi olacak şey..
  2 -1 ... shalamar
 7. 2.
  avrupa birliğinin cami duvarına işediğinin göstergesidir..tabiki de babayı alacaktır..
  ... sinnocence
 8. 3.
  askerlik evet yapılması gerekli bir görevdir ama şu durumda bu kadar uzun olmasıçok da gerekli değildir.
  1 ... gelgit
 9. 4.
  askerlik yapmak istemeyen bünyenin tartışılması gerekir.yok devlete karşı çıkma çabaları,ota boka muhalefet edeyim de adam sansınlar beni,yok sistemin bir parçası olmama çabası yok bilmem ne!nerede yaşadığından bihaher,entelektüel geçinen zibidilerin zırvalaması!bu ülkede yaşıyorsan ve cinsiyetin de erkek ise askerliğini yapacaksın!gerçi istemeyenin erkekliğine de bin şahit gerekir ya...*
  ... gazoz_kapagi
 10. 5.
  avrupa birliği türkiye yararına hiç bir şey istemez.bütün bunlar söz verilmemiş,hatta gerçekleşme olasılığı olmayan bir üyelik beklentisi için bizden yapılması istenen ve bize "ödeviniz" diye yutturulan emirlerden birisidir.ab'nin burdaki amacı da tsk'yı sadece devlet düzeninden değil,kendi içinde de zayıflatmaktır.nato'nun (doğal olarak)a.b.d.'den sonraki en geniş ve güçlü ordusu tsk'dır.kürdistan kurmak gibi bir hedefi olan "büyük ortadoğu projesi" için de gene bir engel teşkil etmektedir tsk.
  askerlikte "vicdani red" diye bir şey olamaz.her türk,doğduğu topraklara borçlu doğar çünkü.üzerinde bmw'siyle tur attığı toprakları bir zamanlar atalarının kanlarıyla suladıklarını unutmamalıdır bu burjuva "vicdani red" ciler.aynı şekilde diğer erkek türk vatandaşları da...
  kısa bir süre öncesine kadar tsk,türkiye'yi aynı anda iki ülkeyle savaşa girecekmiş gibi hazır bekletiyordu.son dönem çıkan asker sayısını azaltma geyikleri de bu maddenin değiştirilmesi nedeniyle olmuştur.
  -1 ... gothic evil