bugün

bi süre sonra anlaşamayıp, birbirine girmeye başlayan çiftlerin gösterebileceği makul açıklama: "e biz aşk evliliği yaptık, o da bitti."
tersi için (bkz: mantık evliliği)
(bkz: sevişerek evlenmek)
aşkın kağıtlara dökülmesi.
en fazla 6 ay sonra boşanmayla son bulması kuvvetle muhtemel olan evlilik.
zamanımızda geçerliliği kalmamış evlilik türü. zira zamanla aşk biter, saygı kaybedilirse hayat zindan olur.
ilk 1 yil dort periyoda ayrilir:

1-3 ay:sarmas dolas
3-6 ay:yuzyuze
6-9 ay:got gote
9-12 ay:s.ktir git ote...
"aşk" asla bedenle ya da vücut kimyasıyla alakalı bir durum değildir. evet bunu size moleküler biyoloji ve genetik okuyan biri olarak söylüyorum. biyoloji literatürlerine de geçen bu "aşk" kavramı batılının anladığı manada aşk, yani "şehvet"tir. şehvettir vücut kimyasıyla ya da biyolojiyle alakalı olan.

oysa iskender pala'nın da söylediği gibi doğu'nun "aşk" tan anladığı çok farklıdır. bir ateş, elle tutulamayan sadece varlığı bilinen, ilahi bir kavram. maddeyle ya da maddeden yapılmış herhangi birşeyle bağlantısı bulunmayan dünyanın en harika duygular karmaşasıdır aşk. tanımlara sığmayan ve bir tanımı olmayandır.

aşk'la başlayan evlilik ise yapabilecekleriniz arasında en güzel evlilik olmakla birlikte daha sonradan sevgi'yle kuvvetlendirildiğinde sonsuza ulaşır, en güzel halini alır. hz. muhammed'in de tavsiyesi budur.
ayrica bkz. mantik evliligi
--spoiler--

kalbinizin enginliğini görebilecek tek kişinin bu aşka aynı şekilde cevap vermesi.

--spoiler--

mışmuşmüş.
en şükela olan evliliktir. sevgililik döneminde çoğu şeyi yaşayıp tüketmemek kaydıyla.
çıkara dayalı günümüz dünyasında bitmeye yüz tutan evlilik türüdür. nerede o seyran olan samanlıklar azizim.
sabahın 5:40 küsüründe düşünmediğimdir.
Yoktur efendim öyle bir şey eskidendi onlar.
(bkz: eskiden buralar hep tarlaydı)
(bkz: sözlük yazarlarının hayalleri)
Terliyken soğuk su içmeye benzettiğim şey.
herkesin arzuladığı ama birçok kişinin ulaşamadığı...
Her evlilik aşkla başlar, nasıl bittiği de malum.
sonunda yalan olan evliliktir kötü biter.

bırakın bu aşk oyunlarını hayat acımasız gerçekçi olalım biraz.
bir çok kişinin umduğu ama bulamadığı olacaktır. öyle sandığı sanacağı durum olacaktır.
tehlikeli evlilik çeşidi. aşıkken çiftler birbirlerinin eksiklerini göremezler. evlendikten sonra bir de bakarlar ki...
aşkın gözü pembe lenslidir demişler. aşıkken, o kişinin olumsuz yönlerini görmezsin, evlenince sıkıntılar başlar. allah bütün evlileri mutlu etsin o ayrı ama herkes aşk evliliği yapmayı isterken içten içe benim hayalim evlendikten sonra aşık olmak nedense.
aşk algısına göre değişecek olan evlilik çeşidi.

çoğu kişi aşkı "kör olmak" olarak nitelendirmiş. ben aşkı çiftlerin birbiriyle düşünce yapısının, ortak ilgi alanlarının, fiziksel ve cinsel uyumunun örtüştüğü birliktelik olarak tanımlıyorum. dolayısıyla bu tür evlilik çok da iyi çok da güzel olacaktır.
aşk evliliği yerine biraz sevgi ve mantık olsun uzun yılları devirebilirsiniz.
Bir halta yaramayan evlilik. Hatta ılerde ah be ne askı keske evlenmeseydim deme sebebi.
eminim bir çok insanın yapamayacağı yapmış olmadığı evliliktir ve evlilik olacaktır. hepimiz, aşk istiyoruz sevgiden yakınmalar, sevgiliden yakınmalar, aşka olan ihtiyaç bilmem ne derken, hepimiz üçün birini alacağımız gibime geliyor.
güncel Önemli Başlıklar