1. 1.
  türkiyenin en yüksek dagıdır.
  ... mintiminti
 2. 2.
  nuhun gemisinin enkazının bulunduğu iddia edilen, efsanesi türkü ve film olan dağ
  ... kirmastılı
 3. 3.
  5165 metrelik rakımıyla, Anadolu Yarımadası ve Avrupa'nın en yüksek doruğudur.
  daha fazla bilgi için;
  http://tr.wikipedia.org/w...%9Fr%C4%B1_Da%C4%9F%C4%B1

  - götüne girdi de eksiledin di mi?
  5 -2 ... trinfr
 4. 4.
  ermenistan'a bakan kısmına yapılcak dev bir türk bayrağının çok yakışacağı dağ. artık ermeniler o çok sevdikleri ararat'a nasıl bakarlar o halde bilemem.
  10 -1 ... muru4xi
 5. 5.
  her an, her saniye olağanüstü manzarasının farklı olağanüstü görünümlere bürünerek değiştiği, seyre doyum olmayan dağ...
  ... gwynnie
 6. 6.
  en iyi ığdırdan gözüken haşmetli dağ.ayrıca şu sıralar dağa tırmanış vize ile gerçekleşmektedir.nedeni ise ermenilerin ağrı dağında açtıkları ermeni bayrağıdır.
  2 ... kurabiyecanavari
 7. 7.
  ermeniler için anlamı bambaşka olan yermiş.

  http://www.usakgundem.com...lar.php?type=3&id=313
  2 ... darkness nights
 8. 8.
  dağcılık için önemli zirvelerden birisidir. Aynı zamanda avrupaya en yakın yüksek zirvelerden birisidir. Bu yüzden her yıl önemli sayılabilecek avrupadağcı çekmektedir.

  güney ağrı rotasından tırmanış yapmak için profesyonel dağcı olmak ve teknik ekipman gerekmemektedir.

  van ishakpaşa doğubeyazıt yolunu takip ederek ilk kamp yeri olan 3200 metredeki Eli köyü yakınlarında olan ilk kampa varılır. ikinci gün Acclimatisation * denen tırmamış yapılır. 4200 metredeki kampa tırmanılır tekrar 3200 metredeki ilk kampa inilir. Bu 3000 metreyi geçince sapıtmaya başlayan insan vücudunu yüksekliğe alıştırmak için yapılır.

  Ertesi gün 3200 metredeki kamptan yaklaşık 5 saatlik bir yürüyüşle 4200 metredeki kampa varılır ve gece orda konaklanır.

  Zirveye tırmanılacak gün sonunda gelmiştir. Eğer yüksekliğe alışabilmiş, gücünüzü koruyabilmiş, dizlerinizde zirveye çıkabilecek güç, kaslarınızda tırmanışı gerçekleştirebileceğiniz kadar yeterli oksijen varsa ve her şeye rağmen hava koşullarının iyi olması, zirve tırmanışını etkileyecek olumsuz hava koşullarının oluşmamasını dileyecek kadar tanrıya inancınız kaldıysa gece yarısı 2-3 gibi zirve tırmanışına başlarsınız.

  Zirve tırmanışını sabaha karşı gerçekleştirmeniz gereklidir aksi takdirde sabahın ilk saatlerindeki gece gündüz sıcaklık farkının etkilerini; 5000 metrede hayatınızı kayberek veya ciddi yaralanmalarla, en iyi ihtimalle o kadar emek verip yorulduğunuz zirveye çıkamayarak öğrenebilirsiniz.

  Tüm bunlara rağmen zirveye ulaşabilirseniz bu hayatınızın en eşsiz, en ölümsüz anlarından birisidir. Zirvede geçirebileceğiniz kısa sürede kendinize diğer kişilerden uzak bir yer bulup 5165 metre de manzarayı izleyerek, ulaşılmaz olduğunuzu, kimsenin size ulaşamayacağını hissederek, hayatınında birşeyleri başarabilmenin gururunu yaşarsınız.
  3 -1 ... mahallenindelisi
 9. 9.
  bölgedeki etnik grubun rant kapısı haline gelen dağdır.

  ağrı dağına tırmanmak için bölgedeki bu işin kaymağını yiyen ailelerden birisiyle anlaşmanız gereklidir *. su, katır, bölgesel rehber gibi lojistik ihtiyaçlarınızı bu ailelerden temin etmeniz gerekir. kendiniz sağlayamazsınız. aksi takdirde çadırlarınızı bir gece yarısı kundaklanmış, para kazandığınız, ekmek kapınız olan yabancı turistleri taciz edilmiş olarak bulabilirsiniz.

  profesyonel bir rehber günde 50 euro civarında bir ücret alırken eşyaları taşımak için kullanılan katıra * günde 150 euro ödersiniz. turistlere yiyecekmiş gibi bakıp, sizinle ortak iş yapıp yüzünüze düşmanca bakan, hemen arkasını dönünce anlamadığınız bir dilde sizin hakkınızda konuştuğunu bildiğiniz insanlarla çalışmak zorunda kalırsınız.

  bir de "- vıyy şu garı ne gavur ya, bana ayarlasana, kaçak tütün vereyim istersin" gibi tekliflerle karşılaşabilirsiniz.

  son olarak ta tırmanış yapabilmek için il * jandarma komutanlığından iki ay önce alınması gereken izin * ve ödenmesi gereken 50 euro çıkış harcı vardır ki evlere şenlik.
  1 ... mahallenindelisi
 10. 10.
  Yükseklik sebebiyle suyun 96 derecede kaynadığı yerdir.
  1 ... akmai