1. 1.
  ece temelkuran'ın taze kitabı. yine everest yayınları'ndan. fakat biraz çekinceyle yazılmaya başlanmış, hrant dink'in öldürülmesi ile evet yazmam gerek hissiyle devamı getirilmiş kitap.

  tanıtım yazısı:
  Bu kitap ne sadece Ermenilere ne de sadece Türkleredir. 'Ağrı'nın Derinliği, ' evsiz kalmanın, evinden uzak düşmenin acısını bilen, tahmin edebilen herkese yazılmıştır.
  Aidiyetimizin bize ezberlettiklerinin ötesinde bir 'biz' olabilir mi? içine hapsolmadığımız, dışına atılmadığımız bir 'ev', bir 'biz' kurulabilir mi?
  Ece Temelkuran, Ermeni ve Türk milliyetçiliklerine yakından bakarken, toplumların 'biz'lerini kurma aşamasında neleri, nasıl dışarıda bırakmış olabileceklerini anlatıyor.
  Her kitabında 'ötede duranları' yakına getirmeyi amaçlayan yazar, bu kez de Ermeni meselesi gibi 'çekinceli' bir konuyu odağına alıyor.
  1 ... vera
 2. 1.
  ece temelkuranın ermeni soykırımı hakkındaki kitabı,ama aslında kitap ermeni soykırımını kanıtlamak üzere değil anlamak üzerine yazılmış,ermenistanı tanımak,diaspora ermenilerini anlamak , daha ılımlı yaklaşmak ve 90 yıl sonra iki halk arasındaki birçok problemin çözümünü sağlayacak görüşler ileri sürmek için aidiyet kavramıyla beraber emekle yazılmış bir kitap.
  Aynı zamanda ermeni ve türk milliyetçiliklerini de gözden geçirerek iki toplumunda yanlışlarını dile getirmiş.ece temelkuranın ermeni soykırımı hakkındaki kitabı,ama aslında kitap ermeni soykırımını kanıtlamak üzere değil anlamak üzerine yazılmış,ermenistanı tanımak,diaspora ermenilerini anlamak , daha ılımlı yaklaşmak ve 90 yıl sonra iki halk arasındaki birçok problemin çözümünü sağlayacak görüşler ileri sürmek için aidiyet kavramıyla beraber emekle yazılmış bir kitap.
  Aynı zamanda ermeni ve türk milliyetçiliklerini de gözden geçirerek iki toplumunda yanlışlarını dile getirmiş,ve toplumdaki hassas konuları
  1 ... chat noir
 3. 2.
  ece temelkuran'ın kitabı.
  bu kitabın şu bölümü mutlaka okunmalı. okunmalı ki en azından çocuklarımız kanlı hikayeler anlatmasınlar çocuklarına.
  "hikaye, toprağın hikayesidir. evvelin ve ahirin, kanla karılan toprağın, kanlı toprakla karılan insanın hikayesi. buğdaylar gibi çoğalan, buğdaylar gibi biçilen, hep aynı hikaye ile biçilen insanların hikayesi. belki de gerçeği bir tek bu toprağı binyıllardır boydan boya geçen kuşlar biliyor. hakikat bir tek kuşların gözlerinde birikiyor. bize sadece birbirimizi öldürmeye yarayan hikayeleri ezberletiyorlar. o yüzden bu toprağın başına kan revan hikayeler geldiğinde sakın sorma,"daha kaç kurban gerek? diye. sakın sorma,"daha kaç kişi ölmeli?" sorusunu.çünkü ezberlediğimiz bir hikeye var ve bu hikaye kana doymuyor.
  bu yüzden yeniden kurulmalı hikaye. bu ülkeyi sevmek yeniden tanımlanmalı. yapmazsak bunları, kırılacak, kırılıp duracak çocuklar. hep kan nehirleri çatlayacak toprakta. ezberlediğimiz hikayeler insanları yenecek.
  sen artık hikayenin kendisisin.artık soru sormuş olan seni sormuş olur.etine saldırdığını sanırsın. hikaye değiştirilirse, yeni hikayede seni anlatmazlar diye korkarsın. öyle sarsar insanı, bildiğin hikayelerin bozulması.korkutur. ve insanlar ancak birbirlerinden korktuğunda birbirini öldürür....
  peki bir insanı öldürmesini gerektirecek kadar korkun. yapan nedir?
  hikayelerin en çok korktuğu insan kimdir?"
  ... eageans
 4. 3.
  almanız için bir çok nedeni olan kitap

  ''dünya kocaman bir hikâyedir. o hikayenin neresine düşer senin varlığın, herhalde bu meraktır insanı geçmişe baktıran. ve geçmişte, ekseriyetle, korkunç sırlar vardır, hep kan''

  sonra hikaye değişir ve hrant ölür.. *
  ... novakatinamite
 5. 4.
  kitap adını yine kitapta geçen ermeni bir kadının"Ararat sizin için bir yükseklik meselesidir. bizim içinse bir derinlik meselesi!" sözünden almıştır.
  1 ... enteeresan
 6. 5.
  bana kendimi biraz daha sorgulamam gerektiğini hatırlatan kitap. onca siyasi meselesi içinde boğulurken ermenileri unuttuğumu hatırlamamı sağladı.bana insan olmayı bir daha öğreten, insanları ne olursa olsun dinlememiz gerektiğini hatırlattı.
  başta okurken içimi sıktı açıkçası... "ben türk olabilirim ama kötü değilim" düşüncesi sürekli aklımdan geçmesine rağmen sonunda insan olduğumu hatırladım. biz insanlar neden birbirimize düşmanız ki?

  kesinlikle okunması gereken kitap. etrafımdaki herkese bu kitabı okutmaya kararlıyım. bence siz de okuyun. ece temelkuran teşekkür ederiz.
  ... kibritkutusu
 7. 6.
  --spoiler--
  keşke türkler ağrı dağı ile ilgili neler hissettiğimizi bilselerdi. emin olun hanımefendi eğer hislerimizi bilselerdi türkiyedeki en şöven insanlar bile kamyonlara doldurup o dağı bize getirmek isterlerdi.
  --spoiler--
  ... bizimle diyilsin
 8. 7.
  Ve kitabın sonlarına yaklaşınca şu cümleleri duyacaksın: " öldürseler bile seni, yansa kül olsa da, bir evin olsun istiyorsun. Hrant haklıydı. Ev senı bıraksa bile sen evi bırakamıyorsun. Dönüp dönüp yine kalbini, o kalbi kül edecek anadolu'ya vermek istiyorsun. Kederli bir mecburiyet bu. Ülkeni seviyorsun."
  http://tipografikinsan.bl...03/agrinin-derinligi.html
  ... tipografikinsan