bugün

Başlığın orijinali: 94 yıllık cumhuriyet tarihinde 65 hükümet kurulması.

Evet. Görüldüğü üzere 100 sene dahi olmamış cumhuriyet tarihinde 65 kere hükümet kurmuşuz. Yani ortalamaya vurursak her hükümet 1.5 sene yaşamış. Şimdi objektif bir şekilde bakalım. Bu ne demektir diye sorsam ne dersiniz? Ben derim ki parlamanter sistem bizim ülkemizde işlemiyor. Abi çok net değil mi ya allah aşkına 94 yılda 65 hükümet kurmak ne demek yahu.

Misal amerika ya bakıyorum. 1789 george washington la başlayan abd başkanlık sistemi, şuan donald trump la 45. Dönemini yaşıyor. Ki 1700 lerden bahsediyorum.

Yani arkadaşlar şunu net söyleyebilirim ki parlamenter sistemin ülkemizde istikrara engel olduğu bariz ortada. Yani az çok koalisyon dönemlerini görmüş arkadaşlar da bana hak verirler heralde.

Neyse lafı fazla uzatmadım. zaten başlık bile parlamenter sistemin ülkemizde pek de işlevsel olmadığını gözler önüne seriyor.

Hülasa son söz olarakta değişiklik iyidir diyorum.

Edit: terbiyesizliğe gerek yok. Sadece parlamenter sistemi eleştirdim.

Edit2: doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış. Eksilemeye devam...
sebebi ordunun güçlü olması ve dinciler/liboşlar vatanı satmasın diye sürekli siyasette aktif rol oynmasından kaynaklanıyordu.
15 senedir ülkeyi akepe yönetiyor ve geldiğimiz nokta ortada.
(bkz: #36309524)
gürcü'nün kuracağı otoriter rejimden türkiye'ye zerre fayda gelmez. hele onun islamcı/arap milliyetçisi ideolojisi ile hiçbir bok olmaz. başkanlık sistemi gelirse ilk başkan rte olur, kimse heveslenmesin.
parlementer sistemin zaafı yok diyen maldır zaten ? kesinlikle katılıyorum parlementer sistemin sıkıntısı var. sadece çözümü işi padişahlığa çevirmek değil o kadar.
Hahahayt! Eski türkiye özlemcileri gelmişler yine! Şimdi abd nin % 1 büyümesi ile Türkiye nin % 1 büyümesi aynı mı? Siz gelişmiş bir ülkeyi 1 puan büyüteceğiniz bir enerji ile, gelişmekte olan bir ülkeyi 10 puan bile büyüte bilirsiniz.

Enflasyonun ve faizin % 80 ler civarında olduğu, milli gelirin en son 200 milyar dolar da olduğu, imf ye 5 milyar dolar için el açmış, deprem yardımı paralarıyla memurunun maaşını ödemiş, her 3 sene de bir ekonomik kriz yaşamış o günler gide de bir daha gelmeye.

Enflasyonu ve faizi tek haneli rakamlara düşürmüş, milli geliri bir milyar dolara dayanmış bir ülkeyi 1 puan büyütmek yukardaki eski türkiye yi 5 puan büyütmek gibidir.