bugün

bir soru.
türkiye de açıklanan covid 19 rakamlarını inandırıcı bulmuyor çoğu insan.
(bkz: hayır)
Açıklanmayı geç covid-19'a inanmıyorum. inanasım gelmiyor.
Başladılar yine. 2 ay öncesine döndüğümüzün bir işareti daha.
bu kadar dengeli bir virüs tablosu imkansız. ölenler hep 14-15-16-17 seviyesinde.tutarli değil.
Durumun açıklanandan farklı olduğuna dair somut bir deliliniz mi var? Ortada resmi rakamlar var ve bunun yalan olması için onbinlerce kişinin bir yalana ortak olması gerekiyor. Sözde ölen ama açıklanmayan insanların yakınlarını saymıyorum bile. Bu da pek olası değil. inanmamak için bir sebebiniz olmalı.

Belki bulunduğunuz ilde vaka sayısı oransal olarak aşırı artmış olabilir ama bu durum Türkiye geneline etki etmiyordur. Kendi küçük çevrenizdeki duruma bakarak genelden şüphe etmek, yollar düz diye dünyanın da düz olduğunu düşünmek gibidir.

itiraz edecekseniz somut verilerle itiraz edin. Öyle ben inanmıyorum bence gerçek değil diyerek insanları paniğe sürüklemeyin.
hayat eve sığar uygulamasındaki noktalara bakarsak sadece benim ilçemde karantinada olan kişi sayısı neredeyse 100 lerce arttı. bana inandırıcı gelmiyor.
inanıp inanmamanın kimsenin umurunda olmadığı sayılar.
insanlar artık ülkeyi komple kapatmanın mantığının olmadığı konusunda hemfikir.
Gözümün önünde covidden ölen 90 yaşında dedenin ölüm kağıdında yaşlılık sebebi ile öldüğü yazıyordu.
Adamcağız 1 gün önce covidken ertesi gün ecelinden ölmüş.
Dolayısıyla bu sayılara inanmamı kimse beklemesin.
Tatil süreci bitsin, millet biraz para kazansın. Düğünler bitsin , yine eve kapanın demeye başlayacaklar. Önümüzde ki senenin ilk aylarında asi ancak turkiyeye geliyor. O yüzden kaç ay kapatabilirsin ki , ancak bu kadar olabiliyor. Herkes kendi dikkat edecek olduğu kadar. Mesela tatile , kalabalığa girmeyin, ziyaretler yapmayın. Daha kendinize dönük yaşayın. Bu dönem böyle geçecek.
inanıp inanmamaktan ziyade açıklanan rakamlarla ilgilenmiyorum. yeter ki bize maske mesafe dayatmayın, sadece bununla ilgileniyorum.
ben hep binary sistemini kullandığım için o rakamlarla ilgilenmiyorum.
(bkz: covid 19 rakamlarına en çok benim inanmam)
bu işin şakası olmayacağı için yalan tablo da yayınlanmayacağına inanıyorum.
inanır gibi yapıyorum ama inanmıyorum.
inanıp inanmamak kişisel görüş, güven odaklı bir tutum ama etrafta çevrede olan bitenlerin etkisi de buna zemin hazırlıyor.

misal;

yakın bir akrabamızın sokağında, yAn komşuları korona testinde pozitif verince spar topar oğluyla birlikte inegöl devlet hastanesine kaldırıldı,
kadın; ilerleyen yaşına ragmen sıkça çarşı pazar gezen biriydi, akrabamızın demesiyle koronaysa yakalanmış, hatta aralarında da gelim gidim olduğundan iki hafta onlara ne biz gittik, ne kendileri kapı dışarı çıktı, tedbir amaçlı en yakınlarını bile ağırlamadı o süreçte..

neyse, yaşlı teyze ve oğlu bursa'ya sevkedilir, orada yer olmayınca eskişehir'e gönderilip yatış yapılıyor.

oğlu atlattı, düzeldi geldi hayata karıştı vs vs..

3 gun önce de kadının ölüm haberi geldi, hastane raporlarındaki ölüm sebebi, söylenene göre; kalp yetmezliği!

söyleyeceklerim bu kadar.
Yoğun bakımdaki hasta sayısı tablodan çıkarıldıktan sonra rakamların güvenilirliği epey bir sorgulanacaktır.

görsel
görsel
Corona vakaları ile döviz kuru rakamlarının (enflasyon, büyüme işsizlik vb) seyrine-grafiğine bakınca...
Corona ile mücadelemizde ve ekonomide çok başarılıyız.
Demin haberlerde alman bir yetkili aşı 2021 de dedi. Şimdi siz almanların yada ingilizlerin elinde aşı olmadığına inanıyor musunuz? Şahsen Ben asla inanmıyorum. Politikaya hiç inanmadım zaten.

Devlet politikaları birbirine benzer. Bizdeki covid rakamları da benzer siyasi manevralara matuf..
şu vakaların sayısının yaklaşık bir aydan beri 920- 960 arası olmasının ihtimali nedir? buna inanan var mıdır? almanya'da ve diğer ülkelerde açıklanan rakamlar istikrarsız. bir gün 300 diğer gün 390 bir diğer gün 240 vs. biz de bu kadar istikrar bu rakamlarda da oynama yapıldığını gösteriyor.

neyse . bu ülkenin ileri gelenleri rakamlarla oynayarak şans oyunlarına bile el atmış, pandemi rakamları ile oynamak çok basit be koç...
100 bin testte 1300 vaka yersen .
Ne kadar fazla test yaparsanız o kadar fazla vaka çıkar o yüzden daha fazla test yapılmadıkça inanmıyorum.
Kesinlikle inamıyoruz.
Ben bu devletin açıkladığı hiç bir şeye inanmıyorum.
Yav he he deyip geçiyorum.
4 gün önce fahrettin koca vaka artış hızı kontrol altına alındı dedikten sonra vakalar 1750 lerden bugün 1400 lere geriledi. biraz önce metrobusten indim inanın mahşer yeri gibiydi. herhangi bir önlem veya yasakta yok halbuki.nasil oluyor da çıkıp vaka artış hızı kontrol altında diyorsun ey koca. ekonomi batak milleti düşünen yok tek dertleri millet it gibi çalışsın bize vergi versin mantığıdır.