1. 1.
  Zır cahilliktir.

  https://www.who.int/features/qa/84/en/

  Türkçesi: https://seyler.eksisozluk...ciklayici-ve-net-cevaplar
  3 -1 ... kavanozkapagi
 2. 2.
  Aşı yok iken bir sürü çocuk doğumdan sonra hastalıktan ölüyordu. Aşı ve bebek ameliyatı gibi tıbbi teknolojiler sayesinde bebek ölümleri minimuma düştü. Cidden aşı karşıtları hem nankördür hem cahildir. Umarım aşısız diye bebeğiniz ölmez. Siz cahiller bile böyle bir acıyı hak etmiyorsunuz.
  7 ... uzay muhtari
 3. 3.
  Amerikada doğan net bir sikkafalılık dalgası. Yapılan bu budalalığı yumuşatmak istemiyorum. Ülkemizde embesilliğin bir çok türü bulunmasına rağmen bu olay neyse ki bulunmamakta.
  1 -1 ... ictenyanmalibombomadam
 4. 4.
  Maalesef ülkemizde de dalga dalga yayılmakta olan karşıtlıktır.
  işin kötüsü eradike edilen birçok hastalık suriyelilerle beraber yeniden baş göstermeye başladı. Aşı karşıtlığı bu hızla büyürse kızamıktan ölen çocuk tablosuna çok da yabancı olmayacağız.
  Ve fakat ben asla ailesine acımayacağım bu çocukların, sadece gerizekalı, komplo teorisi sevdalı bir aileye sahip olduğu için çocuğa acıyacağım ve üzüleceğim.
  Hatta ailesinin acısına sevineceğim. Çünkü instagram gibi mecralarda yazdıkları zır cahil yorumları görünce insanın farkındalık oluşturmaya bile hevesi kalmıyor.
  Aşılar çıkmadan önce böyle hastalıklar yoktu, aşılar içinde zihnimizi kontrol eden maddeler mevcut vs. Vs.
  Zihnimizi kontrol etmeleriyle ilgili paranoyakça düşünceye aşıyla katılmaları zaten efsane olay. Kontrol edilmeye çalışılıyoruz evet ama aşıdan önce çok fazla yöntem var bunun için. En başta sosyal medya araçları.
  Ama hayır kanımıza madde zerk ediyorlar!
  Bunlar bir de florun da zihin kontrolde kullanıldığını iddia ederler, dişlerini misvakla fırçalarlar falan.
  Bak bunlar bizde fetöcü kafası, amerika'da ise hippi kafasıdır muhtemelen. Zaten merika gibi dünya kötüsü bir sağlık sistemine sahip ülkede böyle salak bir düşüncenin filizlenmesine çok da şaşırmamak gerek. Adamlarda gerçekten fakirsen ölüme terk edilebileceğin bir sağlık politikası uygulanıyor. Sağlıkta kapitalizm gevşetilmeli. Ondan sonra aşı parasını vermek istemeyen biri çıkıp "e ben yaptırmadım, sorun çıkmadı." deyip sonra da kendince haklı sebepler üretip bunu da bir güzel yayarsa işte böyle şeyler olur.
  Falan filan.
  8 ... ulu kezbani
 5. 5.
  Devlet bunu ailelerin insiyatifine birakmadan mecburiyeti katılaştırmali.
  Zihinler zaten kontrol altında.
  2 ... atlant isten gelenadam
 6. 6.
  Bu tip durumlarda fayda zarar analizi yapmak faydalı oluyor.

  Ben ne Kadar aşı varsa yaptırdım. Hatta suriyeliler'den dolayı sanıyorum 2-3 aşı ekstra oldu.

  Hasta mı olsun, aşı mı? Bence aşı.
  12 ... yasak merve
 7. 7.
  doğal seçilimdir.
  ... kabardinka
 8. 8.
  Aşılar otizme neden oluyormuş diyip yaptırmaz çoğu. Sanki nörotipik haliyle topluma çok fayda sağlamış gibi otizm en korktuğu farkındalık olur. Çocuğuna genetik olarak kanser, tansiyon, düşük zeka ve suç genetiği bulaştırıp, aşının kanıtlanmamış etkilerinden endişelenir.

  Ben aşı karşıtı insanı karşıma alıp 2 dakika konuşmam. Benim böyle bir insana ayıracak 2 dakikam yok. Ona ayıracağım 2 dakikayı merdivenden yuvarlanmaya, 2. Kattan atlamaya ya da arı yutmaya ayırıp kendime daha büyük fayda sağlayabilirim. Ayrıca otizmli diyip havuza girmesi yasaklanan, okul hayatı boyunca bulaşıcı hastalık yayıyormuş gibi velilerin şikayetçi olduğu o çocukların topluma ne kadar büyük bir zarar verdiği tartışılır ama aşıları yaptırılmayan çocuğun toplum sağlığını nasıl riske attığı tartışmaya kapalı, doğru, kanıtlanmış.

  Haliyle aşıları yaptırılmayan çocukların ya toplumun dışında tutulması gerekiyor ya da ailelerinin elinden alınması gerekiyor. Böyle çok pis sinirim var bunlara. Aptallar.
  3 ... parmak maymun civcivi
 9. 9.
  bu konuda iki gerizekalı kesim var ülkede. bir tanesi aşının içinde haram maddeler vardır (bakınız var değil vardır, kendi de bilmiyor ne olduğunu içinde) deyip aşı yaptırmayan, diğer güruh da sırf sağlık bakanı akpden diye ben aşı yaptırmam onlara diyenler. sonra vay efendim biz neden gelişmiyoruz.
  1 -3 ... masklavi
 10. 10.
  ilkokuldayken bende karşıydım aşıya.
  6 ... jeem beam