1. 1.
  ebeveynlerin çocuklarına aşı yapılmasını istememe durumu. 2011 de tüm türkiyede sadece 183 red varken bu sayı 2017 de korkunç sayılara ulaşmış. 23 bin, yanlış duymadınız 23 bin aşı reddi gerçekleşmiş 2017 de.

  aşı istemeyen ailelerin gerekçesi de belli, zararlıymış. neden zararlı diyorsun, herkes öyle diyor diye geçiştiriyor. hiçbir bilgi birikimi, okuma yok. immün sistemden bihaberler ve gelip aşı zararlı diyorlar. maalesef bakanlık çocuk aşılarını ailelerin insiyatifine bırakmış durumda. herkes bir bilmişlik havasında.

  işin ilginç tarafı aşı yaptırmıyor ve çocuğu hastalanmıyor. bak yaptırmadım çocuğum da sağlıklı diyebiliyor. sebebi aşı yaptıran popülasyonun içinde yaşaması. kim bulaştıracak ki. son kertede aşı reddi 23 binlerde ve artık çevresindeki de bağışık değil. haliyle kızamık salgınları patlak verecek. zaten bitti dediğimiz çocuk felci gibi bazı hastalıklar suriyeliler sayesinde tekrar yuvalandı. aşısızsan polio da ordan eklenecek. maalesef kendi bildiğini sanan bilinçsiz aileler hem kendi çocuklarının geleceğini hem de çevredeki çocukların geleceğini karartabilir.

  bu karar cahil ebeveynlere bırakılmayacak kadar hassas bir karar. kızamık salgınları patladığında yeaa aşı zararlıymışş diyola diye zırvalayanları görürüm ben.
  3 -1 ... melikbaybars
 2. 2.
  her geçen gün geriye giden türkiyede şaşırtmayan moda. tüm dünyada aşı yaygınlaşıp hastalıklar yok olurken biz de aşı yapmama yaygınlaşıp biten hastalıklar hortluyor. çok güzel aynen devam 2023te mağarada resim yapmaya bekliyorum herkesi.
  2 ... turkuaz54