1. 1.
  çok güzel bir halit ziya uşaklıgil eseridir. dili biraz ağır olmasına rağmen sürükleyici ve güzel planlanmış bir kitaptır.
  20 -2 ... melek
 2. 2.
  oyunlaştırılarak, bir dönem istanbul şehir tiyatroları'nda sahnelenmiş, halit ziya uşaklıgil eseridir.
  11 -1 ... speechbubble
 3. 3.
  halit ziya'nın romanından sinemaya uyarlanmış 1975 yapımı film. Müjde Ar, Itır Esen, Şükran Güngör gibi oyuncular oynamaktadır.
  9 ... yasak merve
 4. 4.
  yasak aşk anlamına gelmektedir. Halit ziya uşaklıgil'in muhteşem romanıdır. bihter adlı anlatı kişisiyle türk romanına farklı kişilik kazandırmıştır. dili çok ağır olduğu için yeni nesilin okumakta zorluk çektiği türk klasiklerindendir.
  16 -1 ... suhuko
 5. 5.
  ankara devlet opera ve balesi tarafında opera şeklinde de oynanan halid ziya uşaklıgil eseri.
  10 -1 ... yasak merve
 6. 6.
  servet-i fünûn edebiyatı romanlarından biridir. roman tekniği bakımından türk edebiyatının batılı anlamdaki ilk romanlarındandır ama kişilerin istanbullu olmasından, konuşma tarzları da o zamanki istanbul ağzına bağlı olmasından halk tarafından pek okunmamış bir eserdir.
  12 ... minti
 7. 7.
  Servet-i Fünun edebiyatı'nın ve Türk Edebiyatı'nın roman,hikaye ve mensur şiir yönünden bir numaralı adamı Halit Ziya Uşaklıgil'in romanıdır.Roman Yasak aşkın cezası olarak kabul edilen bir yangınla bitivermektedir.
  9 -1 ... kalamara41
 8. 8.
  Halit Ziya'nın "Mai ve Siyah" ile birlikte ilk gerçek Türk romanı sayılacak eseridir. Yasak aşk anlamına gelen eserde insan iç çelişkileriyle ele alınmıştır. Adnan Bey adında yaşça büyük bir adamla evlenen Bihter'in daha sonra Behlül'e ilgi duyması, Adnan Bey'in kızıyla yaşadığı sorunlar sağlam bir olay örgüsüyle aktarılır. Daha önceki romanlarda olduğu gibi yazar romana müdahale etmez. Karakterler Balzac karakterlerine benzer bir özgürlük içinde kendi başlarına, yazardan ve diğer karakterlerden bağımsız yaşarlar. Gerçekçiliğin en önemli ilkelerinden biri olan bu özelliğin uygulanmasını ilk olarak Halit Ziya'nın usta romancılığına borçluyuz.
  13 ... heathcliff
 9. 9.
  halit ziya'nın mai ve siyah'la birlikte ilk gerçek türk romanı değil de ilk başarılı türk romanı sayılabilecek romanıdır. realist akımın iyi bir örneği olan roman ilk olarak 1900 yılında basılmıştır. dili ağır olmakla birlikte bizzat yazarı tarafından sadeleştirilmiştir. yeni basımları özgür yayınları'ndan çıkmaktadır.
  11 -1 ... 07daydreamer
 10. 10.
  1975 tarihli, yönetmenliğini; Halit Refiğ'in yaptığı, Senaryo Yazarının da yine Halit Refiğ olduğu, dram türünde, oyuncu kadrosunda; müjde ar, ıtır esen, neriman köksal, şükran güngör, çolpan ilhan, salih güney gibi isimlerin yeraldığı, trt'nin unutulmaz televizyon prodüksiyonlarından biri olan, aynı adlı halit ziya uşaklıgil romanında uyarlanmış dizi film.
  8 ... leggare
 11. aşk ı memnu Başlığındaki Önemli Entry'ler