bugün

Psikolojinin ve psikoanalizin dallarında aşağılık kompleksi, birinin bazı yönlerde kendini diğerlerinden aşağı hissetmesidir. Sıklıkla farkına varılmaz ve telafi etme düşüncesi, kişileri eziyet içine sürükler, şaşırtıcı bir kazanım veya aşırı bir antisosyal davranışla sonuçlanır. ilk çalışmalara, teorisini göstermek için Napolyon komplekslerini kullanan Alfred Adler öncülük etmiştir.
aşağılık kompleksine sahip kimseler bu durumu gizlemek adına gereginden fazla özgüvenli görünürler ,en tipik özellikleri eleştirilmeye olan tahammülsüzlükleri ve otokontrollerini çok çabuk kaybedebiliyor oluşlarıdır
kendini eleştirmek bu grup canlılar için aşılamaz bi sorun olsa gerek..çok zor diil mükemmel diilim diyebilmek,,,
insan kişiliğinin gelişmesinde aşşağılık duygusunun ve bu duyguyu gidermek için gösterilen çabaların anlam ve önemi büyüktür. (alfred adler)
arayıp da bulamayanlar için ingilizcesi;
(bkz: inferiority complex)
Açıkça görülüyorki bu duygu bir çekememezlik (haset) sonucunu getirmiştir. Aşağılık kompleksi insanı ezmekte, ve onun genel davranışını ve hayata karşı takındığı tavrı o derece etkilemektedir ki insan, gayesine ulaşmaktan çok uzakta olduğunu sanmaktadır. Kendisini olduğundan daha değersiz görmüş olması ve hiçbir zaman hayatından hoşnut olaması bu duygunun şaşmaz belirtileridir. Böyle bir insan, zamanını hep başkalarının başarısını ölçmeye çalışmak, başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğü ile meşgul olmak ya da başkalarının neler ortaya koymuş olduğunu düşünmekle geçirir. Her zaman bir ihmal edilmiş olma duygusuna kapılır ve başkalarından farklı tutulduğunu hisseder. ihmal edilmiş olma duygusunun daha çok şeye sahip olma isteğinin, daha doğrusu her şeye sahip olma isteğinin belirtileridir. Bu tipten olan hasetçi insanlar bu isteklerini açığa vurmazlar; çünkü sosyal duygunun gerçekten varoluşu onları bu gibi düşünceleri düşünmekten bile alıkoyar.

ekememezlik duysusunu hayatı boyunca içinde bulunduran bir kimsenin topluma bir yararı olmayacaktır. Bu kimse yanlızca başkalrından bir şeyler almaya, onları şu veya bu şekilde bir şeylerden yoksun bırakmaya ve rahatsız etmeye çalışacaktır. Kendi hareketlerinden ötürü başka bir insanın acı çekmesinden de duygulanmayacaktır. Hatta haset öyle bir dereceye varabilecektir ki, bir insan başkalarının acısından zevk duyar hale bile gelebilecektir.

