bugün

görsel

Güldürdü!.

Trajikomik çomar kanalı.

Swh.
görsel

Bu karşilaştırmaya göre turkiyede meyve sebze gıda ve kira fiyatlari avrupa ya göre sudan ucuz amk.
Nereye kusuyoruz.
içim rahatladı. Sağol a haber. iyiki varsın; tatliş şey. Sen yok musun sen! Şapşik ya!
Bahsettiği ülkelerin alım gücü fazla olduğu için ne kadar zam yapılırsa yapılsın bu karşılanabiliyor, yani Avrupalı herife zam koymuyor. Ama bizim ülkede minicik bir zam olunca hayat pahalılaşıyor.
kendisine yakışan karşılaştırmadır. ahaberde çalışan hiçkimsenin avrupada yaşayan akrabası yok demek ki o yüzden bilemediklerinden böyle boş boş konuşuyorlar..

benim mesela fransada kuzenlerim var. 2 erkek 2 kız. buraya gelseler maksimum 3000-3500 lira maaşa çalışabilecekler çünkü herhangi bir vasıfları yok. kızlardan birisi hariç kalan 3 ü üniversiteye bile gitmedi. erkekler orada ne kadar kazanıyorlar ayda ? birisi 2500 euro birisi biraz daha fazla. burada 3000 lira kazanacak iken orada 3000 euro kazanıyor. sence bu adamlara burada 8 liraya aldığın benzini orada 18 liraya almak koyar mı ? sen burada 4-5 bin liraya çalışıyorsun o orada 30000 liraya çalışıyor. senin 6 katın 7 katın para kazanıyor ama benzine 2 kat fazla veriyor. daha bunun sosyal yardımları var çocuk parası var çocuğun eğitim parası var devletin karşıladığı. sen sosyal yardım olarak ne alıyorsun ? hiçbir şey. sayısalcı olduğum halde matematiği hiç sevemedim ama bu çok basit bir matematik işlemidir. bu arkadaşlarda şu basit hesabı yapabilecek kadar bile kapasite yok demek ki.
almanya'da tl ile maaş alındığı bilgisini öğrendiğimiz didaktik karşılaştırmadır.
(bkz: alım gücü)
(bkz: satın alma gücü paritesi)

yukaridaki terimlerden habersiz olan gazetecinin haberidir. yada bütün bunlari cok iyi bilmesine ragmen halki gazlamak icin yapilmis bir haberdir.
bu durumda almanyadaki maaş tl bazında 17500 tl ediyor. şimdi 17500 alıp 18 vermek mi. yoksa 2800 alıp 8 vermek mi.