1. 1.
    korkunç bir rakam. gelin beraber hesaplayalım.

şu an a101'in 8000'in üzerinde mağazası var. 200-300 tane daha açmış olabilirler ama sayıyı tam olarak bilmiyorum.

8000 markette günde ortalama 700 poşet çıkıyormuş. günde 600 poşet çıkan da vardır, 1500 çıkan da. biz ortalama 700 diyelim.

bir mağazanın bir günde poşetten kazandığı para: 700*0.25=175 lira.
    tüm mağazaların poşet bir günde poşet satışı: 175*8000= 1.400.000 lira.
    bir yılda toplam poşet satışından gelen para: 1.400.000*365= 511.000.000 lira.

çoğu insanın poşetlerini evden getireceğini ve poşet satın alacakların poşetlere ürünleri güzel istifleyeceğini düşünüp, poşet kullanımının yarı yarıya azalacağını varsayalım ve parayı ikiye bölelim.

255.500.000 lira.

255 trilyon.

sadece a101 bir yılda poşetten 255 trilyon kazanacak en düşük ihtimalle.

az önce d&r'dan kitap aldım, onlar da 25 kuruş kesiyor poşet için. bu uygulamanın kesinlikle çevreci bir uygulama olduğunu düşünmüyorum.

zenginin daha da zenginleştiği, fakirin daha da fakirleştiği bir ülkede, zengini daha çok zengin etmekten başka hiçbir halta yaramayan bir uygulama.

bu ülkede insanlar yeri geliyor geçim sıkıntısından 10 kuruşun hesabını yapıyor. ama o 10 kuruşlar zenginin servetini katlıyor.

mesela rant için kesilen ormanları konuşsak, bunlara engel olsak, ilk önceliğimiz bu olsa, refah seviyemizi arttırsak, sonra tartışsak poşet fiyatlarını? tabi ki avrupada ücretli olabilir. oralarda refah seviyesi yüksek, toplum bilinci yüksek, evinin önündeki ağacı kessen kapına dayanan bir sistem var. biz birden 38 level atlama peşindeyiz iyi niyetli bir düşünce olsa bile.

hayırlısı.
    29 -3 ... yikanmak istemeyen cocuk
  2. 2.
    çevre mevre bahane amk. birilerini zenginleştirmek için yapılıyor bu uygulama. sonuna kadar sömüryorlar.
    8 ... true
  3. 3.
    Matematik güzel fakat eksik bilgi var. 25 kuruşu 15 kuruşu devlete gidiyor. Markete giren çıkan bir şey yok.
    3 -2 ... ktm li aynasiz
  4. 4.
    Poşete Altarnatif bez torba vermeye Başlamış mağaza .

Muhtemelen artık pek çok kurumsal mağaza birden çok kullanılabilecek dayanıklı bez torba verecek .

Çünkü poşetin maliyeti mağazaya karı devlete kalıyor oranlara baktığımızda

Yani mağazaların bundan bir kazancı yok

Mağazaların bundan bir şey kazanması mümkün değil

Bu yüzden bez torba sistemine geçeceklerdir.
    3 ... isminiunutanadam
  5. 5.
    maksat üzüm yemek değil ki, bağcıyı dövmek.

25 kuruş da olsa insanların o poşeti alacağını biliyorlar. çevre duyarlılığı adı altında millete satıyorlar bunu.

amaç gerçekten çevreyi korumak olsaydı, naylon poşetleri tamamen kaldırırlardı. yerine farklı alternatifler getirirlerdi.

milletin cebindeki kuruşa kadar göz dikmiş akbabalardan başka bir şey göremiyorum ben bu olayda.
    8 ... agnostos
  6. 6.
    yerinde bir analiz olmuş katılıyorum.

ya maksatları çevreyi düşünmek olsa piyasaya ucuz plastik pompalanmaz avrupa modeli kese kağıtları ve mukavva torbalar yaygınlaştırılırdı. mesele her zamanki gibi rant.
    4 ... caranthir
  7. 7.
    Yüzde 18 vergi alıyor devletimiz o rakam içinden. Bu hesabı ben ilk zamanlarda yaptım sebebi de devletümüz neden getirmiş olabilir diye düşünmemdi. Ne yalan söyliyim aklıma son gelecek seçenek anca "doğayı korumak" olur. Devlet birden doğa sever mi kesildi? Hayır tabi ki. Marketler şu an istemese bile denetim var o poşetten para alacaksın diyor devlet. Neden? Nedeni o para da işte.

O marketin 500 milyonluk kazancının 90 milyonunu da ulu devletimiz alacak. E yüce devletimize para lazım tabi pardon doğayı korumak lazım.
    6 ... keyf kahyasi
  8. 8.
    Bugün bir mağazada bez torbanın 1.50₺ Plastiğin 0.25 olduğunu gördü bu gözler ne çevresi yahu devlet asgari ücrete yaptığı zammı bi yerlerde çıkarmak için yeni yollar arıyor olay mağazalık da değil.
    1 ... gezgincik
  9. 9.
    Telefonu alırken konuşurken ayrı ayrı devlet iletişim vs altında vergiler alıyor mu?
    Alıyor...
    Bir de her ay telefon konuşmalarınız için telsiz kullanım ücreti alıyor mu?
    Alıyor, ona da zam geldi 2.32 lira oldu.
    Telsiz kullanmasanız bile vergisinin ödendiği ülke de çevre bahanesi ile poşet parasını devletin alması yerine market girişine turnike koyun temassız ödeme sistemi yerleştirin veya kasa da her kesilen fişe 15 kuruş fiyat ekleyin daha pratik olur.

Poşet parası da çevre temizlik ile açıklanamaz. Biz zaten çöp çevre temizlik atık vs adı altında vergiler ödüyoruz.
    Telefonda telsiz kullanım ücreti alınması gibi poşet de çevre temizlik gerekçesi hiç mantıklı değil.
    Bir de poşetin boyu hacmi ne kadar olacak, hepsi standart aynı para mı, nasıl olsa parasını verdim büyük poşet alayım diyene ne denecek?
    4 ... thebiggraywolf
  10. 10.
    Hesap güzel olmuş.
    1 -1 ... taydem