(Dr. Alfred Adler. ''Freud'un eline su dökemeyeceği psikolog'' adlı kitabını öneririm.)
Genellikle çocukluk döneminde aşırı bağımlılık halinden dolayı oluşan bir ruhsal bozukluktur. insan davranışlarına olan etkisi, çoğunlukla "üstünlük" ve "büyüklük" taslama şeklinde kendini gösterir. Telafi(ödünlenme) savunma mekanizmasına sık başvurulur.
not: tanım la bu, ben yapmıyorum üstelik.
Kişiler hissettikleri aşağılık duyguları ile ya başka özelliklerini öne çıkararak diğer insanlar üzerinde üstünlüklerini göstermeye çalışırlar ya da sıkıntı, utanç, endişe ve değersizlik hisleri ile daha dar bir çevre içine sığınıp, onlar üzerinde baskı kurmaya çalışabilirler. Bu durumu takiben kişilerde çok farklı bağımlılıklar (alkol,uyuşturucu madde, kumar vb), çeşitli nevrotik bozukluklar, cinsel davranım bozuklukları ve antisosyal davranışlar sonucu suça eğilim gözlenebilmektedir. Alfred Adler'ci görüşe göre, bu gibi bozuklukların tedavisinde altta yatan aşağılık duygularını oluşturan olumsuz düşünce şemalarının düzeltilmesi gerekir.
Aşağılık kompleksinin oluşmasında en önemli etken çocukluk döneminin kötü geçmesidir.Anne baba ve öğretmenler çocuğa hep eleştirip,aşşağılamışsa,başkalarının çocuklarıyla mukayase,etmişse bu çocuk komplekse aday bir çocuktur.
Veya aile içerisinde yoksulluk,yokluk çok fazla,veya sürekli kavga,problem yaşanıyorsa;çocuğun temel ihtiyaçları dahi zamanında karşılanmıyor ve talepleri hep baskılanıyorsa;anne babası ayrılmış veya üvey evlat konumundaysa,başkasının yanında evlatlık ,besleme vs,şeklinde bir statüdeyse bu çocuk ve gençlerde aşşağlık kompleksi gelişme riski vardır.Eğer bunlara bakan,çalıştıran insanlar bu arada yetimhanelerde kalan çocukların idarecileri...sevgi,şevkat ,ve destekle çocuklara yaklaşırsalar risk azalır.Diğer yandan gelir dağılımının çok dengesiz olduğu ülkelerde refah ve yokluk ilinde yaşayan insanların biri birini görüp aynı ortamları paylaşması durumların,da yoksulluk çeken insanlar bu insanlara karşı,özenti,öfke,kızgınlık ,eziklik,aşşağılık kompleksi veya onlara zarar verme duygularını taşıyabilirler.
uzman tv'de dinlediğim bilgiler ışığında diyebilirim ki toplumumuzun %95'lik kısmında görülen psikolojik bozukluk. * Yalnız bireyin kendi çabalarıyla üstesinden gelebileceği biz rahatsızlıkmış, deneyeceğiz bakalım...
http://www.uzmantv.com/konu/asagilik-kompleksi
"son iyi oylanan entryler" kısmını milyonlarca kez kortol etmek.
aynalardan kaçarken özlenmeyi beklemektir.
bir insanda asagılık kompleksi varsa bu belki çekilebilir. lakin bunun yanında bir de yükseklik kompleksi varsa işte bu ikisi aynı anda çekilmiyor. eger bir arkadasınızda bu ikisi birden varsa ondan uzak durun.
çoğu kişi kabullenmese de insanların yarısından çoğunda bulunan kompleks.

-yaptığınız her harekette başkaları ne der diye düşünüyorsanız
-toplum içine çıkmaktan ara sıra da olsa korkuyorsanız
-arada sırada da olsa "neden ben de normal değilim" diyorsanız kendinize

aslında nomralsiniz; ama aşağılık kompleksini saymazsak. genelde çocuklukta içine kapanık büyümekten dolayı oluşan bir ruh hastalığı. bu kompleksi barındıran insanların büyük bir kısmı zor mutlu olur, kolay karmsarlaşır. sürekli ilgi beklerler, ama genelde bekledikleri kadar ilgi göremedikleri için kolayca üzülürler.
her canlının bir ruhsal dengesi vardır ve bu dengeyi kurmaya çalışır.nasıl ki aşırı aşağılık kompleksi üstünlük duygusundan kaynaklanıyorsa, üstün olduğunu düşünen insan da aşağılık kompleksine yakalanabilir.bütün psikologlar bu kuramın doğruluğunu bilirler.
(bkz: Alfred Adler)
'Adler kuramına göre': Nehrin tam kenarında duran bir adam düşünün, nehre bir çocuk düşüyor ve boğulma tehlikesi yaşıyor, suya bata çıka nehirde sürüklenen bu çocuğu kurtarmak için arkasından suya atlarsa aşağılık kompleksini tatmin etmek ve kendindeki bu durumdan kurtulmak arzusu ile suya atlamış olacaktır, eğer atlamazsa da soğuk kanlılığını muhafaza etmiş olacaktır!
adler taradından ortaya atılan kişinin bazı yönlerde kendini başkalarına ya da çevreye göre ezik hissetme durumudur. psikiyatrik olmaktan çok psikolojiktir. bünyesinde aşağılık kompleksi barındıran kişiler her fırsatta kendini ispat etme, kanıtlama, beğendirme çabası içindedir. üstünlük kurmaya çalışarak yetersizliklerini örtmeye çalışırlar.

