1. 1.
    tecrübeye dayalı bir tespit. Bugüne kadar kaç kere aşık oldunuz, kaç tane sevgiliniz oldu? Kaç aşkınızın sonucu hüsran, üzüntü ve mutsuzluk oldu?

Ha belki o sırada insana mutluluk ve haz veriyor olabilir ama sonrasında bıraktığı hüzün çok daha ağır basıyor.

aşık olmak insanın karakterini bozuyor, tanınmaz hale getiriyor, gurursuzlaştırıyor, mantıksızlaştırıyor, aptallaştırıyor, körleştiriyor...

Reddedildikten ya da ayrıldıktan sonra yaşananlar ise malum. Yazık değil mi o boş boş gözyaşıyla geçen onca değerli vaktinize? Yazık değil mi kırılan kalplerinize, mutsuzluktan işinize gücünüze odaklanamadığınız günlere? Hiç değilse bir başkası yüzünden sigaraya, alkole harcadığınız paralara yazık be!

Hadi diyelim birisiyle evlendiniz. Peki ölene kadar evli kalabilecek misiniz? yüzde kaçı boşanmadan durabiliyor çiftlerin? Her gün duyuyoruz aldatma haberlerini mesela. O çok güvendiğiniz insanın böyle bir kalleşliği yapmayacağını kim garantileyebilir?

Ben hiç kimseye aşık olmayan inek bir öğrenciyken çok daha mutluydum arkadaş! Ne zaman bu kalbimin kontrolünü kaybettim o zamandan beri hep mutsuzum. Hayatım da kaydı kayacak, son kez toparlamak için mücadele veriyorum.

Ama bakın burada and içiyorum: ne evleneceğim ne de bundan sonra aşık olacağım. Önümden bir kadın geçse başımı başka tarafa çevireceğim. Hiçbir kadının profiline dahi bakmayacağım. Yeter be, Ömrümü çürüttünüz ulan!

Kendinize şu soruyu sorun: bugüne kadar hangi aşkınızın arkasından "iyi ki sevmişim" dediğiniz oldu?
    2 ... fasist psikolog