bugün

Nilüfer'in muhteşem şarkısı. "terketmek kanun mu aşk kitabında?" kısmı adamın içini ezer.
(bkz: erkekliğin kitabı)
olsa okusak hakkında birşeyler öğrensek dediğimiz kitaptır
"her kitap emek ister yazılmak için..ama aşk için emek sarfetmez insan, o sevgidir.. aşk emeksizce sürpriz gibi gelir ve emeksiz yapılan hiçbir şeyin yar olmaması gibi insana, geldiği gibi gider..sonra emekle sevgi büyür belki kitabı da yazılır..aşkın; önünden geçerken tesadüfen gördüğün, bir an da vuran ve vermek istediği herşeyi verip gözünden uzaklaşan bir afişi olabilir ancak.." diye bir şeyler zırvaladığım, yoktur dediğim yapraklar bütünü.
(bkz: kitab ı ask)
1982 senesinde nilüfer'in çıkardığı sensiz olmaz albümünde, tümüyle arabesk olmasa da, özellikle nilüfer'in iki paket mendille ağlamaklı oluyormuş gibi söylemesiyle iyicene arabeske bağlayan, geceleri, kırmızı kutulu biralarla dinlemesi de pek bir hoş olan, gecelerin yargıcı olan şarkı..
ahmet selçuk ilkan a ait şiir üzerine yazılmış süper şarkı.
'82 tarihli nilüfer albümü sensiz olmaz'dan enfes damar bir şarkı.
sözleri de şöyle;

aşk kitabı

Ne olur söyleyin sevenler bana
Ayrilmak kanunmu ask kitabinda
El ele tutusup gülmeden daha
Terk etmek kanunmu ask kitabinda

Ümitlerim kirildi bitti
Hayallerim yikildi gitti
Bu dert beni benden etti
Sevdim, sevdim bak ne hale geldim

Her seven sonunda düsüyor derde
Bu ask kitabinin yazani nerde
Bir asik inandi çok sevdi diye
Terk etmek kanunmu ask kitabinda

Ümitlerim kirildi bitti
Hayallerim yikildi gitti
Bu dert beni benden etti
Sevdim, sevdim bak ne hale geldim
arabesk tabanlı bir sarkı olmasına rağmen nilüferin o müthiş sesi ile bambaşka bir tür olan, ses tellerini deforme etmeden söyleyenlerin dövülmesini gerektiren şarkıdır.
an itibariyle psikolojimi s.ken şarkı.
(bkz: yedi okyanus mürekkep olsa tamamlanmayacak kitap)
zeki müren'den dinlenilmesi gereken şarkı. sevişirken arka fonda çalarsanız ali kırca performansı gösterebilirsiniz.
coşkun sabah ve ümit besen'in de yorumladıkları şarkı.

Nilüfer yorumuna kimse çıkamaz.
yer aldığı "sensiz olmaz" adlı nilüfer albümünde yer alan "intizar" ile peşpeşe dinlendi mi vurucu etkiye ulaşır.
çok samimi bir şarkı. nilüfer'e aşık olma nedenlerinden biri daha. sözleri çok içten.

''El ele tutusup gülmeden daha''
''Sevdim, sevdim bak ne hale geldim''
ahmet selçuk ilkan şiiridir.

e olur söyleyin sevenler bana
Ayrılmak kanun mu aşk kitabında
Elele tutuşup gülmeden daha
Terketmek kanun mu aşk kitabında

Ümitlerim kırıldı bitti
Hayallerim yıkıldı gitti
Bu dert beni benden etti
Sevdim sevdim bak ne hale geldim

Her seven sonunda düşüyor derde
Bu aşk kitabının yazanı nerde
Bir aşık inandı çok sevdi diye
Terketmek kanun mu aşk kitabında...
son albümünde bahanın yorumladığı içten şarkı.
''Her seven sonunda düsüyor derde
Bu ask kitabinin yazani nerde
Bir asik inandi çok sevdi diye
Terk etmek kanunmu ask kitabinda''

illaki birinin ruhunda bir yere dokunan şarkıdır.
aşk bir kitaba sığmayacak kanunsuzdur. allahı, insafı, merhameti, dini, imanı yoktur. sadece geldiği yere izini bırakıp giden gezgin ermiştir. kitabı, izini bırakıp gittiği kişiye özeldir. o yüzden tek bir kitabı olması imkansızdır.
hayko cepkin 12 düet albümünde bu şarkıyı söylemeyi becerememiştir kanımca.
hayko cepkin'in düetiyle bambaşka bir hal almış aşk şarkısıdır efendim. şuradan ulaşabilirsiniz ;
http://www.youtube.com/watch?v=tN6xG7cVxnk
kemal sunalın okuyup uygulamaya geçtiği kitaptır.
yaza yaza bitirilemeyen kitaptır.
hayko cepkin yorumuyla nilüfer'in 12 düet albümünde rock tarzındaki yeni biçimiyle yer alan, dinlerken etraftan kesici ve delici aletlerin uzaklaştırılmasını gerektiren muhteşem bir nilüfer şarkısı.
hayko cepkinin nefis yorumu şarkının ilk 3 dakikasında çok pasif kalmış, ve nilüfer kendi tarzında hayko cepkini çok fazla ezmiş gibi görünsede, üçüncü dakikadan sonra hayko cepkinin nefis brutal yorumları şarkıyı alıp çok başka yerlere götürmüş. Keşke hayko hep brutal söleseydi dedirtir adama.
Bir de iskender pala' nın kitab- ı aşk' ı vardır. Aşk kitabıyla aynı anlama gelmekle beraber daha bir osmanlı varîdir, kulağa hoş gelir.
güncel Önemli Başlıklar