bu durumdaki insanlar genelde aile ortamı ya da mazideki anılarından dolayı bu kompleksleri taşırlar. kişi aşağılık kompleksi etkisiyle ya yetersiz yönlerini geliştirmeye çalışır güçlü özellikler kazanır ya da içine kapanır, depresyona ve nevrotik problemlere neden olabilecek durumlara sürüklenir.
en basit bir mevzuyu bile konuşurken bunu ciddi bir havaya sokarak atılgan bir tarzda, devamlı söz keserek bir galibiyet hissinin mücadelesini verenlerin derinden yaşadığı duygu durumudur. Her psikolojik sorun gibi herkeste biraz vardır. yüzeye çıkmasına müsade etmeyecek bir birikim kazanabilmiş olup olamadığımızın güçlü bir ölçüm kriteri olabilir.
kadinlari her firsatta sovup hakaret eden erkeklerde bundan kilolarca mevcuttur efendim. (her erkek boyle degildir elbet, sadece semptomlari soyluyorum). her seyi gurur meselesi yapip, buyuturler, insan gibi davranamazlar maalesef. belirtileri arasinda: kendisini daha iyi hissetmek icin karsisindakine hakaret etmek, elestirip durmak, bir seyi begenmemek, genel bir memnuniyetsiz hali yaratmaktir. boyle davranmasinin sebebi ise karsindakinin potansiyel gucunden (mesela onun kalbini kiracak gucu gibi) korktugundan, ve kendini daha dusuk bir yasam formu olarak gormesidir. bunlari yasamis biri olarak soyluyorum, maalesef bazi tanidiklarimin kompleksleri bu kadar fena durumdadir.
toplumumuzun büyük kısmını etkisi altına alan hastalıktır.
fransızı, ingilizi, amerikalıyı, ... kendinden her anlamda üstün gören bireyler çığ gibi artmaktadır.
ingilizin biri "dötünü zikiim" dese,*
bizimki yaranacak ya; oooohhh yeaahhh der.
günümüz gençlerinin kapıldığı komplekstir.
ilköğretim resim derslerinde öğrencilerin sık sık yaşadığı kompleks. sınıfta bir kişi güzel resim çiziyordur, diğerleri hep birden aşağılık kompleksi içindedir.
seri eksi oy veren ibnenin içinde bulunduğu durumdur. bilgisayar başında oturup, bir eli sikinde, diğer eli burnunu karıştırır bir vaziyette sözlüğe yazacak 3-5 cümlesi olmayıp da ona buna seri eksi oy veren ibnedir.

olum bu kadar komplekse girmene gerek yok, git gez dolaş, yoksa harçlığın vereyim lolipop al kendine.
kendine ait hic bir seyi elestirmeyen, yerinde sayan, sigir insan modelinde yoktur bu. yersen.
Aşağılık kompleksi, Bireysel Psikoloji ekolünün kurucusu Alfred Adler tarafından ortaya atılan ve kişinin bazı yönlerde kendini diğerlerinden aşağı hissetmesi neden olan karmaşa.

Bu komplekse sahip kişilerde genellikle kendini ispat etme çabası görülür. Sıklıkla farkına varılmaz ve telafi etme düşüncesi, kişileri eziyet içine sürükler, şaşırtıcı bir kazanım veya aşırı bir antisosyal davranışla sonuçlanır. ilk çalışmalara, teorisini göstermek için Napolyon komplekslerini kullanan Alfred Adler öncülük etmiştir. Özgüven eksikliği, saplantı bozuklukları, kültürel yozlaşma; aşağılık kompleksinin nedenleri arasında gösterilebilir. Psikiyatrik bir hastalıktan çok psikolojik bir durumdur.

