bugün

anadolu ajansının fantastik haberi.
türkiye uçtan uca 1500 km. ama yinede siz bilirsiniz.

görsel
https://twitter.com/anado...tatus/1229105678624620546
Belki adamlar 10 senede yaptıkları yolu yazmışlardır.
Ulan 1 sene askerlik yaptım ben orda hiç farketmemisim ya, yazık bana.
11 bin km kare alan üzerine kurulu bir ilin ilçe, köy ve mezralarının yollarının kış şartlarından bir çok defa açılması gerektiğini düşünürsen az bile yol açılmıştır.
görsel
ingiltere'den amerikaya okyanus dibinden giden internet kablosunun uzunluğu 15 bin km.

Bunlar ya topoğrafya bilmiyor ya hiç dayak yememiş.
görsel

Ufak atta aktroller yesin.

Biz yemeyiz ...
işinize gelince ne güzel salağa ne güzel çomara yatıyorsunuz. sayıya ara yollar ve her kar sonrası tekrar aynı yolu açma da dahil.

bakınız, kedi kardeşlerimle aynı iq seviyesinde anlatıyorum, ağrı'da bin km yol varsa o yol 30 kere açıldıysa 30.000 ediyor.
Ağrı nın uzak doğu olduğunun kanıtıdır.
adamlarda kapasite varsa demek ki. yolu buldu mu açıyolar dayanamıyorlar.

(bkz: aha da dayıya sor)
siz de hiç izzet-i ikram beğenmiyorsunuz kardeşim. o zaman hizmet altınmeşe'den gelsin;

(bkz: size selam getirmişem)
(bkz: aa ağrıda 30bin km yolun trafiğe açılması haberi)
bölü on eşittir ; 3.000 de anlaştık.
30 bin kilometrekare, bu kemoşlar niye bu kadar çopar, haberi yazarken kelime hatası yapıldıysa nolmuş yani.
bu rakamlar kış ayı boyunca bütün yollar için geçerli. köy yolları ara yollar ve aynı çalışma tekrar yapılırsa yine sayılıyor. Yani toplam kış ayı boyunca 30 bin km lik yol açma çalışması olmuş diyor bu rakam. Ha o kadar çalışmışlar mıdır soru işareti.
gizli içeriğe sahip haberdir.

haberin tam içeriği muhtemelen şöyle:

----------------------------------------------------------------------------------------------------
akp'li ağrı belediye başkanı savcı sayan' ın, yandaş şirketlere para aktarmak için 30 bin km karlı yol açılmış gibi gösterdiği ortaya çıktı.
----------------------------------------------------------------------------------------------------

şimdi yazıya bakıp "oha lan şu haber için bu kadar yazılır mı" diye sormayın. çomarlar ilkokul hesabı yapmadan anlamıyorlar bazı şeyleri.

ulaştırma bakanlığının verilerine göre ağrı'da yaklaşık 500 km karayolu ağı bulunmaktaymış. biz buna fazladan 150 km de köy yolu ekleyelim ve 650 değil 700 km diyelim fazla fazla olsun..

30000/700=42,8

yani ağrı' da istisnasız bütün yolların karla kaplı olduğunu düşünürsek 30 bin kilometreye ulaşmak için bu işlemin baştan sona yaklaşık 43 kere yapılması gerekir.

yine fazla fazla düşünelim (biz türkiye'yiz büyük düşünüyoruz) belediyenin elinde bu 700 km yi hiç durmadan, ara vermeden 2 günde (48 saat) açacak kadar araç filosu ve işçisi olsun. (ki biraz kafası çalışan insan bunun mümkün olmayacağını bilir)

85 gün eder. 85 gün. yani yaklaşık 3 ay.

kış bitti amk...
Paradan sıfırı attık yola ekledik.