bugün

çevre mevre bahane amk. birilerini zenginleştirmek için yapılıyor bu uygulama. sonuna kadar sömüryorlar.
Telefonu alırken konuşurken ayrı ayrı devlet iletişim vs altında vergiler alıyor mu?
Alıyor...
Bir de her ay telefon konuşmalarınız için telsiz kullanım ücreti alıyor mu?
Alıyor, ona da zam geldi 2.32 lira oldu.
Telsiz kullanmasanız bile vergisinin ödendiği ülke de çevre bahanesi ile poşet parasını devletin alması yerine market girişine turnike koyun temassız ödeme sistemi yerleştirin veya kasa da her kesilen fişe 15 kuruş fiyat ekleyin daha pratik olur.

Poşet parası da çevre temizlik ile açıklanamaz. Biz zaten çöp çevre temizlik atık vs adı altında vergiler ödüyoruz.
Telefonda telsiz kullanım ücreti alınması gibi poşet de çevre temizlik gerekçesi hiç mantıklı değil.
Bir de poşetin boyu hacmi ne kadar olacak, hepsi standart aynı para mı, nasıl olsa parasını verdim büyük poşet alayım diyene ne denecek?
öyle bahsedilenden çok daha az miktarda, belki de yok denecek kadar az miktarda paradır.

düz mantıkla iki matematik işlemi yapınca profesör olmuyorsunuz, öncelikle doğru bir hesap yapmanız lazım. ilk entryde yapılan hesap tam anlamıyla yanlışın da ötesindedir.

öncelikle bir konuda anlaşalım, ortaya bir ürün çıkarıp onu x fiyattan satıyorsan, toplamda x kadar para kazanmış olmazsın. bu ürünü satabilmek için bir maliyetinin de olduğunu unutmamalısın. buna y dersek, kazanılan para x-y kadar olur.

bildiğim kadarıyla 25 kuruş olan poşetlerin, 15 kuruşu doğrudan devlete vergi olarak gidiyor. ne vergisi olduğunu bilmiyorum ancak ona da özel bir vergi belirlemişlerdir diye düşünüyorum. yani senin yalnızca devlete "poşet vergisi" olarak ödediğin vergiyi çıkardığın zaman eline geçen para 10 kuruş/poşet.

ee bu poşetler sokakta bulunan cisimler mi? bunlar fabrikalarda üretilen ürünlerdir, üretim maliyeti var. ee bunun üzerine baskı da yapıyorlar hangi marketin poşeti olduğu belli olsun diye, baskı maliyeti var. ee bunlar kendileri gitmiyorlar mağazalara, taşıma maliyeti de var. ayrıca çok büyük bir ihtimalle, plastik sanayiinde faliyet gösteren bir şirket ile anlaşıyorlar ve ona göre bu poşetleri satın almak için belirli bir bedel + kdv olarak ödeme yapıyorlar. muhtemelen satışta da bu 25 kuruş tutarın içerisinde kdv de dahildir, o sebeple burada ekstra bir kazanç/kayıp var diyemeyiz.

kdv 'den muaf tutarak basit bir hesap yapacağım, satış fiyatı 25 kuruş, 15 kuruş devletin kaldı 10 kuruş. tüm üretim/baskı/taşıma maliyetleri 5 kuruş diyelim ki bence gayet adil bir rakam veriyorum, geriye kalıyor 5 kuruş. şimdi aynı hesabı yine yapalım diyeceğim de uzun uzun tekrar yapmaya gerek yok. 5 kuruş 25 kuruşun 5 de 1 i olduğuna göre;

511.000.000 / 5 = 102.200.000 tl

102.200.000 / 2 = 51.100.000 tl

kurumlar vergisi oranının 2019 yılında %22 olacağı hesaba katılınca;

51.100.000 x 0,78 = 39.858.000 tl a101 kazanır diyebiliriz.

eee patron bu parayı cebine koymak istese %35 gelir vergisi de ödeyecek, böyle de bir şey var.

kaldı ki bence üretim ve taşıma maliyetlerini çok düşük tuttuğumu düşünüyorum.

siz bırakın a101 i de, devletin bu işten kazancına bakar mısınız?

belediyeler bizden her sene çevre ve temizlik vergisi adı altında para alıyor da bu para neyin nesi? madem böyle bir düşünce var, buradan kazanılan paraların devlet yerine belediyelere ödenmesi gerekmez mi?

not olarak da vergi sistemi veya muhasebe bilmeden şirket kazancı hesabı yapmaya çalışmamanızı öneririm, cahilce oluyor.
0 dır nerdeyse zira zaten ordan alış veriş yapan 10 krş ucuz diye yapıyor 2 3 tl parayı poşete vermez o müşteri kimse kusura bakmasın.
a 101 in sahibi görse sevinçten gözleri yaşaracaktır. tabi kazın ayağı öyle değil. o 25 kuruşun tamamı marketin cebine girmiyor.

25 kuruşun 15 kuruşu geri kazanım katılım payı olarak devletin kasasına gidiyor. kalan 10 kuruş ise kdv ye tabi. bunun bir de maliyeti var tabi. yani hesap baştan sona yanlış. bu hükümet markete veya poşet üreticisine yedirir mi lan o parayı ? son 17 senedir yurt dışında mıydınız hiç mi tanıyamadınız bunları..
Marketin kazanacağını sanmıyorum her zamanki gibi devlet baba kendine gelir sağlayacak bir kapı açtı.
vallaha müstehak bu millete.az bile yapıyor bu hükümet.
Derdini sikenlerden ücret alsan zengin olmuştun denilesi kişi hesabı.