Adler, bütün gelişme dönemi süresince çocuğun ebeveyni ve genel dünyayla ilgili bir yetersizlik duygusu hissettiği kavramını geliştirmiştir. Hastanın kompensasyon için gösterdiği psikolojik veya fizik çabaların sonuçsuz kalmasıyla psikonevrozlar gelişir; hasta başarısızlıklarını örtbas etmek ve başkaları üzerinde bir güç kazanmak için bu semptomlarını kullanır. Çok kere depresyonla birlikte beliren aşağılık duygularına emeklilikte ve yaşlılıkta sık rastlanır. Bu vakalarda, hasta kendisine saygısını önemli derecede kaybetmiştir. Kişi toplumsal bakımdan düştüğünü, önemsiz kaldığını hisseder ve böylece paranoid reaksiyon tipleri gelişebilir.
sözlük yazarlarından bahsetmek gerekirse bazıları çoğu yazıyı kızlık gururuna yediremiyor. cevaben açtığı her başlığı, her yazıyı o yazara laf sokacağı şekilde yazıyor. bi rahatla ulan, sözlük burası. böyle aşağılık kompleksine hiç gerek yok. ağırına gidiyorsa otur konuş, değil mi ama?

çocuk bu, cahil bu, kalın kafalı bu dediğinde de ağlarlar. ama evelsi gün yazdıklarınıza bir baktığınızda sizden sonra size yönelik bir yazı yazmıştır. yazık, ne diyelim...
ne kadar zeki de olsa bilgili de olsa veya başka bir artı özelliği de olsa her insanda bulunabilir. bu tip insanların mükemmeli olmak gibi bir amaçları yoktur ancak kendilerini herkesle eşit hissetmek isterler. ayrıca damarına basmayın, sinirlidir. *
=sidik yarışı.
belirtilerini fazlasıyla yaşadığım durumdur.*
bende bulunan psikolojik bir rahatsızlık. tedavisi çok zordur. sebebi çocukluk yıllarında yaşanan aşşağılayıcı ve hayattan uzaklaştırıcı olaylar ve kişinin uzun bir süre hayattan kopuk yaşaması. doktorumun dediğine göre nitekim doğru hiçbir zaman kendimi hiçbirşeyde yeterli görmemem bu yüzden. dediğine göre dünyanın en yakışıklı insanı olsamda çirkin gibi hissederim dünyanın en bilgili insanıda olsam cahil gibi hissederim. ayrıca bu kişiler kötü oldugunu düşündüğü yönlerini herkesin içinde sesli bir şekilde vurgular ki gerçekten kötü mü değil mi anlayabilsin. kendimden iyi bilirim.
üstünlük kompleksiyle aynı olan rahatsızlıktır.
bazen semptonlarını her şeyi kontrol etme isteği şeklinde gösteren rahatsızlıktır. genelde sonu herşeyi kontrol etmeye çalışırken kişinin kendisi dahil tüm kontrolü kaybetmesiyle biter.
çevresindeki insanlar karşısında kendisini küçük gören kişi eylemi..

bunu çevre ahalisi de pek yapar...
farz-ı misal;
ulan ne beceriksizsin lan.. bak bu işi mahmut bile yapıyor, yuh olsun sana..

burada sözü işiten kişi şöyle düşünür: ulan mahmut bile yapıyor ben ondan bile aşağıdayım.. ulan en sondayım.. eziğim ulan ben..
herkes benden iyi ben beterim vs vs..

bu komplekse giren kişiler kendilerini biraz dinlendirirlerse bu kompleksten sıyrılırlar..
aşağılık duygusu olarakta bilinir.
insanın aklına fenerbahçelileri getiren söz öbeği. *
kişi yapmak istediklerini gerçekleştiremediğinde kendini acz içinde hisseder.
kendini aciz hisseden insanda da aşağılık kompleksi oluşmaya başlar.
kromozomları canlandıran, ergenlerin içlerine girip çıkamadıkları komplekstir.
dizi karakterinin dediği gibi ben ezikmiyim lan.
13 senedir kadıköyde nal toplayan galatasaray ın fenerbahçe karşısındaki durumudur.

