bugün

Bir iki Freddy senin için geldi...

ip atlayan çocuk fobim olmuştu bir zamanlar. işte bunlar hep Hollywood oyunları.
Dün gece freddy'nin başlığı hortlatıldığı ve canım sıkıldığı için ~25 yıl sonra izlediğim film. Kazık kadar olunca korkmuyorsun tabi ama küçükken izleyen biri altına sıçar. 1984 yılında yapılmış ve müthiş korku efektleri var. Johnny depp'in ilk filmi imiş aynı zamanda.

Edit: bu arada başroldeki kızın annesi rolündeki ronee blakley adlı kadın zerrin egeliler'e acayip benziyor.
Bir film. Bu filme dair fazla bir şey hatırlamamama rağmen çok korktuğumu hatırlıyorum. Bizim neslin çocuklarının bir yaşa kadar yatağın altından korkma ve uyurken yorganı iyice örterek güvenliği sağlama sebebi galiba.
Döneminde izlenildiğinde " vay amk, adamlar ne film yapmış be" dedirten.

Yıllar sonra izlenildiğinde ise " bu ne amk, komedi lan" dedirten seridir.
"bir iki freddy içeri girdi
üç dört hemen kapıyı ört
beş altı freddy yolda kaldı
yedi sekiz uyumazsak sınavı geçeriz
dokuz on uyuma artık son".
Tanrı işte buuu!

Sahnesi de efsanedir.
fredi'nin kabusu olarak türkçeye geçmiştir.
1.filmi benim icin cok ozeldir.
Çok güzeldi be çok korkardık.
görsel
Eski slasher tarzı bir çok film serisinden güzel seridir.
sadece ilk filmini seyretmiş biri olarak söylüyorum cidden iyi filmdi .
Şişirilmiştir. Benzerleri gibi anlamsızdır.
(bkz: paranormal activity)
wes craven ın ölümü ile yetim kalmış seridir,

adam gibi bir seequel i hak etmektedir oluk oluk hemde...
görsel
varsa bir efsane o da budur. daha dün gibi.
sinema tarihi'nin en başarılı ve efsane seri katili freddy krueger'a sahip olan film. cine 5 dönemi filmlerine denk gelmiştim sene 2001 olsa gerek. daha bismillah ilk rüyamda freddy biyi görmüştüm. birde üstüne kan ter içinde uyanmıştım, nerden bilebilirdim ki freddy'nin bu kadar muzip ve mübarek bir adam olduğunu? *
ara ara eskileri anmak için açıp izliyorum. zamanında gece olsun da başlasın diye az yolunu gözlemedim bu filmin. hey gidi hey.
sinema tarihinde üretilmiş en zeki antagonistlerden biri olan freddy krueger'a sahip olması sayesinde uzun süreli bir film serisi ve acayip bir merchandise potansiyeline dönüşmüş olan klasik korku filmi. özellikle ilk ve üçüncü filmler ciddi anlamda kalburüstüdür. wes craven bu filmle kariyerinde ikinci büyük başarısını yakalamıştır the hills have eyes'dan sonra. ben 90'ların son kuşağına yetişmiş bir insan olarak ilk bu filmi cine 5'in tanıtım dergilerinde görmüştüm ve o andan itibaren bütün çocukluğum önceki jenerasyonlarda olduğu gibi freddy korkusuyla geçmişti ama klişe olucak ama bu film çocukken korkulup sonradan deli gibi eğlenilen filmler diyince ilk akla gelen filmdir, gerçek bir klasiktir. üstelik çok acayip replikleriylede türünün diğer örneklerinden sıyrılıyor freddy baba.
''welcome to my prime time, bitch!''
hala izlemeye çekindiğim filmdir. eşek kadar oldum ama fayda etmedi.
çocukken izlediğim, ilk bölümüyle korkudan altima yapacak duruma getiren film.
uykuya dalmaktan korkutmustu Allahsiz freddy.
tam uyuyacakken aklıma gelen film. o tırnakların götüne girsin freddy çocukken senin yüzünden kaç gecem uykusuz geçti haberin var mı?
*yeni versiyonunda freedy yoktur.. cidden yoktur..! çünkü o koydukları şey freedy'se bende messiyim. çok afedersiniz ama robert englund'u freedy yapmayan yönetmenin kafasını sikeyim ayrıca, bu yeni lavuğu kim freedy yaptıysa eline vermek lazım adamın ne korkuttuğu var ne sempatikliği var ne karizması var.. sabaha karşı nevrim döndü bütün eski elm street'i torrentten indirip izleyeceğim. wes craven ayrıca seninde amınakoim bu filmin haklarını kime verdiysen geri al. anasını bellemişler freedymin anasını.
eski versiyonunu aratan filmdir. kris karakterini canlandıran katie cassidy geniş omuzları ve liseli olması gerekirken 2 çocuk annesi gibi durması ise filmin garip unsurlardan biridir.
filmden hatırladığım bi replik:
korkudan geri geri kaçan çocuk "oh, god" dedikten hemen sonra arkasında beliren freddy; "no, just me" diyordu.
zamanında beni 3,5 attıran bir filmdi. sonra freddy jason'la falan karşılaştı, fiyakası çizildi hep, kaytak biri olduğu görüldü. ama yine de çocukluğumun korkusuydu.
güncel Önemli Başlıklar