bugün

Turkceye taht oyunlari olarak cevrilmis epsilon yayinlarindan cikan kitap. A song of fire and ice serisinin ilk kitabi. Game of thrones'la karistirmamak gerek zira o dizinin ismi bu da kitabin. Ikisi farkli seyler.

Epsilon cevirisi 847 sayfa. Ceviri fena degil ama diziyi izledikten sonra okumaya baslayanlar icin bazi kelimelerde ooaaahhh denilebiliyor. Ornegin john snow'u jon kar olarak cevirmisler. Hadi kari cevirdin jon nedir birader. Winterfell'I de kisyari olarak cevirmisler.

Bir de kitapla dizi arasinda farklar var. Prens joffrey denen veledi ensest kitapta uzun boylu yakisikli diye anlatilmis. Kitapta da zalim yine ama dizideki liseli tipine bakinca komik geliyor ne diyim.

Ha bir de john snow, robb stark falan 14 yasinda. Dizide alayi koca adam. Khalesi 13 yasinda evleniyor khal drogo'yla. Dizide en az 18 vardir o kiz.

Kisacasi diziyi izleyip kitaplari okumak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Ben begendim ve dizide anlatilamayan seyler yani karakterlerin mental durumlari kitapta baya ayrintili. Alin okuyun.

Raf fiyati 29 lira. Sahaflarda 20 liradan bir kurus fazla vermeyin. Iyi okumalar.
okuması izlemekten daha keyiflidir.denenmiştir.
Aylar önce dizinin ilk sezonunu izleyip, önce seri kitapları okumak üzere diziyi izlemeyi rafa kaldırmıştım. Tıpkı beklediğim gibi fazlasıyla büyüleyici bir eserdi. Romanın bölümlere ayrılışı çok enteresan ama bir o kadar da güzel. Bölümler karakter başlıkları ile birbirinden ayrılıyor, başlıktaki karakter ve karakterin çevresine yoğunlaşarak bölüm ustalıkla ve bir o kadar da düzen içerisinde işleniyor. Birçok baş karakter bulunması kitaptan alınan zevki de kesinlikle artırıyor tabi.
Yazarın müthiş hayal gücüne saygım sonsuz ama George amca son iki kitabı daha çıkarmamış. Seri kitaplarını çıkardığı yıl aralıkları düşünüldüğünde kaplumbağa hızında yazıyor diyebiliriz, yaşı da düşünülecek olursa, Allah uzun ve sağlıklı ömürler versin dedeye ne diyelim.
Edit:
George amcamız ölümü hakkında da düşünmüş ve kendi izinden giderek kitabı tamamlayacak 2 tane yazar bulunduruyormuş. kitapların olası sonunu bi george r. r. martin'in kendisi bir de onlar biliyormuş.

"jojlhjh" bizi aydınlattı sağolsun.
ingilizce olarak okumayı tercih ettğim kitap. Biraz sözlük kurcalayacağız mecbur.