1. 1.
  normal müebbet hapisten farklı olarak, kanun ve tüzükte belirtilen sıkı güvenlik rejimine göre çektirilir.

  --spoiler--

  Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

  MADDE 47. - (1) Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükümlünün hayatı boyunca devam eder, kanun ve tüzükte belirtilen sıkı güvenlik rejimine göre çektirilir.

  Müebbet hapis cezası

  MADDE 48. - (1) Müebbet hapis cezası, hükümlünün hayatı boyunca devam eder.

  --spoiler--

  yani? darbe olmu$ ise mesela, hapiste i$kence goruyorsaniz buna itiraz etme hakkiniz yoktur, olamaz. agziniza sicma haklari vardir.
  3 -1 ... iktidarsiz tecavuzcu
 2. 2.
  idam cezası yerine verilen ceza.
  1 ... sıpa
 3. 3.
  mantıksız bir ceza türü. adama 250 yıl ceza verince n'oluyor? 250 yıldan fazla yaşarsa çıkacak mı bu herif hapisten? hem ağırlaştırılmış ne demek? gardiyanlar arada bir gelip suçluyu dövüyor mu n'apıyor? "ağırlaştırılmış müebbet hapis"... vay anam vay. milletin gözünü korkutmak için öyle bir isim koymuşlar ki ne desem az kalır.
  3 -3 ... yozishanko
 4. 4.
  akıl işi olmayan bi sistem.

  yani adı ustunde zaten muebbet. sen bunu ağırlaştırsan ne ağırlaştırmasan ne?

  hele bazılarına 400 - 500 yıl ceza verilir, kıçımla gülerim lan. japonya olsa hadi yine.
  2 ... my name is tjk
 5. 5.
  hukuk profesörleri "olur mu olum öyle şey, ne kadar saçma" gibi nitelikli tariflerde bulunmuşlar ama naçizane demek isterim ki:

  ağırlaştırılmış müebbet hapis 300-500 sene yatmak, hapishanede dövülmek gibi eylemleri barındırmaz.

  şartlı tahliye, izin kullanma, görüşe çıkma gibi şartların ağırlaştırılması sonucunu doğurur.
  5 ... uckur gailesi
 6. 6.
  müebbet hapis cezası alan kişiler 30 yıldan sonra veya af çıkması durumunda salıverilir. ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan kişiler ise, hiçbir aftan yararlanamaz ve ömür boyu hücre içerisinde hapis yatar.
  4 ... dellneyy
 7. 7.
  hücre de tek başına ceza süren mahkumun hapsine verilen isim. ayrıyeten diğer mahkumlardan tek başına havalandırmaya çıkar !
  2 -1 ... labas
 8. 8.
  Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infazı
  MADDE 25.- (1) Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infazı rejimine ait esaslar aşağıda gösterilmiştir:
  a) Hükümlü, tek kişilik odada barındırılır.
  b) Hükümlüye, günde bir saat açık havaya çıkma ve spor yapma hakkı tanınır.
  c) Risk ve güvenlik gerekleri ile iyileştirme ve eğitim çalışmalarında gösterdiği gayret ve iyi hâle göre; hükümlünün, açık havaya çıkma ve spor yapma süresi uzatılabileceği gibi kendisi ile aynı ünitede kalan hükümlülerle temasta bulunmasına sınırlı olarak izin verilebilir.
  d) Hükümlü, yaşadığı yerin olanak verdiği ve idare kurulunun uygun göreceği bir sanat veya meslek etkinliğini yürütebilir.
  e) Hükümlü, kurum idare kurulunun uygun gördüğü hâllerde ve onbeş günde bir kez olmak üzere (f) bendinde gösterilen kişilere, süresi on dakikayı geçmemek üzere telefon edebilir.
  f) Hükümlüyü; eşi, altsoy ve üstsoyu, kardeşleri ve vasisi, belirlenen gün, saat ve koşullar içerisinde onbeş günlük aralıklarla ve günde bir saati geçmemek üzere ziyaret edebilirler.
  g) Hükümlü hiçbir suretle ceza infaz kurumu dışında çalıştırılamaz ve kendisine izin verilmez.
  h) Hükümlü, kurum iç yönetmeliğinde belirtilenlerin dışında herhangi bir spor ve iyileştirme faaliyetine katılamaz.
  ı) Hükümlünün cezasının infazına, hiçbir surette ara verilemez. Hükümlü hakkında uygulanacak tüm sağlık tedbirleri, tıbbî tetkik ve zorunluluklar hariç ceza infaz kurumlarında, mümkün olmadığı takdirde tam teşekküllü Devlet ya da üniversite hastanelerinin tek kişilik ve yüksek güvenlikli mahkûm koğuşlarında uygulanır.
  3 ... barajyolu
 9. 9.
  Suan sozluk icerisinde bulunan pkk'li(yanlis anlasilmasin turkce karakter kullanamadigim icin li yazilmistir) gotverenlerin almasi gereken ceza.
  ... okudundaneoldu
 10. 10.
  bazı durumlarda yetersiz gelen cezadır.

  bir insan 100 çocuk öldürür. devlet buna bilmem kaç defa ağırlaştırılmış müebbet verir. adam kaç yıl yaşar; 100 yıl diyelim. şimdi bu 100 yıl adam için yeterli bir ceza mı.elbette değil. o halde idam ın geri gelmesi lazım. haksız nedenlerle can alanın, canı alınmalıdır.

  (bkz: idam cezası)
  2 -4 ... bendosto