bugün

kendini modern sanan gençlerin ileriki yıllarda söylemesi muhtemel söz öbeği.
ikisine de gidilmeyince post-modern mi olunuyor diye düşündüren söz öbeği.
- aa sen hala kilise yerine camiye mi gidiyorsun?
+ unutmuşum canım ya. hrıstiyandım di mi ben?
- ay bunadın sen be..
+ bende diyorum bizim ayinler cuma günü olmazdı diye.. ehu..
camiye gitmek istemeyen insanlara karşı "ulan nasıl saldırsam bu dinsiz imansız pezemenklere" düşüncesiyle kurulmuş olan cümle.

hayır efendim camiye gitmek istemeyen adam camileri küçük gördüğü için yapmıyor bu işi, camiye gitmek istemediği için gitmiyor. fakat sizler bu cümleyi kurarak;

i. ne kadar kompleksli bünyeler olduğunuzu açığa vuruyorsunuz.
ii. başkalarının "ulan kilise camiden daha modern" gibi bir düşünceleri olmamasına rağmen kendi bilinçaltınızdaki bu fikri ortaya çıkarıyorsunuz..

devam ediniz..
- aa sen hala kilise yerine camiye mi gidiyorsun?
+ müslümanım.
- kiliseye neden gitmiyorsun?
+ cami var?
- kilise şu köşede yakın hemen.
+ müslümanım ben.
- pazar günleri gel sadece.
+ aaa pazar sana girsin, kilisede seni sitsin. anuma koduğumun hrosu. müslümanız dedik lan.. götoş..
- pazar ayini kaçtı napiyim!!
bir şaşkınlık cümlesidir.

- evet ama camide hocayla koro halinde hallelujah söylüyoruz. o bakımdan hala şeyediyorum.
türkiye deki hristiyanların oranında bir artış mı gözlemlenmiştir merak ettim. hayır son 90 yılda rumunu ermenisini kacırdık ülkeden, yeniden göç alıyoruz da benim mi haberim yok. gençler arasında revaçta olan da hristiyanlık değil ateizm dir olsa olsa ama onların da pazarları kiliseye gitmek gibi huyları yok.
(bkz: siz hala dedenizin dinini mi kullanıyorsunuz)
(bkz: sayko kemal)
aa senin hala tek tanrın mı vaaaar!
ben üçledim bileneeee!...
kadar aptalca bir temelsiz kıyas örneğidir.
buram buram demagoji ve ajitasyon kokan bir başlık.
- dikip yakmaya mum alamadım hacı gidersem ayıp olur şimdi!..
-aa sen hala kilise yerine camiye mi gidiyorsun ?
+bakkala gidiyorum. çekil önümden!
muhtemelen hiçbir insan tarafından kurulmayacak bir cümledir.
bir kere insanlar dini o kadar da hayatlarının merkezi haline getirmemelilerdir. ibadetini yerine getirirsin sadece her dakka bundan bahsetmezsin. din kahvedeki geyik muhabbetlerinin konusu olmuşsa yandın zaten.
ayrıca insanlık dinle ölçülüyor mu ki modernlik dinle ölçülsün. ki biz alçaldık mı o kadar?
korkulmaması gereken durumdur. yaşanmasını olası görmem hiçbir zaman. insanlardan korkmuyorum o kadar.
- aa sen hala kilis yerine camiye mi gidiyorsun?
+ eehue.. canım başlığı yanlış okumuşsun. kilis değil kilise..
- ahah.. bende diyorum kilis ne ayak cami ne iş.. ne oldu senin kupon?
+ tek maça yattık abi..
- sitin sağolsun..