(bkz: olay psikolojik beyler)
her insanda az da olsa olan egodur.
kompleksler iyidir, kişi tamamen kendinden vazgeçmişse kompleks geliştiremez, her anlamda sorgulama vardır, çoğu zaman kaçışla sonuçlansa da, çok başarılı sayılan tehlikeli yaratıklar da yaratabilir, kompleksli insanlar çevrenizde olsun, onlara bakarak ne yapmamanız gerektiğini bulursunuz, kompleksli sorguluyorsa başarısız, baskılamışsa başarılıdır; çoğu zaman..
az gelişmiş ve insanlarını baskı ile yetiştirmiş toplumlarda rastlanan ülkemiz de ise hemen hemen 3 kişiden 2'sinin sahibi olduğu komplekstir.
Jocasta kompleksi nin bir alt versiyonudur.
akp'lilerin yaşadığı komplekstir.

ülkede iktidar olmalarına rağmen halen atatürk'ün çağdaş seviyesine çıkamadıkları, cumhuriyetin nimetlerinden yararlanamadıkları, kendilerini ezik hissettikleri için yaşarlar bu kompleksi.

halen ülkenin önemli bir kesiminde saygı görmezler.
genellikle alt tabaka insanlarının yaşadığı durumdur. bu psikolojiden kurtulmak için her konuda saçmalama pahasına düşüncelerini belirtmeye çalışırlar, aslında saçmalamaktan başka bir şey yapmıyorlardır. ama aşağılık kompleksi işte ne yaparsın..
kürtlerin genelinin yaşadığı komplekstir. durup dururken kendilerini belli etme çabaları sürekli savunma halinde olmaları falan. bakın lafım herkese değil ama birçoğu böyle diyoruz normal muhabbet arkadaş yakın veya değil farketmez derken derken teröristle geliyo konu.bu pkklıların hepsi şerefsiz diyosun bir başlıyolar abi ne başlayış yok hakkımızı arıyoruzda onlar mücadele ediyoda devlet bize bahmii de şu da bu da... ben sana laf attım mı? hayır ama bakın şöyle bir şey var ki:
kürtlerin %80'i pkklı %90'ı içten içe kürdistan hayalleri kuruyor çünkü normal bir yaşam sürdüğü halde türklerin ön yargılarından bıkmıştır. geri kalan %10 yaşıyor gidiyor. keşke herkes kardeş olsa sen kürtsün sen alevisin siktir git yok sen çingensin dilencisin denmese. terörist kürt çirkef çingene ayrımı olmasa.
bütün dünya buna inansa
bir inansa
hayat bayram olsa
insanlar el ele tutuşsa
birlik olsa
uzansak sonsuzaaa
karşınızdaki insanda olup olmadığını sohbetin ilk dakikalarında anlayabileceğiniz durum. üzülüyorum böylelerine. oysa insan eksikleri sayesinde tamamlanma yoluna girer. durumu iyi değerlendirirse tabi!
her insanda aşağılık duygusu vardır ancak bazıları bu duyguyu öyle abartır ki iş komplekse dönüşür. adler'e göre bu kompleksin oluşmasına organ kusuru, şımartılma ve ilgi yetersizliği neden olur. ayrıca carl gustav kompleklerle ilgili olarak "kişi komplekslere sahip olmaz, kompleksler kişiye sahip olur" demiş. artık düşünün ne menem bir durum olduğunu.
viyana kuşatmasından sonra türk insanına sindirilmiş kompleks türüdür.